Pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu navštívil prezident Slovenskej republiky cintorín v Ružinove. Tam sa pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu zúčastnil na pietnej spomienke.
Ivan Gašparovič si uctil pamiatku obetí komunistických represálií položením venca a vystúpil s príhovorom, v ktorom pripomenul, že v našich dejinách boli obdobia, keď ani sloboda ani demokracia neboli samozrejmosťou, keď sme o ich prinavrátenie do života museli viesť zložitý zápas.
Prezident v príhovore tiež uviedol, že si „vážime všetky minulé formy zápasu za demokraciu, pretože každá svojím vlastným spôsobom prispela k jej dosiahnutiu. Deň boja za slobodu a demokraciu má pre nás osobitný emocionálny náboj. Pripomíname si ním osudy našich občanov, i nášho národného a občianskeho spoločenstva v časoch neslobody.“
17. november je podľa slov nášho najvyššieho predstaviteľa pre nás medzníkom, ktorý predstavuje časový prelom medzi diktatúrou a medzi demokraciou a slobodou. Ivan Gašparovič zdôraznil úctu, ktorú prejavujeme popraveným politickým väzňom. „ Tým, ktorí boli mučení a s ktorými bolo neľudsky zaobchádzané. S úctou spomíname na všetkých, ktorých zdravie a životy boli zničené vo väzeniach, alebo v táboroch nútených prác; kam sa dostali z dôvodu svojho politického presvedčenia.
Spomíname na všetkých, na ktorých bolo páchané násilie. Aj na živnostníkov a roľníkov, ktorí prišli o svoje imanie. Aj na viacerých kňazov, ktorým odňali štátny súhlas. Aj na tých, ktorým režim komplikoval vysokoškolské štúdium kvôli ich triednemu pôvodu a presvedčeniu. Na všetkých, ktorí chceli cestovať do zahraničia a nemohli, ktorí chceli komunikovať s príbuznými v zahraničí a bránilo sa im v tom. Toto obdobie ťažko pochopí ten, kto ho neprežil, „ povedal Ivan Gašparovič.
Vo svojom príhovore podčiarkol skutočnosť, že v ťažkých podmienkach sa vždy ukáže sila spoločenstva, sila spoločenských a rodinných väzieb. “ Slúži ku cti našim ľuďom, že vedeli vzdorovať ideologickému tlaku a uchovali si svoju duchovnú a nezlomnú národnú identitu. Zápas za nastolenie slobody a demokracie nás stál mnoho úsilia. Priniesol mnoho bolesti a sklamaní. Aj strát na ľudských životoch. To nás zaväzuje,“ povedal prezident.
V závere príhovoru podčiarkol nevyhnutnosť osobitne citlivej reakcie na každé porušovanie ústavne garantovaných práv a slobôd občanov ako aj povinnosť pripomínať mladej generácii, že musíme rozvíjať všeľudské hodnoty, ktoré nám sloboda a demokracia ponúka. Na prvom mieste je to rozvoj právneho štátu, rozvoj ústavnosti a zákonnosti. Teda rešpekt a úcta k zákonom. S nimi súvisí aj morálka, humanizmus, úcta k človeku, ochrana života, občianska solidarita, ľudské práva a slobody zakotvené v našej ústave.
Pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu vystúpili aj arcibiskup Stanislav Zvolenský, podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, predseda Európskej federácie politických väzňov Jure Knezović a predseda Zväzu protikomunistického odboja Arpád Tarnóczy.
Zavŕšením osláv 20. výročia Nežnej revolúcie, ktorú si každoročne pripomíname v tento deň - bol galavečer v Slovenskom národnom divadle, na ktorom sa zúčastnil Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou Gašparovičovou.