Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom seminári na tému: „Hospodárske vzťahy medzi Slovenskom a Portugalskom“ pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Portugalskej republiky, Bratislava 5. 9. 2008

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2008 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na ekonomickom seminári na tému: „Hospodárske vzťahy medzi Slovenskom a Portugalskom“ pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Portugalskej republiky, Bratislava 5. 9. 2008

Vážený pán prezident,
vážený pán predsedajúci,
Excelencie, dámy a páni!


Spolu s mojím vzácnym hosťom, prezidentom Portugalskej republiky pánom Cavaco Silvom sme uvítali možnosť vystúpiť na záver Vášho seminára, ktorého prvoradým cieľom je intenzifikácia slovensko-portugalskej ekonomickej spolupráce.

Keď sme o nej včera s pánom prezidentom hovorili, zhodli sme sa, že aj keby ju obe strany mohli označiť za uspokojujúcu, nezodpovedalo by to možnostiam, ktoré nám táto spolupráca - alebo presnejšie, potenciál oboch ekonomík - ponúka.

S pánom prezidentom sme sa pritom navzájom ubezpečili, že štrukturálna podobnosť našich ekonomík, ich energetická, resp. surovinová závislosť a zraniteľnosť, proexportné zameranie hospodárstva a celková zložitá geopolitická situácia nás predurčujú na ešte užšiu ekonomicko-obchodnú spoluprácu.

O to väčší význam pripisujeme obaja, ozaj bez zveličovania, tomuto Vášmu semináru.

Za seba by som rád pripomenul, že už počas svojej oficiálnej návštevy v Portugalsku na jeseň pred tromi rokmi som nadobudol veľmi povzbudzujúci dojem zo záujmu, ktorý prejavovali o spoluprácu s ambicióznou slovenskou ekonomikou portugalskí podnikatelia. Dať potrebný impulz rozvoju našich ekonomických vzťahov bolo vtedy totiž jednou z priorít mojej návštevy.

Pred tromi rokmi som v rámci rokovaní v Lisabone i Porte vyzýval portugalských podnikateľov, aby sa začali pozerať na Slovensko novými očami, aby neváhali investovať, nadväzovať kontakty. Ozaj početná skupina portugalských podnikateľov, ktorú dnes hostia ich slovenskí partneri - tí faktickí i potenciálni - mi dovoľuje vysloviť presvedčenie, že vaše rokovanie umožní ďalej prehĺbiť obchodno-ekonomické kontakty a identifikovať nové obchodné príležitosti. Teší ma, že mnohé portugalské spoločnosti, s predstaviteľmi ktorých som sa stretol v Lisabone a Porte, sú dnes prítomné na Slovensku.

S nimi v Lisabone i Porte diskutované myšlienky, projekty alebo investičné vstupy sa medzičasom stali skutočnosťou. Portugalskí partneri vstúpili na náš trh v oblasti stavebníctva, moderných technológií, bankového sektoru, strojárstva, automobilového priemyslu i v ďalších oblastiach. Takto nadchádza kvalitatívne nová fáza, keď obojstranne výhodná ekonomická spolupráca prináša nové pracovné miesta, ekonomický vzostup a zlepšenie životnej úrovne v oboch krajinách, keď sa tiež realizujú viaceré spoločné projekty a investičné vstupy, keď sa Portugalci zúčastňujú i výberových konaní v oblasti dopravy, výstavby diaľnic, železníc, pri environmentálnych projektoch a pod.

S uspokojením tiež kvitujem výrazné zvýšenie dynamiky ekonomickej spolupráce, aj takmer strojnásobenie obchodného obratu, ktorý v minulom roku dosiahol rekordný objem 227 mil. EUR. Portugalsko, predtým marginálny obchodný partner, sa tak zaradilo na 18. miesto z hľadiska obchodného obratu spomedzi členských krajín EÚ.

Myslím, že sa oplatí zopakovať, čo ste tu iste aj dnes viackrát počuli, že Slovensko je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európskej únii, resp. v OECD, keď rast nášho HDP v roku 2007 dosiahol 10,4%.

Patríme zároveň k špičke z hľadiska zahraničných investícií, pričom rastie prílev investorov do sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Disponujeme vysokokvalifikovanou pracovnou silou, investičnými stimulmi, príťažlivým a prehľadným daňovým zákonodarstvom vrátane rovnej dane. Sme krajinou so silnou priemyselnou tradíciou a atraktívnou geografickou polohou v srdci Európy. Silu a dynamiku slovenskej ekonomiky osobitne zvýrazňuje skutočnosť, že od 1. januára nadchádzajúceho roku 2009 zavedieme na Slovensku euro a staneme sa 16. členom Európskej menovej Únie.

Viackrát som mal i sám príležitosť presvedčiť sa, ako si investori cenia príslovečnú pracovitosť našich ľudí, ale aj nesmierne kultúrne a prírodné bohatstvo, ktoré Slovensko ponúka. Tu by som chcel zdôrazniť, že Slovensko je nielen krajinou, príťažlivou pre zahraničných investorov, ale tiež už schopnou samostatne investične vstupovať na zahraničné trhy. Očakávam, že dnešné rokovania prispejú teda aj k tomu, aby sa výrazne rozšírili aj investičné aktivity slovenských firiem v Portugalsku.

