Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Prehľad najdôležitejších aktivít prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo štvrtom roku vo funkcii hlavy štátu

Prehľad najdôležitejších aktivít prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo štvrtom roku vo funkcii hlavy štátu

11. jún 2008

Aktivity prezidenta SR v zahranično-politickej oblasti v období od 15. 6. 2007 do 15. 6. 2008

Zahraničné cesty

• Prezident SR absolvoval 11 zahraničných ciest,
z toho:
3 oficiálne návštevy ( Moldavská republika, Španielske kráľovstvo a Poľská republika )
8 pracovných zahraničných ciest:
• Summit prezidentov V4 v Keszthely, Maďarská republika;
• Účasť na 62.Valnom zhromaždení OSN, New York, Spojené štáty americké;
• Stretnutie s chorvátskym prezidentom vo Varaždíne, Chorvátska republika;
• Návšteva jednotky SLOVCON a misie UNDOF na Golanských výšinách;
• Stretnutie s ukrajinským prezidentom v Užhorode na Ukrajine;
• Summit NATO, Bukurešť, Rumunská republika;
• Vystúpenie v pléne Parlamentného zhromaždenia RE v Štrasburgu, Francúzska republika;
• 15. summit stredoeurópskych prezidentov krajín strednej Európy v Ochride, Macedónska republika.

Dôležité rokovania

• Rokoval s 11- mi hlavami štátov
medzi nimi s prezidentom Čiernej Hory, prezidentom Ukrajiny, prezidentom Kazachstanu, prezidentom Poľskej republiky, prezidentom Českej republiky, prezidentom Macedónskej republiky, prezidentom Slovinskej republiky a prezidentom Rakúskej republiky a prezidentom Litovskej republiky.

• Rokoval s ďalšími významnými predstaviteľmi krajín,
resp. medzinárodných inštitúcií
napr. s generálnym tajomníkom OSN, generálnym tajomníkom NATO, podpredsedom vlády Ruskej federácie, prezidentom Európskej akadémie vied a umení, ministrom zahraničných vecí Chorvátskej republiky, ministrom zahraničných vecí Singapuru, ministrom zahraničných vecí Srbska, predsedom Senátu Kanady, predsedom vlády Portugalskej republiky, predstaviteľmi Bolonskej univerzity, viceprezidentom Svetovej banky pre krajiny Európy a strednej Ázie, predsedom Národnej rady Monackého kniežatstva, predsedom vlády Poľskej republiky, predsedom Účtovnej komory Ruskej federácie, predsedom Štátneho zhromaždenia Slovinskej republiky.

Veľvyslanci

• Prijal poverovacie listiny od 22 mimoriadnych a splnomocnených veľvyslancov pre SR
medzi nimi od veľvyslanca Spojených štátov amerických, veľvyslanca Svätej stolice, veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky, veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, veľvyslankýň Singapuru, Indickej republiky a Kostarickej republiky, veľvyslanca Srbska, veľvyslanca Nepálu, veľvyslanca Vietnamskej socialistickej republiky, veľvyslanca Egyptskej arabskej republiky.

• Odovzdal poverovacie listiny 13-im veľvyslancom SR odchádzajúcim na svoj post do zahraničia
Korešpondencia

• Dostal 62 blahoprajných telegramov k štátnemu sviatku SR
• Zaslal blahoželania a kondolencie a dostal poďakovania za ne v počte 167

Aktivity prezidenta SR Ivana Gašparoviča na domácej scéne v období od 15. 6. 2007 do 10. 6. 2008

Stretnutia

Prezident SR v uplynulom roku udržiaval intenzívne kontakty s predsedom parlamentu a premiérom, uskutočnili sa aj stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov. Hlava štátu sa stretla so všetkými členmi vlády, s niektorými aj viackrát.

Prezident SR sa stretol s predsedami všetkých samosprávnych krajov, s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska, taktiež s predstaviteľmi Únie miest Slovenska.

Prijímal predstaviteľov štátnych inštitúcií, úradov, súdnictva, ďalej stavovských, profesijných a spoločenských organizácií. Absolvoval významné stretnutia a rokovania s predstaviteľmi cirkví.

