Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič privítal v Prezidentskom paláci predsedu Európskej rady Hermana van Rompuyho.
V širokom spektre diskutovaných tém dominovala otázka budúcnosti Európskej únie a eurozóny.
Ivan Gašparovič svojho hosťa ubezpečil, že nová slovenská vláda urobí všetko pre to, aby sa projekt Európskej únie a eurozóny zachoval. Slovenská republika do roku 2013 plánuje znížiť deficit verejných financií pod 3 % HDP. "Nebude to jednoduché, ale vláda je odhodlaná prijať všetky nevyhnutné opatrenia na konsolidáciu verejných zdrojov," uviedol Ivan Gašparovič.
Prezident tiež povedal, že záväzok konsolidovať verejný rozpočet je jednou z hlavných priorít vlády SR. To si v praxi vyžiada prijatie konsolidačného balíčka opatrení, ktorý by mal priniesť do rozpočtu chýbajúcich 1,5 miliardy eur. Podľa vyjadrení Ivana Gašparoviča by mala vláda SR tento balíček schváliť v najbližších dňoch. Balíček okrem iného počíta s efektívnejším výberom daní a prísnejším postihom za porušovanie daňovej povinnosti, so zavedením osobitného bankového poplatku, či so zvýšením dane z príjmov štátom regulovaných právnických osôb.
S Hermanom van Rompuyom prezident hovoril aj o situácii v Grécku, a o tom, aký bude vývoj v eurozóne v najbližších mesiacoch. Herman van Rompuy na margo problémov týchto krajín povedal: "Problémy v Španielsku a na Cypre by boli menej závažnejšie, keby sme nemali starosti s Gréckom." Únia podľa neho musí zastaviť túto "nákazu" šíriacu sa z Grécka. "Naším cieľom je udržať Grécko v eurozóne, ale musí dodržať všetky podmienky a pravidlá," konštatoval Rompuy. Podľa neho o vývoji viac napovedia nadchádzajúce grécke voľby, do ktorých priebehu únia nebude zasahovať.
V eurozóne sú podľa Rompuya dva typy problémov, existenčného charakteru ako v Grécku, a ďalším problémom je, že eurozóna nie je stabilizovaná. "Nemáme čas čakať na nejaký hlavný plán, my musíme riešiť problémy Grécka okamžite," vyjadril sa predseda Európskej rady. Pokiaľ budú pretrvávať problémy okolo Grécka, bude to v únii vyvolávať atmosféru nedôvery, myslí si Rompuy. "Ihneď ako nastúpi nová Grécka vláda, budeme od nej požadovať, aby naplnila náš cieľ - zachrániť Grécko v eurozóne," zdôraznil predseda Európskej rady.