Slovensko a Portugalsko sú dnes partnermi v Európskej únii, v ktorej zdieľame spoločné hodnoty a princípy. Sme súčasťou jednotného hospodárskeho priestoru, ktorý ekonomickou váhou a silou presahuje hranice Európy. Únia je dnes vplyvným globálnym hráčom, ktorý produkuje takmer 20% svetového HDP, disponuje najstabilnejšou menou a má nespochybniteľný potenciál ďalšieho rastu. Preto by členstvo našich krajín v Únii a výhody, vyplývajúce z voľného pohybu tovaru, služieb, kapitálu a pracovnej sily mali prispieť aj k vytváraniu vyšších foriem vzájomnej spolupráce medzi Slovenskom a Portugalskom, vrátane spoločných podnikov, aktivít na tretích trhoch ap.

Chcem tiež pripomenúť, že so záujmom sledujem pomerne nedávne, ale o to dôraznejšie úsilie portugalských firiem o preniknutie na ruský a čiastočne aj ukrajinský trh, kde môžeme byť partnermi. Slovensko ponúka portugalským firmám know-how na základe dlhoročných skúseností a obchodovania s Ruskou federáciou rovnako ako s Ukrajinou. Na druhej strane by mali slovenské firmy aktívnejšie využiť silné postavenie portugalských partnerov v Afrike a Latinskej Amerike.

Považujem za potrebné pred záverom svojho príhovoru aspoň nakrátko sa zastaviť pri často opakovanej téze krízy, ktorou v súčasnosti prechádza Európska únia z hľadiska jej ďalšieho politického a hospodárskeho smerovania.

Všetky členské krajiny EÚ sa podľa mojej mienky musia vysporiadať s dôsledkami spomalenia svetového hospodárskeho rastu, prudkým zvyšovaním cien energií, možnými dopadmi finančnej krízy a ďalšími rizikovými faktormi.

Zároveň som hlboko presvedčený, že Európska únia je schopná prekonať súčasné výzvy tak, že plne využije svoj ekonomický, vedomostný, vedecký a hlavne ľudský potenciál a bude schopná čeliť konkurencii rýchlo rastúcich ekonomík, ako India, Čína a rovnako riešiť globálne problémy.

Musíme sa preto pozerať dopredu, vyriešiť situáciu po írskom referende z hľadiska celkového fungovania Únie. Musíme priblížiť Úniu občanom.

Na Slovensku i v Portugalsku predsa dokážeme, aj vďaka naším v mnohom analogickým historickým skúsenostiam, realisticky doceniť svoju terajšiu príslušnosť k integrácii. Nesieme totiž spoluzodpovednosť za európsky projekt. Veď čo je to dnes Európska únia? V Lisabone som pred tromi rokmi zažartoval, že ten kúsok zeme medzi Portugalskom a Slovenskom...

Celkové napredovanie Únie, jej členských krajín, dnes viac ako kedykoľvek predtým závisí na dynamike a kvalite dvojstrannej hospodárskej spolupráce, inovácii, nápadoch, znalostnej ekonomike, jasnej vízii do budúcnosti ap.

Uvedené axiómy, ktoré obsahuje aj Lisabonská stratégia, by mali byť určujúce aj z hľadiska identifikovania nových obchodných a investičných možností medzi našimi dvomi krajinami. To je - ako verím - hlavným cieľom nielen vášho seminára, ale celého pobytu portugalských podnikateľov na Slovensku.

Pokúsme sa preto spoločne predstaviť víziu modernej, ekonomicky a sociálne silnej Únie, ktorá bude bližšie občanom, ich problémom. Veď sa predsa zhodujeme v potrebe a nutnosti, aby EÚ dôrazne a systémovo riešila okrem inštitucionálnych otázok, práve ekonomické, energetické, potravinové a ďalšie naliehavé problémy, ktoré sa bytostne dotýkajú každodenného života našich občanov.

Dovolím si vysloviť presvedčenie, že nielen dnešný seminár, ale všetky rokovania medzi slovenskými a portugalskými podnikateľmi prinesú nové myšlienky, investičné projekty, výrobnú kooperáciu ap., čo ďalej posilní výborne sa rozvíjajúce vzťahy medzi našimi krajinami. Záverom chcem poďakovať všetkým prítomným a zaželať im osobné, ale aj obchodné úspechy, čo napomôže prosperite Vašich firiem, vzťahom medzi našimi krajinami a celému európskemu projektu.

Vážený pán prezident,
vážený pán predsedajúci,
dámy a páni,


ďakujem Vám za pozornosť, ktorú ste dnes venovali nielen môjmu vystúpeniu.

Zaželajme si spoločne, aby sa čo najlepšie a čo najskôr zužitkovali všetky podnety, ktoré tu dnes odzneli v záujme nádejných perspektív slovensko-portugalskej spolupráce.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]