Pracovné výjazdy

V období od 16. júna 2007 do 10. júna 2008 prezident Slovenskej republiky vykonal 91 pracovných ciest, výjazdov a návštev v regiónoch Slovenska.

V Bratislavskom samosprávnom kraji absolvoval 23 návštev, okrem Bratislavy v Devíne, Ivanke pri Dunaji a na hraničnom priechode Petržalka-Berg.

Do Košického samosprávneho kraja smerovalo 16 ciest prezidenta, okrem Košíc do Spišskej Novej Vsi, Hrušova, Vyšného Nemeckého, Sobraniec, Michaloviec, Dargova, Trebišova, Cejkova, Viničiek a Rožňavy.

V Prešovskom samosprávnom kraji 8 výjazdov hlavy štátu smerovalo okrem krajského sídla do Kamenice nad Cirochou, Medzilaboriec, Kežmarku, Veľkej Lomnice. Bardejova, Dukly, Svidníka, Starého Smokovca Vysokých Tatier a Svitu.

Do Nitrianskeho samosprávne kraja prezident SR zavítal 9-krát, navštívil Nitru, Nové Zámky, Topoľčianky, Hurbanovo, Bojnú a Levice.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji mal prezident SR 19 výjazdov, smerovali do nasledujúcich miest a obcí: Banská Bystrica, Zvolen, Detva, Korytárky, Šumiac, Čierny Balog, Kokava nad Rimavicou, Očová, Banská Štiavnica, Revúca, Poltár, Žiar nad Hronom, Veľký Krtíš, Podbrezová, Hliník nad Hornádom.

V Žilinskom samosprávnom kraji navštívil Turčianske Teplice, Martin, Východnú, Terchovú, Černovú, Trstenú a Námestovo v rámci ôsmich výjazdov.

Tri cesty hlavy štátu smerovali do Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde okrem sídelného mesta navštívil Dubnicu nad Váhom a Prievidzu.

Prezident SR vycestoval v uplynulom roku do Trnavského samosprávneho kraja päťkrát, navštívil sídlo kraja, ďalej Gabčíkovo, Piešťany a Hlboké.

Najvýznamnejšie domáce prejavy prezidenta SR

Prezident SR Ivana Gašparoviča sa prihovoril novovymenovaným profesorom na Bratislavskom hrade, predniesol príhovor na Slávnostiach svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín, pri príležitosti osláv 63. výročia SNP v Banskej Bystrici.

Významný príhovor predniesol prezident SR pri odovzdávaní vyznamenaní ku Dňu Ústavy SR a na slávnostnom zhromaždení poslancov NR SR pri príležitosti 15. výročia podpísania Ústavy Slovenskej republiky 31. 8. 2007.

Prezident SR predniesol príhovor na Ústavnom súde SR v Košiciach, pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu na cintoríne v Ružinove, na pietnom zhromaždení k 100. výročiu Černovskej tragédie

1. januára 2008 odznel tradičný novoročný príhovor hlavy štátu, prihovoril sa aj laureátom štátnych vyznamenaní. Na druhý deň predniesol prejav pri príležitosti 15. výročia vzniku SR na slávnostnom zhromaždení v Martine.

Prezident SR Ivan Gašparovič predniesol prejav pri príležitosti podpísania Deklarácie spoločenskej zhody zaviesť a používať euro v Slovenskej republike, na Slávnostných spomienkových službách Božích pri príležitosti vyvrcholenia a ukončenia Roka Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom, počas spomienkovej oslavy 63. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, na XVIII. sneme Združenia miest a obcí Slovenska

Výkon ústavných právomocí

Ivan Gašparovič počas 4. roku vo funkcii hlavy štátu vymenoval:

● troch nových členov vlády
● viceguvernéra Národnej banky Slovenska
● troch členov súdnej rady
● 56 sudcov bez časového obmedzenia
● 9 rektorov vysokých škôl
● 132 vysokoškolských profesorov

Legislatíva a milosti

Právo podpisovať zákony a právo vrátiť zákon s pripomienkami Národnej rade Slovenskej republiky (právo veta) sú významné právomoci prezidenta Slovenskej republiky.

