Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predsedu Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky Miroslava Vlčka.
Obaja partneri na stretnutí konštatovali nadštandardnú kvalitu bilaterálnych vzťahov, ktorá sa aj napriek rozdeleniu krajiny teraz prejavuje v spoločnom európskom priestore.
Diskutovali aj na tému Lisabonskej zmluvy a vymenili si názory na ďalší postup v tejto záležitosti. Česká republika bude na budúci rok predsedajúcou krajinou EÚ a aj v tomto kontexte Miroslav Vlček a Ivan Gašparovič analyzovali ďalšie kroky, ktoré bude treba podniknúť v súvislosti so zmluvou a aj so zohľadnením jej nedávneho odmietnutia írskymi občanmi.
Predsedu Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky zaujímal aj názor slovenského prezidenta na priamu voľbu hlavy štátu. Ivan Gašparovič vyzdvihol, že na Slovensku tento inštitút existuje a ocenil priamu voľbu prezidenta občanmi preto, lebo je transparentná a vyjadruje ich záujem. Konštatoval tiež, že pri priamej voľbe hlavy štátu by bolo vhodné zvážiť mieru kompetencií vo vzťahu k exekutíve a parlamentu.
Miroslav Vlček na stretnutí s prezidentom SR ocenil slovenský náskok v prijatí eura a vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude z tohto kroku profitovať aj v podobe rýchlejšej akcelerácie ekonomiky.
Prezident Ivan Gašparovič potvrdil pozitívne očakávania zo vstupu Slovenska do eurozóny. Deklaroval, že je zástancom prijatia eura a pri početných stretnutiach s občanmi konštatuje, že z novej meny obavy nemajú. Aby bol tento krok úspešný, vláda podľa jeho slov musí viesť zrozumiteľnú vysvetľovaciu kampaň. Ivan Gašparovič však vyjadril presvedčenie, že Slovensko tento proces zvládne, ale zároveň s podmienkou, že budeme naň pripravení. Ekonomiky budú pod vplyvom globálnych problémov, ale slovenský prezident je presvedčený, že Slovensko ich skôr zvládne s eurom, ako s národnou menou.
Na záver stretnutia obaja partneri konštatovali potrebu intenzívnejšej komunikácie aj na kultúrnej a mediálnej úrovni, aby nevznikali jazykové disproporcie. Ivan Gašparovič poďakoval českej strane aj za to, že vychádza v ústrety veľkému počtu slovenských študentov, ktorí sa rozhodli študovať na českých univerzitách.