Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič na zasadnutí Severoatlantickej rady
3. apríl 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC), ktoré je úvodným podujatím druhého pracovného dňa na summite NATO v Bukurešťi. Hlava štátu potvrdila že Slovensko je a aj zostane plnohodnotným spojencom Aliancie, ktorá by mala byť primárnym bezpečnostným fórom pre politický dialóg a strategické konzultácie medzi oboma brehmi Atlantiku.
Slovensko postupne rozvíja svoju účasť v ISAF-e spôsobom, ktorým sa usiluje maximalizovať náš potenciál solidarity. Ťažiskom nášho pôsobenia sa jednoznačne stal juh Afganistanu. V provincii Uruzgan preberáme zodpovednosť za ochranu základne v Tarin Kowt pod holandským velením, s Kanadou rokujeme o vyslaní ďalšej strážnej jednotky na leteckú základňu Kandahar a do konca roka 2008 v provincii Kandahar vytvoríme vlastný operačný výcvikový a styčný tím (OMLT). Konfrontácia s afgánskou realitou na Slovensku zároveň podnietila vnútornú diskusiu o doplnení vojenského pôsobenia o civilnú angažovanosť.
Podľa slovenského prezidenta pre Severoatlantickú alianciu má veľký význam rozvíjajúca sa spolupráca s Európskou úniou. Nemôžeme však byť spokojní s úrovňou súčasného stavu, v prvom rade pokiaľ ide o politický dialóg medzi oboma organizáciami.
Ivan Gašparovič vo svojom prejave na Severoatlantickej rade ocenil aj ustanovenie formátu Rada NATO – Rusko (NRC). Zajtra sa totiž v rumunskej metropole uskutoční jej prvé plnohodnotné zasadnutie na najvyššej úrovni. Aliancia i Rusko v súčasnosti čelia rovnakým bezpečnostným problémom, dodal na margo spolupráce Ivan Gašparovič.
Najvyšší slovenský predstaviteľ svojim partnerom z NATO vysvetlil aj postoj SR k zámeru USA rozmiestniť v Česku a v Poľsku európske prvky národného systému protiraketovej obrany. Slovenská republika podľa Ivana Gašparoviča oceňuje, že sa tento projekt začal konzultovať na pôde Aliancie. „Berieme do úvahy, že sa európske prvky protiraketovej obrany USA môžu stať významným príspevkom k ochrane spojencov pred hrozbou predstavovanou balistickými raketami dlhého dosahu“, uviedol na zasadnutí prezident Gašparovič. Slovensko silne podporuje zámer, aby sa do nasledujúceho summitu vypracovala komplexná štúdia, ktorá by vyhodnotila strategické prínosy tohto projektu USA pre NATO. Vítame tiež pokračujúce úsilie o spoluprácu s RF v tejto oblasti. Ivan Gašparovič v prejave označil bukurešťský summit „za ďalší krok v procese transformácie NATO, teda je aj o tom, akú Alianciu by sme si želali mať na začiatku 3. tisícročia ako záruku našej bezpečnosti“.
|