Aktivity Silvie Gašparovičovej
   

Medzinárodná vedecká konferencia - Rodina na prelome tisícročia

Úvod | Prvá dáma | Aktivity Silvie Gašparovičovej | Ženy a rodina | Medzinárodná vedecká konferencia - Rodina na prelome tisícročia

Prvá dáma Slovenskej republiky Ing. Silvia Gašparovičová dňa 16. mája 2005 pozdravila účastníkov dvojdňovej medzinárodnej vedeckej konferencie „ Rodina na prelome tisícročia“, nad ktorou prevzala záštitu. Konferenciu zorganizovalo Stredisko pre štúdium práce a rodiny Bratislava v spolupráci s Fakultou sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a jej cieľom je vytvorenie priestoru na výmenu najnovších informácií a skúseností z aktuálneho výskumu rodiny, štátnej a regionálnej politiky zameranej na rodinu a inštitucionálnej praxe v podpore rodiny.

Konferencia sa uskutočňuje pri príležitosti medzinárodného dňa rodiny, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov. Valné zhromaždenie OSN rok 2004 oficiálne vyhlásilo ako 10. výročie Medzinárodného roku rodiny a zároveň vyzvalo členské štáty, aby zvýšene zamerali v príslušnom roku svoju pozornosť na rodiny a ich špecifické potreby a problémy. „ 15. máj sa stal dňom rodiny a ja sa teším, že ste túto konferenciu zorganizovali, a tým potvrdili, že aj na Slovensku pozitívne reagujeme na uvedenú výzvu OSN a venujeme sa problematike rodiny tak z hľadiska vedy a výskumu, kreovania rodinnej politiky, ako i konkrétnej pomoci a krízovej intervencie rodinám, ktoré to najviac potrebujú“, povedala vo svojom príhovore manželka prezidenta SR Ing. Silvia Gašparovičová.

Medzinárodná vedecká konferencia - Rodina na prelome tisícročia

Zdôraznila, že desiate výročie medzinárodného roku rodiny je príležitosťou, aby sme oslávili to, čo sa nám podarilo za toto obdobie urobiť, ale zároveň je to aj dôvod na vážnu reflexiu a zamyslenie nad tým, ako spojiť sily národných a medzinárodných vládnych a mimovládnych inštitúcií a organizácií pre zlepšenie súčasnej situácie. Rodinná politika má komplexnú a mnohorozmernú formu a vyžaduje spoločný prístup všetkých relevantných zložiek spoločnosti a jej poslaním by mala byť integrácia všetkých takých kľúčových oblastí, akými sú trh práce, sociálna ochrana, vzdelávanie, bývanie, verejné služby, rovnosť príležitostí.

Prvá dáma ocenila, že aj vláda SR venuje aktuálnym výzvam pre rodinnú politiku veľkú pozornosť a stanovila si priority pre nasledujúce obdobie, na ktoré treba sústrediť hlavnú pozornosť. „Systémové zmeny v rodinnej politike štátu sú však možné iba za predpokladu súhlasu občanov s ich obsahom a aktívnej občianskej účasti na ich realizácii. Našim spoločným cieľom by malo byť, aby dopady reforiem a prechod na nový sociálno-ekonomický model spoločnosti neohrozoval napĺňanie základných funkcií rodiny v spoločnosti“, vyzvala v závere svojho príhovoru účastníkov konferencie. Zúčastňujú sa jej nielen zástupcovia akademickej obce a výskumných inštitúcií zo Slovenska a zo zahraničia, ale aj tvorcovia štátnej a regionálnej politiky zameranej na rodinu, zástupcovia poradenskej praxe a mimovládnych organizácií.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]