Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007
Prezident SR prijal portugalského premiéra Josého Sócratesa
18. jún 2007
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal predsedu vlády Portugalskej republiky Josého Sócratesa. Ivan Gašparovič na stretnutí vyzdvihol veľmi dobré vzťahy medzi Slovenskom a Portugalskom, ktoré podľa jeho slov potvrdzuje aj intenzita stretávania sa najvyšších politických predstaviteľov. Prezident republiky zdôraznil záujem Slovenska o posilnenie spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti hospodárstva, obchodu, vzdelávania, ale aj kultúry i cestovného ruchu.
Podľa slov prezidenta Ivana Gašparoviča Slovenská republika pokračuje v nastúpenej ceste dodržiavania princípov demokracie v zmysle členstva v Európskej únii a NATO. „Vláda rok po voľbách dokázala, že chce udržať kontinuitu a nadviazala na pozitíva reforiem svojich predchodcov. Na druhej strane sa však kabinet snaží o nápravu tých reforiem, ktoré občania prijali negatívne“, uviedol prezident SR. Aj portugalský premiér ocenil vynikajúcu úroveň bilaterálnych vzťahov a vyzdvihol najmä potrebu posilnenia obchodných kontaktov. Predseda vlády Portugalska, ktoré sa onedlho stane predsedníckou krajinou EÚ, jednoznačne podporil rozšírenie Schenghenského priestoru o nové členské štáty vrátane Slovenska. Kosovskú otázku označil José Sócrates za veľmi vážnu. Jeho krajina podporuje Ahtissariho plán nezávislosti tejto provincie, a dodal, že treba presvedčiť Rusko, aby sa nepostavilo proti tomuto návrhu. Na druhej strane však treba vyslať signál Srbsku, aby sa mohlo čo najviac priblížiť Európe, konštatoval na stretnutí. Podľa slov prezidenta Ivana Gašparoviča sa Slovensko určite nepostaví proti jednotnému rozhodnutiu EÚ v otázke statusu Kosova. Zdôraznil však, že Európa a medzinárodné spoločenstvo by mali pristupovať rovnako zodpovedne aj k Srbsku.
Portugalský premiér prišiel do Bratislavy na stretnutie premiérov krajín V4, aby svojim partnerom predstavil priority portugalského predsedníctva EÚ. K téme zmluvy o ústave pre Európu sa José Sócrates vyjadril, že budúcnosť tohto dokumentu stojí na kompromise. Vyjadril preto presvedčenie, že členovia EÚ sa k tomu postavia zodpovedne. Podľa názoru Ivana Gašparoviča Európska únia nevyužila dostatočne obdobie tzv. „reflexie“ na hľadanie optimálneho riešenia východísk pre novú zmluvu, ktorá by nahradila tento dokument. V novej agende by už nemalo chýbať definovanie postavenia národných parlamentov vo vzťahu k európskemu parlamentu. Portugalský premiér zdôraznil, že kompromis musí vychádzať zo zmluvy, ktorú predstavitelia EÚ podpísali v Ríme, chápe však, že je veľmi ťažké podriadiť národné záujmy tým európskym.
|