Prezident SR Ivan Gašparovič sa stretol so zástupcami Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska
Zástupcovia Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska sa dnes už po piaty raz stretli v Prezidentskom paláci s hlavou štátu. Na stretnutí boli aj predstavitelia Združenia baníckych a hutníckych spolkov Českej republiky.
Prezident SR vo svojom príhovore zdôraznil, že „banícke a hutnícke remeslo je ťažká, náročná a zodpovedná práca. Baníctvo a hutníctvo patrili vždy k nesporne najvýznamnejším a aj najzaujímavejším priemyselným odvetviam v slovenskej histórii. V dejinách našej krajiny majú baníctvo a hutníctvo bohatú tradíciu, za ktorú nadobudlo veľkú úctu.“ Slovenský prezident pripomenul, že obe tieto činnosti dali aj impulz vzniku prvého európskeho spoločenstva – Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ, ktoré sa stalo základom dnešnej podoby európskej integrácie.
„Nikto sa na svete nemôže pochváliť najstaršou baníckou školou tak, ako sa môžete pochváliť vy, slovenskí baníci,“ zdôraznil prezident. Slovenský prezident ocenil aktivity Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, konkrétne 15. Európske dni baníkov a hutníkov ako najvýznamnejšie stretnutie baníckych a hutníckych miest a obcí Európy, na ktorých zorganizovaní sa zástupcovia významne podieľali. „Toto vaše podujatie i samotné mesto Košice ako európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 významne reprezentovali Slovensko na európskej i svetovej úrovni. Patrí vám za to veľká vďaka,“ povedal prezident.
Zástupcom baníckych spolkov a cechov poďakoval za doterajšiu spoluprácu a zaželal im veľa zdravia, solidarity a šťastia v novom roku 2014.
Predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Jaroslav Malchárek považuje stretnutia s hlavou štátu za významné ocenenie práce baníkov a pripomenul, že v súčasnosti Združenie eviduje už 28 baníckych spolkov a cechov zo všetkých regiónov Slovenska. „Stali sme sa oficiálnymi členmi Európskeho združenia baníckych a hutníckych organizácií,“ konštatoval Jaroslav Malchárek. Zdôraznil, že záujem hlavy štátu o prácu baníkov a hutníkov pomohol rozvoju ich hnutia i k zlepšeniu názorov občianskej verejnosti na postavenie baníctva v Slovenskej republike. „Podielame sa a spolupracujeme na riešení aktuálnych problémov slovenského baníctva, vážime si, že koncom minulého roka, pod vedením Ministerstva hospodárstva SR boli dokončené práce na surovinovej politike Slovenskej republiky a veríme, že prijatie tohto materiálu a hlavne jeho legislatívne závery umožnia podrobné zoznámenie sa so skutočným stavom domácich surovinových zásob a pomôžu zváženiu ich efektívneho využívania.“ Združenie baníckych a hutníckych spolkov Českej republiky udelilo prezidentovi SR „Medailu za rozvoj a udržiavanie montánnych tradícií.“