Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašaprovič navštívil juhoslovenskú obec Kráľov Brod v galantskom okrese. Privítal ho starosta obce Pavel Racsko, ktorý ho obecnom úrade informoval o rozvojovom pláne na budúce obdobie.
Hlava štátu spolu so starostom potom slávnostne odovzdali 23 nájomných bytov. Podľa starostu Racska obec Kráľov Brod je investorom troch blokov domov v radovej výstavbe. Šesť jednoizbových bytov, 5 dvojizbových bytov a 12 trojizbových bytov stálo celkovo 1,4 mil. eur.
Výhodou pre nájomcov je, že po uplynutí určitej lehoty si ich môžu od obce odkúpiť do osobného vlastníctva, povedal starosta. „Prednosť dostali občania našej obce alebo takí, čo od nás pochádzajú a chceli sa vrátiť,“ vysvetlil Racsko dôvody, prečo museli početné žiadosti nájomcov vyhodnocovať.
Podľa hlavy štátu takéto dielo si zaslúži obdiv a o to viac, teraz, v čase hospodárskej krízy. „Som veľmi rád, že sme mohli byť spolu so starostom svedkami, ako sa ľudia tešia, že strávia Vianoce v nových bytoch. Nie je to také jednoduché, postaviť dnes toľko bytov za toľko peňazí. Môj obdiv majú zástupcovia obce, že dokázali sústrediť financie na dobrý účel,“ povedal prezident pred šťastnými novonájomcami, ktorí sa plánujú do bytov nasťahovať už pred nadchádzajúcimi sviatkami.
Hlava štátu si v Kráľovom Brode našla čas i na krátku diskusiu s miestnymi agropodnikateľmi, ktorí sú najväčšími zamestnávateľmi v obci. Poľnohospodári sa posťažovali na zlú cenovú politiku na slovenskom trhu obilnín, kde aj vplyvom hospodárskej krízy výrazne poklesli ceny zrna. Rovnako za likvidačné označili i trhové ceny hydiny a bravčového mäsa.
Agropodnikatelia poukazujú aj na slabú konkurencieschopnosť v rámci európskeho, ale i domáceho trhu, najmä ak zahraniční výrazne viac štátom dotovaní producenti sa na slovenskom trhu ľahšie etablujú. Prezident skonštatoval, že „vstup SR do Európskej únie priniesol aj negatíva. Najviac utrpelo naše poľnohospodárstvo. Úpadok agrosektora sa ale začal už počas transformácie poľnohospodárstva na trhovú ekonomiku po rozpade veľkých roľníckych družstiev a štátnych majetkov.“ Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že slovenský agrosektor potrebuje byť na trhu flexibilnejší a musí hľadať možnosti pestovania alternatívnych poľnohospodárskych plodín.
V súčasnosti v Kráľovom Brode pôsobí viac súkromných podnikateľov, ktorí sa zaoberajú najmä poľnohospodárskou výrobou. Podnikateľská sféra v obci je zastúpená viacerými druhmi služieb. K obci sú administratívne pričlenené miestne časti Slovenské Pole a Máčonáš. V súčasnosti sú miestni ľudia zamestnaní mimo obce najmä v nasledovných firmách: Samsung v Galante, Jasplastik v Galante, Sony v Trnave, Nokia v maďarskom Komárome.