Prezident SR rokoval s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov zamestnávateľských zväzov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov(RÚZ) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).
Prezident Ivan Gašparovič sa na úvod stretnutia poďakoval zamestnávateľom za ich prácu v prospech ekonomiky a rozvoja slovenského hospodárstva. V tomto kontexte konštatoval, že „sme prežili veľmi ťažký rok, zasiahla nás kríza a vy ste sa snažili vychádzať v ústrety snahám vlády o boj s krízou a nezamestnanosťou.“
Podľa nášho najvyššieho predstaviteľa nijaký zo štátov nie je schopný pomôcť si sám a preto zdôraznil nevyhnutnosť solidarity pri odstraňovaní následkov krízy.
Ivan Gašparovič zamestnávateľom povedal: „Som presvedčený, že rok 2010 bude rokom, kedy sa zmierni krízový stav. Určite to však nebude tak, že kríza bude úplne zažehnaná. A preto , aby sa tento stav nevrátil, budeme musieť urobiť zodpovedné rozhodnutia.“
Podľa vyjadrení hlavy štátu môžeme v tomto roku očakávať podľa odhadov až dvojpercentný nárast slovenskej ekonomiky. Prezident dodal, že by sme mali vo väčšej miere využiť výsledky vedy a výskumu, položiť dôraz na inovácie a hľadať nové formy efektívnejšej výroby.
Prezident sa vyjadril aj k nedávnemu protestu autodopravcov v súvislosti so zavedením elektronického mýta. „Súhlasím s niektorými názormi protestujúcich, ale som zásadne proti nezákonným formám, ktoré prepravcovia zvolili pre tento protest.“ Ivan Gašparovič dodal, že je treba hľadať konsenzus, ale vi konštruktívnych rozhovoroch a nie formou blokovania ciest.
Prezident RÚZ Marián Jusko v tejto súvislosti konštatoval, že zamestnávatelia majú k mýtu rovnako výhrady, ale nestotožňovali sa s formou protestov autodopravcov.
Prezident AZZZ Tomáš Malatinský vyslovil želania, že aj napriek tomu, že sa ocitáme vo volebnom roku, zamestnávatelia majú naďalej záujem spolupodieľať sa na riadení spoločnosti. „Chceme, aby sa podnikateľské prostredie na Slovensku zlepšovalo a rovnako chcem riešiť aj tému vymožiteľnosti práva.“
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták ocenil stretnutie s prezidentom SR, ktoré považuje za užitočné. Ocenil tiež zníženie spotrebnej dane z nafty, pretože ide podľa jeho slov o ústretový krok vlády, ktorý podnikatelia vítajú. Za problematické však Vladimír Soták označil nerovnoprávne postavenie domácich zamestnávateľov v porovnaní s investormi zo zahraničia.
Ivan Gašparovič ponúkol zamestnávateľom svoju pomoc pri presadzovaní niektorých legislatívnych zámerov, ktoré sú nevyhnutné pre riešenie fungovania slovenského hospodárstva ako aj možnosť diskusie pri posudzovaní zákonov z NR SR.
Prezident RÚZ Marián Jusko sa hlave štátu poďakoval za vrátenie zákona o odpadoch, ako aj za to, že prijal a podporil návrh zamestnávateľov na skrátenie lehoty pre vrátenie DPH. Prezidentovi povedal, že „podnikateľská obec sa obáva zvyšovania odvodov v Slovenskej republike. Bolo by to veľmi nepríjemné, nakoľko už dnes je odvodové zaťaženie vysoké.“
Predseda SOPK Peter Mihók poďakoval prezidentovi za dobrú spoluprácu s kanceláriou prezidenta SR pri príprave a organizácii zahraničných ciest hlavy štátu, na ktorých sa zúčastňujú aj slovenskí podnikatelia. Povedal, že „kríza sa skôr, či neskôr skončí. Otázne ale bude, ako sa nám podarí našu ekonomiku reštartovať.“ Za ohrozenú ale Mihók označil konkurencieschopnosť slovenskej ekonomika a predostrel potrebu skvalitnenia podnikateľského prostredia.
Na stretnutí s hlavou štátu zamestnávatelia unisono kritizovali zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorá podľa nich komplikuje situáciu na trhu práce. Čím vyššia je minimálne mzda, tým ťažšie podnikatelia zamestnajú nezamestnaných, konštatoval Marián Jusko.
Podľa viceprezidenta AZZZ Milan Chúpeka by vláda mala radšej investovať peniaze určené na z výšenie minimálnej mzdy do podpory a udržania zamestnanosti.
Člen prezídia RÚZ Igor Vida vyslovil na stretnutí s prezidentom výhrady voči úrovni slovenského súdnictva a kritizoval slabú vymožiteľnosť práva. AZZZ Slovenskej republiky je záujmovým združením s právnou subjektivitou, ktoré bolo založené v roku 1991 na vytváranie podmienok pre dynamický rozvoj podnikania v SR a na ochranu a presadzovanie spoločných zamestnávateľských, podnikateľských a obchodných záujmov svojich členov, najmä v trojstranných rokovaniach v Rade hospodárskej a sociálnej dohody SR s ústrednými orgánmi štátnej správy a odborovým orgánmi v otázkach hospodárskej a sociálnej politiky a v otázkach, ktoré sú predmetom kolektívneho vyjednávania a uzatvárania dohôd, vrátane Generálnej dohody.