Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007
Prezident SR navštívil Úrad priemyselného vlastníctva SR
10. september 2007
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič navštívil v Banskej Bystrici Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Predsedníčka úradu Darina Kyliánová predstavila prezidentovi SR činnosť a zámery inštitúcie, medzi ktoré patrí posilňovanie postavenia a ochrany duševného a priemyselného vlastníctva . Prezident Ivan Gašparovič v príhovore vyzdvihol jedinečnosť a nezastupiteľnosť navštívenej inštitúcie. Úrad priemyselného vlastníctva podľa jeho slov „uchováva rozum Slovenska“ v oblasti ochrany patentov, vynálezov a známok. Rast nášho HDP vzbudzuje vo svete oprávnenú pozornosť a v porovnaní s ostatnými novými členskými krajinami Európskej únie Slovensko vytvorilo viacero konkurenčných výhod.
Aj preto rastie podľa slov hlavy štátu záujem významných zahraničných investorov o investovanie na Slovensku, pričom nejde iba o výrobcov automobilov. „Naše konkurenčné výhody sú všeobecne známe. V poslednom období sa medzi ne zaradila aj stabilná mena, ktorá sa posilňuje najmä vďaka rastu výkonnosti a efektívnosti našej ekonomiky,“ povedal prezident Ivan Gašparovič. Aby zahraničných investorov v budúcnosti nelákali na Slovensko len nízke dane, odvody a mzdy, bude potrebné ponúkať im aj efektívnu znalostnú ekonomiku, podporovanú našou vedou, výskumom, vývojom, inováciami. „Najmä ony začínajú rozhodovať o našej budúcej úspešnosti. A práve z hľadiska budúcnosti ich považujem za našu kľúčovú prioritu. Slovensko potrebuje prijať komplexné a zosúladené opatrenia na odstránenie technologického zaostávania. Musíme obnoviť vlastnú inovačnú politiku“, uviedol v príhovore k pracovníkom Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Prezident Ivan Gašparovič venoval časť príhovoru aj historickým príkladom Slovenska v kontinuite znalostných excelentných výkonov - Jurkovičovo družstevníctvo a s ním spojené vnútorné financovanie, prvú vysokú školu banskú v Európe i prvú vedecko-technickú spoločnosť na svete, Segnerove experimenty, Slovenské učené tovarišstvo „Pred objavením Ameriky sme boli najväčší dodávatelia zlata v Európe. Zlaté bane sú dnes vydolované, a každý z nás má pred sebou dilemu – odísť alebo zostať ? Po roku 1989 odišlo do sveta skoro 150 tisíc ľudí.... „
Prezident SR ďalej spomenul vedecko-technické úspechy spojené so Slovenskom ako vynájdenie banskej pumpy, padáka, ale aj sociálne a školské reformy Márie Terézie, jedno z prvých uzákonení povinnej školskej dochádzky v Európe -„ to sú tradície, na ktoré môže byť Slovensko hrdé. Málo sa vo verejnosti vie, že dvaja Slováci dostali Nobelove ceny. Prvým bol Lenard, ktorý sa narodil v Bratislave a dostal Nobelovu cenu za fyziku, študoval vo Viedni a žiaľ, v rokoch 1938 sa priklonil k fašistickej ideológii. Druhým bol profesor Gajdusek, ktorý sa narodil na Slovensku a dostal Nobelovu cenu za medicínu.“
Prezident Ivan Gašparovič v závere príhovoru zdôraznil nevyhnutnosť podpory vzdelávania a vedy zo strany štátu , čo vytvorí ďalší priestor pre činnosť Úradu priemyselného vlastníctva SR.
Na záver pracovného výjazdu v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa prezident Slovenskej republiky zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 15. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky.
|