Prezident Rakúskej republiky Heinz Fischer pricestoval na pracovnú návštevu Slovenskej republiky.
Spolu s prezidentom Ivanom Gašparovičom si v mestskej časti Devín pripomenuli tragické udalosti, keď pred štyridsiatimi rokmi spojenecké vojská Varšavskej zmluvy okupovali Československo a nadlho tak utlmili demokratizačný proces.
Obaja prezidenti si tiež uctili pamiatku mužov a žien usmrtených na hraniciach vtedajšej Československej socialistickej republiky pri pokuse o útek za „železnú oponu“ v rokoch 1945 – 1989 ako aj osôb násilne vyhnaných zo svojej vlasti položením vencov k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín.
Najvyšší predstavitelia Slovenska a Rakúska si pri tejto príležitosti uctili aj pamiatku Alexandra Dubčeka položením vencov k jeho buste pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky.
Heinz Fischer v príhovore zdôraznil osobnosť Alexandra Dubčeka, ktorý sa aj vo svete stal symbolom zápasu za slobodu a demokraciu. „Bol symbolom myšlienok a cieľov, ktoré boli dôležité pre veľmi veľa ľudí.“ Rakúsky prezident uviedol, že režim, ktorý u nás nastal po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy zahraničie označilo za „tankový komunizmus.“ Násilný čin v konečnom dôsledku znamenal pre jeho osnovateľov prehru. Udalosti v roku 1968 podľa jeho slov prispeli k udalostiam v roku 1989- teda ku koncu diktatúry a k pádu železnej opony. Rakúsko tento vývoj u nás pozorovalo s veľkou účasťou. Heinz Fischer ďalej v príhovore povedal, že “našou úlohou v budúcich rokoch bude ďalej rozvíjať možnosti európskej spolupráce a dávať príklad mierového riešenia akýchkoľvek vzniknutých konfliktov. "
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v príhovore poďakoval rakúskemu hosťovi za iniciatívu, ktorou prejavil uznanie a úctu Alexandrovi Dubčekovi. Obdobie augustových a poaugustových udalostí z roku 1968 označil za obdobie pre Slovákov a Čechov „jedno z najhorších v ich histórii. Budeme si pripomínať obete týchto udalostí.“
Ivan Gašparovič zdôraznil význam návštevy rakúskeho prezidenta, pretože práve Rakúsko v týchto pohnutých časoch „otvorilo závory na hraniciach pre ľudí, ktorí v budúcnosti Československa nevideli svoju perspektívu.“ Heinz Fischer prišiel aj svojou dnešnou návštevou podľa slov Ivana Gašparoviča potvrdiť našu susedskú solidaritu. „Tieto dni nie sú iba pripomienkou tých, ktorí v tých obrodných dňoch zahynuli, ale sú pripomienkou všetkých ľudí, ktorí v tých dňoch mali svoju perspektívu a bojovali za to, aby Československo bolo slobodné, „ uviedol prezident.
Vyjadril tiež poľutovanie nad tým, že sa dnes veľakrát spochybňujú zásluhy ľudí, ktorý v pohnutých časoch vzali na svoje plecia obrovskú zodpovednosť nielen politickú, ale aj občiansku. Rok 1968 podľa jeho slov ukázal, že tanky a vojsko nikdy neprinášajú slobodu. "Ani v 21.storočí tanky slobodu nebudú prinášať. Kým si ľudstvo neuvedomí, že je zlé, ak sa za slobodu musí bojovať. Je ešte horšie, ak sa za slobodu musí umierať. Kým nebude platiť, že sloboda sa musí rešpektovať, budeme mať ešte pred sebou ešte veľa ťažkých chvíľ," povedal Ivan Gašparovič. V závere príhovoru vyslovil apel, aby nám dnešok pripomínal výzvu, podľa ktorej je neustále treba robiť všetko, aby nám nikto nemohol siahnuť na slobodu.