Od 15. júna 2007 do 10. júna 2008 prezident Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami 6 zákonov (zoznam vrátených zákonov je uvedený nižšie).

Od 15. júna 2007 do 10. júna 2008 prezident Slovenskej republiky podpísal 129 zákonov.

Právo nepodpísať zákon po opätovnom prerokovaní v Národnej rade Slovenskej republiky z dôvodu, že Národná rada Slovenskej republiky neakceptovala zásadné pripomienky prezidenta Slovenskej republiky uplatnené pri vrátení zákona, prezident Slovenskej republiky využil pri 2 zákonoch.

Zoznam zákonov vrátených prezidentom Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie Národnej rade Slovenskej republiky
(od 15. júna 2007 do 10. júna 2008)

1. zákon z 26. júna 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov,
2. zákon z 26. júna 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 15/2005 Z. z. o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 672/2006 Z. z..
3. zákon zo 20. septembra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
4. zákon z 30. októbra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov zákon z 30. októbra 2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
5. zákon z 15. februára 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby,
6. zákon zo 14. mája 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Milosti

Prezident SR Ivan Gašparovič v období od 15.6.2007 do 15.6.2008 :

- udelil 5 individuálnych milostí
- zamietol 279 žiadostí
- celkový počet prijatých žiadostí o milosť – 386
- vo veci splnenia podmienok pri udelení milosti rozhodol prezident SR v troch prípadoch
- v jednom prípade nariadil odložiť výkon trestu odňatia slobody

Prezidentovi SR v súvislosti s agendou milostí adresovali občania v uvedenom období celkom 537 podaní.

Vyhodnotenie podaní občanov v období od 1. 6. 2007 do 31. 5. 2008

Za toto obdobie Kancelária prezidenta SR zaevidovala prostredníctvom podateľne 2 733 písomných podaní, z toho v KP SR Bratislava 1 757 podaní, na pracovisku KP SR v Banskej Bystrici bolo 460 podaní a na pracovisku KP SR v Košiciach bolo zaevidovaných 516 podaní občanov.

Metodika vybavovania podaní občanov je vždy v súlade s pokynmi pána prezidenta SR, so zreteľom na jeho vymedzené ústavné právomoci, ako aj v súlade s príslušnými právnymi predpismi, zahrňujúcimi danú problematiku občana a zároveň dostupnými možnosťami, ktoré našej inštitúcii vyplývajú zo zákona č. 16/1993 Z. z. o Kancelárii prezidenta SR v znení neskorších predpisov. Celková štruktúra podaní bola obdobná ako v predchádzajúcich obdobiach, zahrňovala najmä občianskoprávnu problematiku, sociálnu oblasť, finančnú a rodinnú problematiku, trestnoprávnu problematiku, bytové hospodárstvo, ako aj rôzne pohľady obyvateľstva na súčasné politické a spoločenské dianie v krajine.

1. Občianskoprávna problematika
V tejto kategórii podaní občania poukazovali najmä na pretrvávajúci problém v prieťahoch v súdnych konaniach na príslušných súdoch pri riešení dedičských záležitostí, rozvodových konaní a problematiky v oblasti vlastníckych vzťahov. Opakovane sa objavovali aj sťažností v súvislosti s nepriznaním odškodnenia v mimosúdnych rehabilitáciách zo strany vecne príslušných štátnych inštitúcií, pričom občania často požadovali priamo od hlavy štátu udelenie výnimky z príslušných zákonov v jednotlivých zamietnutých prípadoch.

