Prezident SR v Liptovskom Mikuláši oslávil 5. výročie vstupu Slovenska do EÚ
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa zúčastnil v Liptovskom Mikuláši na slávnosti pri príležitosti 5. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie. V príhovore označil vstup Slovenskej republiky do Európskej únie pred piatimi rokmi za historický medzník našich dejín. Zdôraznil, že náš vstup do rodiny európskych štátov – ako rovnoprávneho člena – by nebol možný bez vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
„Nech už sa na cestu za sebou dívame akokoľvek, nemôžeme obísť konštatovanie, že sme prešli náročnú, dlhé obdobia aj tŕnistú cestu od národného sebauvedomovania po suverenitu a zvrchovanosť rozhodovania o sebe, o svojej národno-štátnej budúcnosti. Dospieť do súčasného štádia nebolo jednoduché. Náš sen o vlastnej štátnosti sa naplnil najmä vďaka tomu, že sme vytrvali, že sme si po celé stáročia pestovali národnú budúcnosť, zachovali svoj jazyk, jedinečnú kultúru, ale najmä vieru vo svoje schopnosti a v duchovné dedičstvo. Že sme prijali príležitosť, ktorá sa nám naskytla po roku 1989, za neodkladnú. Za relatívne krátky čas, najmä vďaka podpore občanov, sme vytvorili demokratický politický systém,“ povedal slovenský prezident.
V príhovore ďalej uviedol, že sa Slovensko môže sa pochváliť mnohými pozitívnymi výsledkami. S potešením konštatoval, že v Európskej únii prevládol názor, že únia sa bude rozvíjať ako spoločenstvo nezávislých štátov, nie ako superštát. Že sa odmieta názor o tzv. dvojrýchlostnej Európe, či pretrvávajúcom rozdeľovaní krajín na staré a nové. Že sa hľadá nový model sociálneho štátu európskeho typu. Za potešiteľné označil Ivan Gašparovič aj to, že únia sa bude ďalej rozširovať a nestane sa uzavretým klubom.
Slovenský prezident zastáva názor, že Európska únia je schopná zdolať súčasné výzvy vtedy, ak využije svoj ekonomický, vedomostný, vedecký mravný, hlavne ľudský potenciál. Ako inštitucionálna moc sa však bude musieť viac priblížiť svojim občanom, ich problémom.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore pripomenul, že pozitívny ohlas našich občanov na členstvo v EÚ vyplýva aj zo skúsenosti z nedávnej traumatizujúcej plynovej krízy, ktorú sme zvládli aj vďaka nemalej miere solidarity medzi členskými štátmi EÚ.
„Solidarita dostáva nový akcent a silný medzinárodný rozmer. Slovensko podporuje priamu solidaritu, konkrétnu vzájomnú pomoc partnerov EÚ. Podporujeme ekonomickú a sociálnu súdržnosť únie, jej humanizujúce posolstvo. Zvlášť v súčasnom období, v čase svetovej hospodárskej krízy, zisťujeme, o čom všetkom rozhoduje. Solidarita sa stala neodkladnou výzvou, „ uviedol náš najvyšší predstaviteľ.
V súvislosti s dôsledkami globálnej hospodárskej krízy a spomalenia svetového hospodárskeho rastu, s prudkým pohybom cien energií a potravín, so životom na dlh a s ďalšími rizikovými faktormi povedal prezident Ivan Gašparovič, že vláda SR robí maximum možného. Intenzívne rokuje Rada vlády pre hospodársku krízu na čele s premiérom. „ Londýnske zasadnutie G-20 ukázalo, že vláda SR postupuje dobrým smerom a je zhodná aj s doktrínou EÚ, požadujúcou posilnenie regulácie globálneho finančného trhu, dohľad nad ním a odmietanie protekcionizmu. Vláda SR má v tejto činnosti moju plnú podporu a na úrovni hlavy štátu urobím všetko, aby som prispel konkrétnym dielom k tomuto úsiliu,“ povedal prezident SR.
V závere príhovoru uviedol, že „päť rokov členstva Slovenskej republiky v Európskej únii bolo pre nás tou najlepšou školou riešenia spoločných problémov spoločnými silami. „Je len na nás, ako dokážeme tento ekonomický, politický i mravný kapitál zúročiť. Verím, že v nasledujúcich rokoch Európska únia naplno využije svoj potenciál v prospech rozvoja všetkých svojich členov, vrátane Slovenska. Pričiňme sa o to. Postavme sa na stranu občana, jeho záujmov – dôstojného života pre všetkých, „ povedal slovenský prezident.
Na oslavách 5. výročia vstupu Slovenska do EÚ v Liptovskom Mikuláši bol prítomný aj premiér Robert Fico, predseda parlamentu Pavol Paška, poslanci NR SR a ďalší hostia.