Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci predsedu Parlamentu Fínskej republiky Eera Heinäluoma.
Ivan Gašparovič označil slovensko-fínske vzťahy za priateľské a obojstranne prospešné. "Som rad, že v súčasnej hospodárskej kríze máme spoločné názory na zachovanie Európskej únie ako takej aj preto, lebo Fínsko ako jediná severská krajina platí eurom rovnako ako my," povedal prezident.
Slovenská republika má podľa slovenského prezidenta záujem spolupracovať s Fínskom v oblasti hospodárstva a obchodu, ale i vo vzdelávaní, vede a kultúre. Hlava štátu svojho hosťa uistila, že nová slovenská vláda je orientovaná "silno proeurópsky", o čom svedčí aj včerajšie podporenie trvalého eurovalu v parlamente. "Aj Slovensko aj Fínsko podporujú rozširovanie eurozóny, ale do budúcna musí byť silnejším argumentom prijímania krajín do eurozóny nie politická ,ale ekonomická úroveň," zdôraznil prezident Gašparovič.
Prezident informoval fínskeho hosťa o konsolidačnom balíčku vlády, ktorá si stanovila za cieľ znížiť deficit verejných financií pod tri percentá. Slovensko sa podľa Ivana Gašparoviča chce správať zodpovedne.
Predseda parlamentu Fínska konštatoval, že vzájomná spolupráca so Slovenskom je veľmi dobrá. Ako informoval "vo Fínsku stúpa záujem o obchodné vzťahy so Slovenskom a Fíni objavujú Slovensko už aj ako turisti." Eero Heinäluoma avizoval pripravovanú návštevu ministra hospodárstva, ktorá by mala prispieť k posilneniu ekonomickej spolupráce.
Podľa predsedu fínskeho parlamentu aj fínska vláda si uvedomuje potrebu úsporných opatrení. "Sme presvedčení, že iba zdravé hospodárstvo dokáže pomáhať jednotlivým štátom, a aj ostatné krajiny by sa mali snažiť o zdravé hospodárenie," uviedol. Zdôraznil, že najmä krajiny, ktoré si požičiavajú by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť a napĺňať potrebné opatrenia. Ako ďalej uviedol, Fínsko očakáva, že najbližšie rozširovanie Európskej únie sa bude týkať balkánskych štátov. Tie však budú musieť naplniť všetky prístupové kritériá.
Obaja predstavitelia sa zhodli v názore, že v období hospodárskej krízy je nevyhnutné okrem šetrenia podporovať aj rast hospodárstva. Podpora vnútornej spotreby v jednotlivých krajinách môže prispieť k oživeniu ekonomiky, konštatovali obaja štátnici.