Prezident SR Ivan Gašparovič privítal predsedov samosprávnych krajov
Hlava štátu privítala predsedov samosprávnych krajov na tradičnom novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci. Novozvoleným predsedom VÚC zablahoželal k ich volebným výsledkom a všetkým poprial úspešný rok.
Poďakoval, že kraje pristúpili aj k Memorandu s vládou, aby upokojili situáciu v spoločnosti zasiahnutú najmä vplyvom hospodárskej krízy.
Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja poďakoval, že hlava štátu si opäť našla priestor, aby s predsedami samosprávnych krajov na tradičnom novoročnom prijatí diskutovala o problémoch v ich regiónoch. "Vážime si aj to, že ste nás v našichregiónoch navštívili na desiatkach podujatí rôzneho druhu, aby ste sa aj u nás priamo zoznámili so situáciou v krajoch,“ uviedol Mikuš. Ako dodal, je presvedčený, že samosprávne kraje prispeli ku konsolidácii verejných financí.
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča je úloha predsedov samosprávnych krajov veľmi dôležitá a to najmä pri komunikácii potrieb predstaviteľov regionálnych a komunálnych samospráv s vládou, parlamentom a prezidentom. "Myslím si, že veľký priestor majú samosprávne kraje pri získavaní peňazí zo zdrojov Európskej únie," zdôraznila hlava štátu.
"My považujeme za životne dôležité, aby sprostredkovateľské orgány, ktoré rozhodujú o prideľovaní zdrojov z eurofondov na úrovni krajov zostali zachované," prízvukoval predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Tibor Mikuš. Ako dodal, zrušením regionálnych sprostredkovateľských orgánov a ich presmerovaním na ministerstvá v Bratislave by boli znevýhodnení zástupcovia samospráv z regiónov.
Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa poukázal na potrebu poučiť sa z chýb minulosti, najmä z toho, že financovanie prichádzalo neskôr ako kompetencie. Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka je často problematická aj otázka, ktoré kompetencie sú štátne a ktoré krajské. Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja poďakoval za priazeň prezidenta, ktorú preukázal počas svojho 10-ročného funkčného obdobia fungovaniu krajských samopráv. Jaroslav Baška, novozvolený predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja sa vyslovil za potrebu dofinancovania rozbehnutých projektov z eurofondov aj za účasti vlády SR. Podľa predsedu Nitrianskeho samoprávneho kraja Milana Belicu regionálne samosprávy majú prenesený výkon i originálne kompetencie rozpočtované na viac financií ako polovica ministerstiev, a aj preto je ich význam pre život v krajine veľmi dôležitý. Pavol Frešo, predseda Bratislavského samoprávneho kraja je za to, aby sa kompetencie priblížili ľuďom. Marián Kotleba, predseda Banskobystrického samoprávneho kraja sa vyslovil za potrebu zefektívnenia využívania rozpočtových zdrojov samosprávnych krajov.
Prezident republiky Mariánovi Kotlebovi v rozhovore vytkol jeho odmietavý postoj k Slovenskému národnému povstaniu a popieraniu historických faktov. Oponoval mu aj v názore na jeho euroskeptické názory o nevýhode eura a nášho začlenenia sa do Európskej únie.
Prezident s predsedami samosprávnych krajov diskutoval aj o prípadnej reorganizácii regionálnej samosprávy a zúžení počtu všších územných celkov.