Prezident SR rokoval s predstaviteľom Európskej komisie pre Bosnu a Hercegovinu
Po návšteve Kosova odletel prezident Ivan Gašparovič do Bosny a Hercegoviny, kde navštívil základňu Butmir a veliteľstvo misie ALTHEA v Sarajeve. Stretol sa s veliteľom misie Stefanom Castagnottom ako aj s s príslušníkmi ozbrojených síl Slovenskej republiky pôsobiacich v misii. Náš najvyšší predstaviteľ im poďakoval za prácu, ktorá je dobrou vizitkou pre Slovensko. Poprial všetko dobré k Vianočným sviatkom a poďakoval za to, že šíria dobré meno Slovenska v zahraničí. Aj príslušníci misie ALTHEA dostali od hlavy štátu darček – nový modulárny systém, ktorý dotvára profesionálnu výstroj vojaka.
Prezident Ivan Gašparovič sa stretol aj s vysokým predstaviteľom Európskej komisie pre Bosnu a Hercegovinu Miroslavom Lajčákom a predsedajúcim predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojšom Radvanovičom.
Nosnou témou rokovania bola aktuálna situácia v regióne a integračné úsilie západného Balkánu. Miroslav Lajčák na rokovaní uviedol, že na budúci rok bude pravdepodobne možné zatvoriť Úrad vysokého predstaviteľa pre Bosnu a Hercegovinu. Vyzdvihol tiež prínos Slovenska ku stabilizácii v tejto oblasti. Hovorili o tom, čo Slovensko robí a čo môže robiť vo vzťahu k Bosne a Hercegovine. Ivan Gašparovič počas stretnutia povedal, že „výsledky hovoria o tom, že robíte svoju úlohu zodpovedne a prácu robíte pre týchto ľudí.“
Úrad vysokého predstaviteľa bol zriadený po vojne a funguje už 13 rokov. Miroslav Lajčák je šiestym predstaviteľom úradu. Informoval Ivana Gašparoviča o jeho činnosti a zároveň poďakoval za podporu, ktorú dostáva zo slovenskej strany. „Myslím si, že Slovensko je známe aj vďaka nám, " povedal vysoký predstaviteľ Európskej komisie pre Bosnu a Hercegovinu . Za najväčší problém Bosny a Hercegoviny označil nezamestnanosť, korupciu, organizovaný zločin a problematiku školstva.
Predsedajúci predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojša Radvanovič na stretnutí s prezidentom Slovenskej republiky povedal, že „Slovensko ukazuje cestu Bosne a Hercegovine a všetkým štátom bývalej Juhoslávie." Podľa jeho názoru je budúcnosť Bosny a Hercegoviny v EÚ a NATO. Na tom sa zhodujú všetky tri národnosti Bosny a Hercegoviny. Na čom sa nezhodujú, to je vnútorné usporiadanie štátu. Približne 17 až 18 miliónom obyvateľov, ktorí ešte nie sú v EÚ dôrazne odporúča, aby sa štatút asociačnej krajiny dal všetkým krajinám bývalej Juhoslávie naraz. Bol by to podľa jeho slov silný príspevok k stabilite.
Na margo Úradu vysokého predstaviteľa pre Bosnu a Hercegovinu Nebojša Radmanovič konštatoval, že „už je načase, aby sa tento úrad zatvoril, názory sa však líšia." Republika Srbská je za skončenie činnosti úradu, obyvatelia Bosny i Chorvátska sú skôr proti jeho zatvoreniu. Predsedajúci predsedníctva Bosny a Hercegoviny zastáva názor, že treba splniť dve- tri podmienienky, ktoré by sa v priebehu roku 2009 mali naplniť a potom sa môže úrad uzavrieť. K týmto podmienkam patrí predovšetkým zákon o majetku a štatút regiónu Brčko.
Ivan Gašparovič na záver návštevy v Kosove, v Bosne a Hercegovine vyjadril spokojnosť s pôsobením slovenských vojakov a poďakoval im za službu. Stále podľa neho však zaostávame v modernizácii techniky. "Úlohu profesionalizácie armády sme naplnili na sto percent, teraz je na rade urobiť z nej modernú profesionálnu armádu so všetkou údernou silou, ktorá takejto armáde patrí," povedal hlavný veliteľ ozbrojených síl Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.