Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007
V maďarskom Keszthelyi pokračoval summit prezidentov V4
21. september 2007
Prezidenti krajín V4 rokovali v maďarskom meste Keszthely o dvoch témach. Tri roky členstva v únii (prvý deň) označili hlavy štátov za pozitívny prínos pre svoje krajiny. Prezident Ivan Gašparovič skonštatoval, že dnes môžeme povedať, že vstup do Európskej únie bol pre Slovenskú republiku jednoznačne prínosom a to všetkých oblastiach: v politickej, ekonomickej, i v oblasti medzinárodného postavenia a akceptácie Slovenska v zahraničí. Prezident SR ocenil, že aj po neúspechu Zmluvy o ústave pre Európu sa členské štáty dokázali v Bruseli na jar dohodnúť na spoločnom postupe pri vypracovaní novej reformnej zmluvy.
Ivan Gašparovič a jeho český kolega Václav Klaus sa zhodli, že „Európska únia má byť spoločenstvom bez pomyselných bariér, ale nie bez geografických a historických hraníc národných štátov“. Prezident SR informoval aj o zámere slovenskej vlády prijať v roku 2009 jednotnú európsku menu – euro. Všetky pozitíva aj negatíva však podľa neho musí vláda dôkladne zvážiť.
Druhý rokovací deň venovali prezidenti na spoločnom stretnutí problematike schenghenských hraníc, dopravnej infraštruktúre a voľnému pohybu osôb. Podľa maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma „ pravý život v EÚ sa začína až po Schengene“. Zároveň pripomenul potrebu vybudovania severo-južného dopravného koridoru v EÚ, ktorý by viedol cez krajiny Vyšehradu . Václav Klaus dôrazne odmietol rakúsku snahu o tzv. 3- mesačné prechodné obdobie kontroly hraníc aj po vstupe štátov do schengenského pásma. Takéto konanie je podľa neho nezmyselné a zbytočné. Prezident SR zdôraznil, že treba zrušiť prechodné obdobia na pohyb osôb a pracovných síl. Označil ich za politickú diskrimináciu nových členov únie.
Hlavy štátov V4 sa zhodli v názore, že v EÚ treba viac prezentovať a propagovať značku Vyšehradu. Toto stredoeurópske zoskupenie si podľa nich našlo svoje pevné miesto v zahraničnej politike našich krajín a nestratilo svoje opodstatnenie ani po vstupe Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska do únie. Dôkazom toho je aj fakt, že vlády týchto krajín aplikujú myšlienky a tézy z rokovaní V4 na úrovni hláv štátov. Prezident SR na záver pozval svojich partnerov na budúcoročné stretnutie V4 na Slovensko.
|