Prezident SR prijal vedúcich zastupiteľských úradov SR v zahraničí
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa v rámci pravidelných prijatí stretol s vedúcimi zastupiteľských úradov SR v zahraničí. Poďakoval sa tým diplomatom, ktorých misie preukázali veľkú úspešnosť pri presadzovaní slovenských záujmov v zahraničí. Tých, ktorí majú vo výkone svojho zastupiteľského poslania rezervy požiadal, „aby zintenzívnili svoju prácu.“ Spoluprácu jednotlivých štátov na najvyššej úrovni charakterizoval prezident SR ako veľmi dôležitú. „Vašou úlohou je hľadať spôsoby a cesty ako napomáhať pri získavaní kontaktov a rozvíjaní pozitívneho dialógu s najvyššími predstaviteľmi krajín tak, aby tento proces bol prospešný pre obe strany,“ povedal Ivan Gašparovič.
Počas svojho prvého funkčného obdobia sa slovenský prezident stretol s najvyššími predstaviteľmi mnohých krajín sveta, vrátane lídrov svetových veľmocí. Mohol teda konštatovať, že výsledkom týchto stretnutí bol pozitívny posun v bilaterálnych vzťahoch i v oblasti koncepčných otázok a postojov v zahraničnej politike.
Prezident Ivan Gašparovič veľvyslancom adresoval aj kritické slová na margo neuspokojivých aktivít niektorých z nich. Dôsledkom býva nedostatok relevantných informácií pre hlavu štátu, ktoré by boli žiaduce pri stretnutiach nášho najvyššieho predstaviteľa so svojimi zahraničnými partnermi.
Ivan Gašparovič sa v príhovore k slovenským diplomatom nevyhol ani slovám o tom, ako nedávny vysoký kredit Slovenskej republiky v zahraničí „pomaly stráca lesk.“ Tieto slová nevztiahol na okolnosti globálnej ekonomickej a finančnej krízy, ale predovšetkým ich smeroval aj na udalosti „posledných dní a posledných hodín, kedy prioritná zostáva ekonomika a obchod, ktorý musíte podporovať. Ale ostatné hodiny nám ukazujú, že je potrebné robiť aj viac politickej práce na poli vysvetľovania a zdôrazňovania našej suverenity; našej zodpovednosti k vlastným občanom, k posilneniu postavenia štátu a to aj doma.“
Prezident Ivan Gašparovič konkretizoval tieto slová na margo čerstvo prijatého zákona o štátnom jazyku v NR SR. Napriek tomu, že ide o štandardnú právnu normu, ktorá negeneruje nič znepokojivé, „odrazu sa dvíha vlna, ktorá by mala zneistiť svet vo vzťahu k Slovensku a jeho správaniu sa k menšinám, „ povedal Ivan Gašparovič.
Vyzval prítomných diplomatov, aby v takýchto situáciách neboli tými, ktorí sa bránia a ktorí sa ako poslední k téme vyjadria. „Musíte byť tí, ktorí argumentačne dokážu, že Slovensko je suverénny štát, ktorý zachováva všetky princípy demokracie; zachováva všetky rezolúcie, ktoré sa týkajú občianskych práv a slobôd. Je to veľmi dôležité“ zdôraznil Ivan Gašparovič. V príhovore viacnásobne apeloval na profesionalitu našich veľvyslancov, ktorých úlohou je obhajovať program vlády schválený Národnou radou SR, určený na prospech občanov. Ich úlohou je klásť dôraz na profil Slovenskej republiky, „ktorá rozvíja trhovú ekonomiku, ale nezabúda na sociálne princípy,“ zdôraznil prezident.
Za prítomných hostí sa prihovoril minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Stotožnil sa so slovami prezidenta, že každý vedúci zastupiteľského úradu by mal podávať stopercentný výkon tak ,ako to od neho očakáva prezident, vláda i parlament. Poďakoval hlave štátu za úprimné slová a stretnutie označil za záväzok i povzbudenie do ďalšej práce.