Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave začal nórsky kráľ Harald V. s manželkou Sonjou historicky prvú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.
Po skončení bilaterálnych rokovaní vyjadril prezident Ivan Gašparovič potešenie z toho, že nórsky kráľovský pár prijal jeho pozvanie a pricestoval na Slovensko. Obe strany skonštatovali vysokú kvalitu vzájomných vzťahov oboch krajín. „Táto návšteva je pre nás významná aj z toho dôvodu, že sa koná pri stom výročí úmrtia veľkého nórskeho občana Björnsterne Björnsona, ktorý keď žil, tak robil všetko pre to, aby sa mohol postaviť za práva malých národov, ktoré v tom čase boli utláčané. A nás veľmi teší, že konkrétne hovoril aj o postavení Slovákov v Uhorsku. Preto som Jeho Veličenstvu povedal, že ak je toto výročie veľkým sviatkom pre Nórov, je veľkým sviatkom aj pre Slovákov."
V diskusii sa partneri venovali aj téme histórie oboch národov, pričom konštatovali istú podobnosť pri získavaní nezávislosti. Nosnou témou rokovania však bola súčasnosť a využívanie priestoru pre ekonomickú spoluprácu, možnosti rozšírenia kooperácie v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania.
Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil kvalitu s význam bilaterálnej spolupráce v ekonomike a obchode. Ocenil tiež projekt finančnej pomoci Nórska ďalším krajinám, medzi ktoré patrí aj Slovensko, ktoré takto získa finančné prostriedky na roky 2010-2014. Z vyjadrení nórskeho ministra zahraničných vecí vyplynulo, že by malo ísť až o sumu 80 miliónov €. Prostriedky sa predovšetkým používajú na opravu a rekonštrukciu historických pamiatok.
Ivan Gašparovič ocenil tiež nórske investície na Slovensku , ktoré v doterajšom objeme 166 mil. € predstavujú dobrú pozíciu Nórska pre ďalšie investovanie na Slovensku. Kráľ Harald V. prejavil záujem aj osobne navštíviť najväčšiu nórsku investíciu na Slovensku, ktorou je hlinikáreň v Žiari nad Hronom.
Nórsky kráľ so slovenským prezidentom diskutovali aj o otázkach spolupráce oboch krajín v zahraničnopolitickej oblasti, o účasti vojakoch oboch krajín v mierových misiách. Diskusia sa dotkla aj témy Západného Balkánu, ale aj témy migrácie a rómskej problematiky.
Nórsky panovník sa úprimne poďakoval za vrelé privítanie a srdečnosť, ktorej sa kráľovskému páru na Slovensku dostáva. Harald V. vyjadril presvedčenie, že jeho návšteva pomôže prehĺbiť už jestvujúce výborné vzájomné vzťahy oboch krajín a to aj v rámci NATO, či európskych štruktúr, kde je Nórsko pridruženou krajinou. Pripomenul aj finančnú pomoc Nórska, ktorú označil za „jeden z dôležitých pilierov, na ktorých naša spolupráca stojí. V roku 2004 bolo naštartovaných asi 100 projektov a verím, že počas nášho pobytu na Slovensku budeme mať možnosť, niektoré z nich navštíviť, „ uviedol nórsky panovník. Zdôraznil, že súčasťou jeho oficiálnej návštevy je aj podpísanie medzinárodnej dohody , ktorá bude obsahovať viaceré oblasti vzájomnej slovensko-nórskej spolupráce.
Harald V. podčiarkol aj význam medzinárodnej konferencie o podnikaní, ktorá je súčasťou jeho programu návštevy. 70- člennú delegáciu podnikateľov označil za reprezentatívny dôkaz záujmu oboch strán o prehĺbenie hospodárskych vzťahov.
Na novinársku otázku vo vzťahu k nórskej finančnej pomoci a otázke o rómskom etniku odpovedal Ivan Gašparovič a uviedol, že ani jedna krajina bez vzájomnej spolupráce a solidarity neprekoná súčasnú ekonomickú a finančnú krízu. Na rómsku tému diskutovali aj ministri zahraničných vecí a obe strany sa zhodli v názore, že rómska problematika nemôže byť posudzovaná jednotlivo v jednotlivých štátoch, nakoľko ide o globálny problém. „Preto si musíme vytvoriť spoločnú európsku politiku, aby nedochádzalo k situáciám, kedy si niektoré skupiny deklarujú porušovanie ich občianskych práv a túto politiku musíme vzájomne rešpektovať,“ uviedol Ivan Gašparovič a dodal, že treba zamedziť také správanie sa skupín občanov, „kedy niektorá skupina nebude chcieť od spoločnosti vždy iba niečo dostávať, ale nikdy nič dávať,“ povedal slovenský prezident a zdôraznil nevyhnutnosť vytvorenia rovnakého občianskeho priestoru pre všetkých ľudí.
Prezident Slovenskej republiky pri príležitosti oficiálnej návštevy nórskeho kráľa udelil Haraldovi V. najvyššie štátne vyznamenanie- Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.
Kráľovnej Sonji oddnes patrí Rad Bieleho dvojkríža II. triedy.
Ivana Gašparoviča vyznamenal jeho nórsky hosť nórskym rytierskym radom - Radom Svätého Olafa a prvá dáma Silvia Gašparovičová dostala Nórsky kráľovský rad za zásluhy.
Súčasťou dnešného programu oficiálnej návštevy Haralda V. s manželkou je stretnutie s predsedníčkou vlády SR, s predsedom NR SR a s primátorom Bratislavy.