Ivan Gašparovič na sneme vystúpil s príhovorom, v ktorom poďakoval za prácu, ktorú členovia združenia denne odvádzajú v prospech občanov. „Získaval som od vás a vašich občanov nenahraditeľné a neskreslené informácie, ktoré mi pomáhali pri výkone mandátu prezidenta republiky. Zároveň ste mi boli oporou pri rozhodovaní o zákonoch, ktoré sa priamo alebo sprostredkovane dotýkali miestnych samospráv. Ďakujem vám za to, „ povedal prezident. Členom združenia vyslovil uznanie aj za zodpovedný postoj, kedy sa ZMOS stal významným sociálnym partnerom a účastníkom sociálneho dialógu.
Združenie ukázalo podľa slov prezidenta zrelosť, rozhodnosť a štátnickú predvídavosť. Nesnažilo sa zneužiť situáciu vo svoj prospech, ale malo na zreteli záujmy celého Slovenska a jeho postavenia na medzinárodnej scéne.
Podľa vyjadrení prezidenta bola miestna samospráva ochotná zobrať na seba značný diel z tých obmedzení a úsporných opatrení, ktoré boli nevyhnuté k tomu, aby sa Slovensko udržalo na nohách, aby sa neprepadlo do priepasti zadlženosti, odkiaľ je cesta von veľmi zdĺhavá a bolestivá. „Teraz, keď sa európska ekonomika zjavne uzdravuje a tá naša ešte vyššou mierou, jednoznačne podporujem vaše snahy, aby ste sa zbavili dobrovoľne prijatých obmedzení. Samozrejme, do takej rozumnej miery, ktorá nebude na škodu štátnemu rozpočtu, ale naštartuje miestne aktivity, „ pokračoval vo svojom vystúpení prezident. Zdôraznil však, že absencia otvoreného sociálneho konfliktu ale neznamená, že tolerančný potenciál občanov je bezlimitný.
Voľby do orgánov vyšších územných celkov naznačili, že neriešenie skutočných problémov a potrieb občanov môže mať negatívny dopad nielen na sociálne postavenie občana, ale aj na spoločenský vývoj. „Virtuálny svet, virtuálne problémy a odtrhnutosť od reálneho života plodia odpor a vzdor proti štandardným demokratickým inštitútom, narúšajú spoločenský dialóg a všeobecný prospech spoločnosti ako celku. Slovensko nie je odkázané na neštandardné a extrémistické riešenia. Spoločnosť očakáva od vás, ktorí ste v denno-dennom kontakte s občanom, že budete stáť v prvej línii ochrany demokracie, „ uviedol Ivan Gašparovič. Jeho poznatky z kontaktu s občanmi naznačujú, že väčšina občanov SR sa nestotožnila s existujúcou architektúrou verejnej správy, ťažko sa v nej orientuje a považuje ju za komplikovanú. „Myslím si, že nadišiel čas, aby sa ústredná zákonodarná a výkonná moc – nielen terajšia, ale aj budúca resp. budúce – začali vážne zaoberať aj takými závažnými a roky odkladanými otázkami, ako je prerozdelenie daní a dofinancovanie kompetencií, „ podčiarkol prezident. Štát a obec, štát a región majú podľa jeho slov slúžiť tým istým občanom.
V závere svojho vystúpenia na sneme prezident deklaroval, že bude aj naďalej so záujmom sledovať, ako bude ZMOS využívať silné spoločenské postavenie i ako bude presadzovať jasne vyprofilovaný program.