Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča pri dekorovaní členov národnej Asociácie vojnových veteránov, Veľvyslanectvo SR v Rumunsku, Bukurešť 4. 4. 2008
Vážené dámy a páni,
je mi cťou zúčastniť sa na dnešnej symbolickej akcii, venovanej spomienke na účasť rumunských vojsk pri oslobodzovaní Slovenska počas druhej svetovej vojny. Hrôzy tejto vojny ešte i dnes pretrvávajú nielen v pamäti jej priamych účastníkov, ale i v myšlienkach osôb, ktorí vo vojne stratili svojich príbuzných a blízkych.
Účasť rumunských vojsk na oslobodzovaní bývalého Československa v záverečnej etape druhej svetovej vojny v Európe bola daná dohodou o prímerí z 12. septembra 1944.
Rumunské jednotky 1. rumunskej armády, 4. rumunskej armády a samostatného rumunského leteckého zboru sa podieľali na oslobodzovaní územia Slovenska v období od 18. decembra 1944 až do 30. apríla 1945.
Rumunské jednotky sa zúčastnili troch útočných vojenských operácií Červenej armády (budapeštianskej, stredoslovenskej a bratislavsko-brnianskej), v rámci ktorých boli postupne oslobodzované predovšetkým časti južného a stredného Slovenska. Jednotky bojovali v zostave vojsk 2. ukrajinského frontu maršala ZSSR Malinovského a slovenským územím postupovali v operačnej podriadenosti veliteľov sovietskych armád.
20 rumunských letiek zabezpečovalo vzdušný priestor operujúcich rumunských armád, prevádzalo taktický a operačný prieskum bojísk a narušovalo železničné a cestné komunikácie nepriateľa. Ofenzíva rumunských armád sa takmer vždy týkala frontálnych útokov na nemecké a maďarské pozície, ktoré boli vo väčšine prípadov v náročnom hornatom a zalesnenom kraji.
Celkom sa v období 5 mesiacov zúčastnilo v bojoch okolo 240 000 rumunských vojakov. Ich straty predstavovali okolo 60 000 padlých, ranených a nezvestných, čo znamenalo približne 25 % nasadeného stavu.
Na pamiatku padlých rumunských vojakov na území Slovenska bol zriadený Ústredný vojenský cintorín rumunskej armády vo Zvolene, ktorý je najväčším rumunským cintorínom v zahraničí, Pamätník padlých rumunských vojakov v Piešťanoch, Pomník rumunských vojakov v Lučenci a v obci Poniky. Na Ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene, na miestnom cintoríne v Starej Turej a Trenčianskej Teplej je pochovaných vyše 11 000 rumunských vojakov. Od septembra minulého roku nadobudla účinnosť aj medzivládna dohoda medzi našimi krajinami o vojnových hroboch a spoločná komisia, ktorá vznikla na základe tejto dohody a ktorej úlohou bude postarať sa o dôstojnú spomienku a starostlivosť o hroby padlých, sa zíde v Arade 8. – 9. 4. 2008.
Pozostalých rodinných príslušníkov obetí bojov môže tešiť skutočnosť, že o miesto posledného odpočinku ich otcov, dedov, príbuzných a známych je na území Slovenska dobre postarané.
Pri tejto príležitosti by som chcel priamym účastníkom boja na území Slovenska, ktorí ste boli pripravení položiť i svoje životy za oslobodenie nášho územia vyjadriť svoju úctu a vďačnosť. Prijmite prosím, symbolický výraz úcty, ktorým je Odznak Vojnový veterán, ktorý Vám bude pripomínať vďačnosť občanov Slovenska. |