2. Sociálna problematika
V danej kategórii podaní rezonovala kritika časti obyvateľov, najmä z regiónov stredného a východného Slovenska, na pretrvávajúcu nízku životnú úroveň. Najviac pisateľov vyjadrovalo nespokojnosť s existujúcimi sociálnymi zákonmi, ktoré napriek rôznym novelizáciám, nie sú podľa ich vyjadrenia, dostatočne uspokojivé na zabezpečenie potrieb obyvateľov najmä v dôchodkovom veku a ťažko zdravotne postihnutých. Sťažnosti ďalej zahŕňali konkrétne prípady vo veci zdĺhavého vybavovania dôchodkového zabezpečenia, ako aj nespokojnosť s výškou sociálnych dávok a finančnú problematiku mladých rodín. Podania v sociálnej problematike sa svojim charakterom úzko prelínali a súviseli aj s podaniami, zaradenými do kategórie žiadostí o finančnú výpomoc a do kategórie bytovej problematiky, nakoľko problematika občana sa vo veľkej miere odvíjala z nedostatku finančných prostriedkov.

3. Žiadosti o finančnú podporu
Žiadateľmi o finančnú podporu od prezidenta SR boli tak fyzické, ako aj právnické osoby. Občania odôvodňovali svoje žiadosti slabou sociálnou úrovňou v ich rodinách, pričom hlavné príčiny videli najmä v nízkom príjme v rodinách, kde sa vyskytuje nezamestnanosť, ako aj v slabom dôchodkovom zabezpečení. Mladšie vekové kategórie poukazovali na problematiku obmedzených možností získania financií prostredníctvom úverov a hypoték, nakoľko veľa mladých ľudí nie je schopných poskytnúť potrebné materiálne krytie pre získanie bankových úverov. Mnohopočetné rodiny sa sťažovali na nedostatok finančných prostriedkov, potrebných pre zabezpečenie výživy a výchovy svojich detí.
Predmetom žiadostí právnických subjektov bolo získanie potrebných finančných prostriedkov na realizáciu rôznych projektov a spoločenských aktivít, najmä z oblasti školstva, cirkvi, kultúry a športu. Aj takéto žiadosti boli zo strany kancelárie preskúmané a vybavované v súlade s pokynmi pána prezidenta.

4. Bytová problematika
Podania občanov v kategórii bytovej problematiky boli orientované najmä na pomoc pri získavaní bytov pre mladé rodiny, nakoľko súčasná podpora štátu pri výstavbe bytov je pre mladú generáciu, podľa ich vyjadrenia, neefektívna a bremeno finančnej ťarchy ostáva výlučne na záujemcoch o byt. Týmto sú mladé rodiny odkázané zväčša na bankové pôžičky s vyššími úrokmi a dlhodobými veľkými finančnými záväzkami voči bankám, pričom splátky sú neúmerne vysoké vo vzťahu k ich platovým pomerom.

4. Štátna správa a samospráva
Podania občanov v danej kategórii prezentovali sťažnosti najmä z pohľadu zdĺhavého vybavovania a rozhodovanie v predmete veci občana zo strany vecne príslušných orgánov štátnej správy a samosprávy.

5. Výkon exekúcie
Podania občanov v tejto kategórii odzrkadľovali početné skupiny ľudí, ktorým bol nariadený výkon exekúcie v dôsledku neplnenia rôznych finančných zmluvných záväzkov. Jednalo sa opakovane, ako aj v predchádzajúcom roku, najmä o problematiku neplatičov bytov. Takisto výkon exekúcie zahrňoval aj problematiku v súvislosti s poskytnutými bankovými úvermi, kedy občania nedokázali splácať povinné čiastky z dôvodov nedostatku finančných prostriedkov.

6. Trestnoprávna agenda
Z obsahu podaní, zaradených do uvedenej kategórie, možno konštatovať, že naši občania majú mylnú predstavu a slabú vedomosť o prípadoch, na ktoré sa vzťahuje udelenie milosti hlavy štátu, nakoľko sa zväčša dovolávali milosti v súvislosti s odpustením platenia rôznych sankcií a pokút, ktoré boli občanom uložené zo strany orgánov štátnej správy. V tejto agende sú zaradené aj podania občanov, v ktorých poukazujú na údajné porušovanie zákonov, najmä zo strany orgánov činných v trestnom konaní, ako aj podania so značnou kritikou na činnosť útvarov polície a nespokojnosť obyvateľstva v súvislosti s mierou kriminality v krajine.

