Samit o Ukrajine podporil proeurópsku orientáciu krajiny
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa v utorok v New Yorku spolu s prezidentmi Poľska, Slovinska, Chorvátska, Bulharska, Lotyšska a Estónska zúčastnil na minisamite o európskej budúcnosti Ukrajiny. Na schôdzke lídrov stredo a východoeurópskych členských štátov Európskej únie vystúpili aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč.
Prezidenti zúčastnených krajín sa zhodli na podpore ukrajinských ambícií podpísať Asociačnú dohodu s Európskou úniou na samite Východného partnerstva 28. - 29. novembra 2013 v Litve.
Ivan Gašparovič v rozprave zdôraznil, že Slovenská republika ako priateľ Ukrajiny podporila túto schôdzku o európskej budúcnosti nášho východného suseda. "Otázku európskej orientácie Ukrajiny vnímame ako záležitosť strategického významu pre celú Európu. To je náš principiálny postoj," vyhlásil slovenský prezident. Pripomenul, že Ukrajina je európskou krajinou a patrí do nášho politického a kultúrneho priestoru. "V tomto kontexte dlhodobo podporujeme politické pridružovanie a ekonomickú integráciu Ukrajiny ako európskej krajiny s EÚ, s podmienkou rešpektovania jej hodnôt a pravidiel," zdôraznil Ivan Gašparovič.
Podľa slovenského prezidenta úsilie, ktoré Ukrajina vynakladá smerom k európskej integrácii je viditeľné. Ako dodal náš najvyšší predstaviteľ, ukrajinský parlament pružne prijíma potrebné legislatívne rozhodnutia.
Ivan Gašparovič už takmer rok vedie spolu s poľským prezidentom Bronislavom Komorowským a ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom dialóg o spôsoboch, ako pomôcť ukrajinskej ambícii posilniť ekonomickú i politickú väzbu Ukrajiny na EÚ. "Chceme v tom pokračovať, lebo je to náš zásadný záujem," uviedol náš prezident. "Súčasné otázky sú kľúčové pre budúcnosť nielen Ukrajiny, ale celej Európy," prízvukoval Ivan Gašparovič.
Podľa poľského prezidenta Bronislava Komorowského by otvorené otázky vrátane väzby expremiérky Júlie Tymošenkovej nemali byť prekážkou podpisu Asociačnej dohody. Tá napokon "automaticky ešte neznamená členstvo," uviedol estónsky prezident Thomas Ilves.
Herman Van Rompuy konštatoval, že Ukrajina sa musí jasne rozhodnúť, či chce smerovať do EÚ, alebo sa zbližovať s Ruskom. Viktor Janukovyč označil spoluprácu s členskými štátmi EÚ za veľmi významnú a potvrdil záujem Ukrajiny už na nadchádzajúcom samite vo Vilniuse podpísať Asociačnú dohodu s EÚ, pričom jeho krajina bude pokračovať v implementácii európskych noriem.
Slovensko sa zasadzuje, aby samit Východného partnerstva vo Vilniuse vyslal jasný a ambiciózny signál pre partnerov Východného partnerstva, ako aj pre Rusko, že približovanie sa normám EÚ nevylučuje prehlbovanie všestrannej spolupráce s Ruskou federáciou ako sa o to usiluje aj samotná EÚ, ktorá je pre Rusko najväčším obchodným partnerom.