Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Ivan Gašparovič vystúpil na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky za rok 2013

Ivan Gašparovič vystúpil na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky za rok 2013

24. marec 2014

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vystúpil na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky za rok 2013. Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR hlavu štátu privítal podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
V kongresovej sále prezident v úvode svojho vystúpenia pripomenul, že že úrad prezidenta Slovenskej republiky bol v ostatných 10 rokoch oporou principiálnych zahranično-politických postojov Slovenska. "Lebo od prvých chvíľ vykonávania funkcie prezidenta som si bol veľmi dobre vedomý, čo je pre moju krajinu životne dôležité, čo jej občanom môže z dlhodobého hľadiska pomôcť a čo by bolo nebezpečné zahrávanie si s dôveryhodnosťou krajiny.Aj keď tu hovoríme o zahraničnej politike, nemôžem nespomenúť, že v týchto dňoch Slovensko žije poslednou fázou kampane pred druhým kolom prezidentských volieb. Považujem za dôležité podčiarknuť, že politicky zložité časy, v akých sa nachádzame, kladú vysoké nároky na osvojenie si a presadzovanie národno-štátnych záujmov vlastnej krajiny i na dobrú orientáciu v geostrategických súvislostiach medzinárodného vývoja. Bezpečnostná agenda prudko získava na dôležitosti.V takejto situácii by bolo hazardom mať hlavu štátu bez skúseností v oblasti zahraničnej politiky. Sú o tom presvedčení všetci doterajší slovenskí prezidenti.Sú tu prítomní veľvyslanci niekoľkých krajín, ktoré majú nešťastnú skúsenosť súboja hlavy štátu s vlastnou vládou. Dovolím si tvrdiť, že žiadnej z týchto krajín tento zápas neprospel – ani politicky, ani ekonomicky. Neviedol k vyššej prosperite ich občanov ani k posilneniu demokracie a stability v štáte."

Ivan Gašparovič v príhovore ďalej podčiarkol , že Slovensko sa v bezpečnostných štruktúrach stalo spoľahlivým a rešpektovaným partnerom. Vo svojom vystúpení sa Ivan Gašparovič zameral aj na problematiku  stredoeurópskej i celkovej európskej stability."Aj projekt východného partnerstva únie nadobúdajú nový rozmer s aktuálnym dianím u nášho bezprostredného suseda Ukrajiny. Aj toto fórum chcem využiť, aby som odsúdil porušenie zásad medzinárodného práva, akým je zámer pripojiť Krym k Ruskej federácii. V januári t.r. ruský prezident Vladimír Putin v prejave na rokovaní Valdajského klubu povedal, citujem: „Zvrchovanosť, nezávislosť a územná celistvosť Ruska sú bezpodmienečné. Sú to červené línie, ktoré nesmie nikto prekročiť“. Viete, že Slovensko netrpí „rusofóbiou“. Ale otváranie v Európe ďalších a ďalších „Pandoriných skriniek“ je cestou do pekla, nie k pokoju na európskom kontinente.Keď Slovensko hovorí o Ukrajine, nehovorí o „sférach vplyvu“. Poctivo hovoríme, že Slovensko, teda i EÚ, ako sused je zásadne zainteresované na kompatibilite Ukrajiny s Európou. Na prepojení politickom, ekonomickom, infraštruktúrnom i sociálnom. Nikdy sme neskrývali záujem posilniť Európu lepšou a intenzívnejšou vzájomnou ekonomickou spoluprácou i s východnými krajinami. Nielen s Ukrajinou, Moldavskom, Gruzínskom a ďalšími. Aj s Ruskom. Povedzme konečne našim východným partnerom, že ich chceme v budúcnosti vidieť aj ako členov našej Európskej únie. V tom vidím nový zmysel nášho projektu Východného partnerstva.
Áno, máme záujem o „európsku“ Ukrajinu tak, ako sme zainteresovaní na „európskom“ Rusku. Mrzí nás, ak si Rusko Európu spája len s predstavou o ultraliberálnych hodnotách a bezbrehom multikulturalizme. Lebo my sami sa s takou Európou nestotožňujeme. Európa vôbec nie je len o liberalizme. Európa pre nás predstavuje predovšetkým jej štyri základné slobody, jej kresťanské korene a civilizačné hodnoty demokracie, ktoré nemôžu byť cudzie ani krajinám na východ od Slovenska. Vnímame tieto hodnoty ako upokojujúce spoluprácu východu a západu, severu i juhu. Sú v našom záujme a som si istý, že sú aj v záujme celej Európy, vrátane Ruska.
Vo vzťahu k Ukrajine musíme dbať o to, aby sami Ukrajinci boli suverénnymi strojcami svojej budúcnosti. Musia však vnútri svojej krajiny vzájomne spolupracovať, rešpektovať sa, nie proti sebe bojovať. Je našou povinnosťou im v tom pomáhať. Pre vzťahy Ruska a Ukrajiny kategoricky platí, že ich prípadný vojenský konflikt za žiadnych okolností nemôže mať dobrý výsledok. Pre nikoho. Slovensko bude tak ako vždy doteraz principiálne zotrvávať na strane medzinárodného práva."

Na margo volieb do Európskeho parlamentu prezident zdôraznil, že by bol rád, keby kandidátske listiny strán boli zostavované oveľa zodpovednejšie. Dnes 66 percent občanov Slovenska nepochybuje, že naše členstvo v Európskej únii prinieslo výrazné pozitíva, ktoré jednoznačne presahujú negatívne efekty niektorých - často neľahkých - rozhodnutí súvisiacich najmä s globálnou finančnou krízou.
V závere svojho vystúpenie prezident  ocenil tradične dobrú a bezproblémovú spoluprácu s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ocenil skutočnosť, že Slovensko má dobre vybudovanú základňu diplomatov, ktorí sú rešpektovaní aj vo svete. "Zároveň vyjadrujem želanie, aby Slovensko bolo aj naďalej úspešnou súčasťou európskej i globálnej rodiny štátov. Buďme aj naďalej zodpovední a solidárni! Zároveň nám to však nesmie brániť v úsilí - aj s primeranou dávkou asertivity a sebavedomia - chrániť naše národné záujmy. Udržujme si na domácej pôde konsenzus v otázkach zahraničnej politiky, ktorý je základom našej stability a dôveryhodnosti., " zakončil svoje vystúpenie na hodnotiacej konferencii prezident Ivan Gašparovič.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]