7. Justičné orgány
V tejto kategórii sú zaradené podania, ktorých pisatelia sa nachádzali v danom čase v príslušných ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, popr. v ústavoch na výkon väzby, pričom pisatelia poukazovali najmä na údajné porušovanie ich ľudských práv v dotknutých ústavoch, ako aj údajné prieťahy v súdnom konaní a nezákonnosť postupu príslušného súdu.

8. Reštitúcie a rehabilitácie
Do tejto kategórie spadajú rôzne podania občanov v predmete ich uplatňovaných žiadostí na priznanie odškodnenia podľa príslušných zákonov. Pisatelia vyjadrovali nespokojnosť s nepriznaním odškodnenia zo strany vecne príslušných štátnych inštitúcií, pričom požadovali od hlavy štátu, aby vydané zamietavé rozhodnutia zmenil v ich prospech, napriek skutočnosti, že žiadatelia nespĺňali podmienky v zmysle príslušného zákona. V iných prípadoch, kedy rozhodnutie o priznaní odškodnenia bolo kladné, neboli občania spokojní s priznanou výškou odškodnenia a požadovali vyšší finančný objem.

9. Zdravotníctvo
Časť podaní z oblasti zdravotníctva úzko súvisela so sociálnou situáciou občanov, najmä s neúnosným stavom vo veci financovania potrebných liekov. Veľa podaní v tejto kategórii prezentovali aj sťažnosti príbuzných na postup lekárov v rámci ošetrenia člena rodiny, najmä v súvislosti s úmrtím, pričom požadovali dôsledné prešetrenie celého postupu lekárskeho a zdravotníckeho personálu. Takéto podania Kancelária prezidenta SR operatívne postupovala na ďalšie konanie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Osobitnou skupinou v kategórii zdravotníctva boli podania zamestnancov niektorých zdravotných zariadení, ktoré sa ocitli mimo siete zmluvného poistenia zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s.

11. Názory
V názorových podaniach občania vyjadrovali postrehy na politický aj spoločenský život v našej krajine. rezonovala však najmä nespokojnosť so sociálnou situáciou a nízkou životnou úrovňou. Ako dôvod zlej finančnej situácie najčastejšie uvádzali slabú sieť sociálneho zabezpečenia zo strany štátu, problematiku zamestnania najmä v častiach stredného a východného Slovenska, ako aj diskrimináciu vekovo starších uchádzačov o zamestnanie.

Zo zaslaných názorových podaní občanov so zameraním na činnosť výkonnej a zákonodarnej zložky štátnej moci možno úhrnom konštatovať, že kritické vyjadrenia na činnosť súčasných predstaviteľov vládnej garnitúry sa výrazne znížili a obmedzili. Občania vnímali pozitívne kroky terajšej vlády, ktoré doteraz realizovala v súvislosti so zlepšením sociálnej situácie, najmä u dôchodcov a mladých rodín, a to napriek skutočnosti, že podľa ich celkového názoru sociálna situácia v krajine neodzrkadľuje ešte takú úroveň, aby mohlo byť obyvateľstvo na území celej krajiny spokojné.

Prehľad podaní fyzických a právnických osôb
v období od 1.6.2007 do 31.5.2008

Prijaté podania 2 733

Z toho:
Kancelária prezidenta SR Bratislava 1 757
Pracovisko Banská Bystrica 460
Pracovisko Košice 516

Vybavené podania 2 557

Z toho:
Kancelária prezidenta SR Bratislava 1 596
Pracovisko Banská Bystrica 438
Pracovisko Košice 523

V štádiu vybavovania 176 podaní

Prezident SR Ivan Gašparovič – hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič aj vo štvrtom roku výkonu ústavných prezidentských právomoci podľa čl. 102 písm. k) Ústavy Slovenskej republiky ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl Slovenskej republiky
a) pozýval na základe vlastnej iniciatívy na rokovania ministra obrany, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky, veliteľov druhov vojsk, ako aj prijímal vojenských predstaviteľov cudzích štátov a predstaviteľov NATO,
b) navštívil útvary a zariadenia OS SR
c) riešil podania občanov a príslušníkov ozbrojených síl,
d) prijímal občanov, príslušníkov odboja a príslušníkov OS SR.

