Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič začal oficiálnu návštevu Rumunskej republiky položením venca k pamätníku neznámeho vojaka Parc Carol v Bukurešti.
Slovenskú hlavu štátu potom v prezidentskom paláci Cotroceni s najvyššími poctami prijal prezident Traian Basescu. Ten v úvode stretnutia poďakoval Slovensku za významnú pomoc pri integrácii Rumunska do euroatlantických štruktúr. „Rumunsko nikdy nezabudne na to, že SR bola prvou krajinou, ktorá ratifikovala vstup Rumunska do EÚ." Dodal, že „medzi nami sú veľmi dobré priateľské vzťahy, ktoré nám umožňujú rozvíjať spoluprácu aj v rámci členstva v Európskej únii.“ Hostiteľ prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi pripomenul aj zásadný postoj Rumunska, ktoré sa v roku 1968 odmietlo podieľať na okupácii vtedajšieho Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Hlava štátu v Bukurešti skonštatovala, že so svojím rumunským partnerom majú „blízke názory na fungovanie Európskej únie.“
Ivan Gašparovič svojmu hostiteľovi poďakoval za „bratskú pomoc pri porážke fašizmu“, ktorú nám poskytli Rumuni pred 65 rokmi počas druhej svetovej vojny. Prezident pokračoval: „rumunskí vojaci majú veľký podiel na oslobodení niektorých miest na Slovensku a za to im patrí veľké poďakovanie.“
Prezidenti diskutovali o Lisabonskej zmluve a ďalšom fungovaní Európskej únie, prerokovali aj tému hospodárskej krízy a jej vplyv na národné hospodárstvo. Podľa Ivana Gašparoviča „dnes sú už obe krajiny pripravené na spoločné investície a dokonca aj investície v tretích krajinách.“
Slovenský prezident na tlačovej konferencii v Bukurešti skonštatoval, že „výhodou tejto krízy je práve fakt, že nás núti stále intenzívnejšie spolupracovať v hospodárskej oblasti a v obchode.“ Prezident Basescu sa zaujímal o skúsenosti so zavedením eura na Slovensku, pričom vyjadril presvedčenie, že napriek súčasnej kríze sa Rumunsku podarí naplniť maastrichtské kritériá. „Naším cieľom je vstúpiť do eurozóny v roku 2014,“ potvrdil rumunský prezident.
Hlavy štátov prerokovali aj oblasť energetiky od ktorej úzko závisí aj úspech národného hospodárstva. Traian Basescu vyjadril potešenie, že sa Rumunsku podarilo podpísať dohodu o výstavbe plynovodu NABUCO, ktorý prispeje k diverzifikácii zdrojov prúdiacich do Európy. Ivan Gašparovič uviedol, že SR je stopercentne závislá na energetických zdrojoch zo zahraničia. „Aj nedávna plynová kríza nás presvedčila, že je potrebné hľadať nové zdroje i cesty pre ich tranzit na Slovensko," potvrdil potrebu hľadania alternatívnych zdrojov ropy a plynu.
Ivan Gašparovič svojmu rumunskému partnerovi poďakoval za starostlivosť o našich krajanov. „Som rád, že Rumunsko akceptuje slovenskú národnostnú menšinu a venuje jej aj primeranú pozornosť. Teší ma, že Slováci žijúci v Rumunsku nezabúdajú na svoju identitu a pritom sú lojálnymi občanmi svojej krajiny,“ uviedol prezident Gašparovič na margo krajanov v Rumunsku. Podľa neho je dobré, že Rumunsko mieni ešte intenzívnejšie podporiť menšiny cez európske fondy.
Prezidenti sa v diskusii nevyhli ani rómskej problematike, s ktorou majú skúsenosti oba štáty.