Činnosť prezidenta Slovenskej republiky - hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR v období od 15.6. 2007 do 15.6. 2008

27. júna 2007
Prezident SR sa zúčastnil na slávnostnom akte zapožičania historického názvu „Mechanizovaný prápor – prápor rýchlej reakcie“ a čestného názvu „Mechanizovaný prápor kapitána Jána Francisciho“ 11. mechanizovanému práporu v Martine

9. júla 2007
Prezident SR prijal ministra obrany SR p. Františka Kašického

6. decembra 2007
Prezident SR sa zúčastnil vyhlásenia najlepšieho športovca rezortu obrany za rok 2007

18. decembra 2007
Prezident SR navštívil vojakov slúžiacich v misii „Golanské výšiny“ za prítomnosti veliteľa kontingentu Mierových síl OSN

20. decembra 2007
Prezident SR uskutočnil tradičnú predvianočnú návštevu na ministerstve obrany, kde sa zúčastnil na vyhodnotení výcvikového roku 2007
ministrom obrany

23. januára 2008
Prezident SR povýšil do hodnosti generálmajor brigádneho generála
Martina Babiaka, ďalej vymenoval do hodnosti brigádneho generála:
plukovníka Ing. Milana Čelka, MSC; plukovníka Ing. Jozefa
Viktorína a plukovníka Ing. Ondřeja Novosada

2.-4. apríla 2008
Prezident SR rokoval s predstaviteľmi členských krajín NATO na
Summite NATO v Bukurešti v Rumunsku

28. apríla 2008
Prezident SR sa zúčastnil na slávnostnom otvorení Výstavy obrannej
techniky IDEB 2008 v priestoroch bratislavského výstaviska Incheba

1. mája 2008
Prezident SR prevzal záštitu nad Dňom príslušníkov vojenských misií
v Seredi

7. – 8. mája 2008
Prezident SR pri príležitosti 63. výročia ukončenia druhej svetovej vojny
položil vence k Pamätníku padlých hrdinov v Dargovskom priesmyku
a k Pamätníku osloboditeľov Bratislavy

Okrem uvedených aktivít prezident Slovenskej republiky ako hlavný veliteľ OS SR vydal za toto obdobie tieto rozkazy a rozhodnutia pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky:

– k 62. výročiu víťazstva nad fašizmom,
– o zapožičaní historického názvu raketometnému oddielu Rožňava,
– o zapožičaní historického a čestného názvu 11. mechanizovanému práporu Martin,
– o zapožičaní historického názvu Práporu logistickej podpory Prešov,
– o zapožičaní čestného názvu VÚ 9994 – Multifunkčnej zásobovacej základni Západ Nemšová,
– o zapožičaní čestného názvu VÚ 1300 Základnej výcvikovej škole Martin,
– o zapožičaní čestného názvu VÚ 1303 Odbornej výcvikovej škole pozemného vojska Martin,
– o zapožičaní čestného názvu VÚ 1077 – Poddôstojníckej akadémii Martin,
– k 63. výročiu SNP,
– k 15. výročiu prijatia Ústavy SR,
– ku Dňu ozbrojených síl SR,
– o zapožičaní čestného názvu 2.mechanizovanej brigáde Prešov,
– o zapožičaní čestného názvu 22.mechanizovanému práporu Michalovce,
– ku dňu boja za slobodu a demokraciu,
– k 15. výročiu vzniku SR.
- vo veci vymenovania a povyšovania niektorých osôb do vojenských
hodností
- k 63. výročiu víťazstva nad fašizmom

V období od 15.6. 2007 do 15.6 2008 sa na prezidenta Slovenskej republiky ako hlavného veliteľa Ozbrojených síl Slovenskej republiky obrátili občania a príslušníci ozbrojených síl so 72 písomnými žiadosťami o pomoc pri riešení svojich problémov súvisiacich s minulou alebo súčasnou činnosťou OS SR.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]