Prezident SR požiadal generálneho prokurátora o iniciovanie trestného stíhania
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič dnes požiadal generálneho prokurátora SR Dobroslava Trnku, aby inicioval trestné stíhanie vo veci ovplyvňovania a vydierania sudcov Ústavného súdu SR pri rozhodovaní o zrušení Špeciálneho súdu.
Podľa nášho najvyššieho predstaviteľa rozhodnutie ústavného súdu o zrušení Špeciálneho súdu vyvolalo na Slovensku veľký rozruch s čím prezident vyjadril veľkú nespokojnosť. „Mrzí ma, že o tejto veci sa začalo hovoriť ako o niečom, čo je pre Slovensko typické; že sudcovia na Slovensku podliehajú mafii, že sú korupční, že sú neslušní. A vyjadrenie poslanca NR SR, bývalého ministra spravodlivosti takýmito vetami je nepríslušné. Je dokonca veľmi zlé,“ povedal prezident SR.
Komentoval vzniknutú situáciu, v ktorej sa vytvorila atmosféra údajného podplácania sudcov ústavného súdu a že rozhodnutie o zrušení Špeciálneho súdu sa udialo na základe nátlaku na tých sudcov, ktorí nehlasovali za jeho zrušenie. „To je veľmi vážne,“ dodal Ivan Gašparovič. „Je to obvinenie právneho štátu ako takého, „ povedal prezident SR. Preto požiadal generálneho prokurátora, aby začal trestné stíhanie vo veci voči neznámemu páchateľovi, „voči tým, ktorí ovplyvňovali, ale požiadal som ho, aby skúmal aj tých, ktorí sa dali ovplyvniť,“ uviedol prezident Slovenskej republiky s tým, že tu by mohlo ísť o podozrenia, ktoré treba vyšetriť.
Kauzu považuje za vážnu pre Slovensko, ktoré podľa slov hlavy štátu získalo za ostatné roky pozíciu demokratického a právneho štátu. „Ja sám mám niekedy výhrady voči rozhodnutiam niektorých súdov, ale nedovolil by som si povedať, že všetci sudcovia na Slovensku sú skorumpovaní.„ Preto požiadal generálneho prokurátora, aby urobil všetko pre to, aby nedošlo k situácii, že táto kauza bude odložená a želá si, aby došlo k výroku , „že sa skutok stal, alebo sa nestal. Je to v záujme dobrého mena Slovenska,“ vyhlásil Ivan Gašparovič.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka uviedol, že generálna prokuratúra má spis o údajnom ovplyvňovaní ústavného sudcu Orosza. Informoval hlavu štátu, že nie sú pravdivé informácie o údajnej nečinnosti polície a prokuratúry, pretože „ vyšetrovanie v tejto veci beží od 27. apríla.“ Generálna prokuratúra venuje prípadu veľkú pozornosť. Dobroslav Trnka označil vyjadrenia niektorých politikov na adresu ústavného súdu za veľmi laické, „nakoľko ešte nikto rozhodnutie ústavného súdu nečítal.“ Generálna prokuratúra dospela k záveru, že vyjadrenia politikov na adresu rozhodnutia ústavného súdu „sú veľmi nesprávne,“ uviedol Dobroslav Trnka. Dodal, že profesionálna obec bude mať možnosť vyjadriť sa k celej kauze po tom, čo bude nález ústavného súdu zverejnený v zbierke zákonov.
Generálny prokurátor ďalej konštatoval, že poslanci NR SR majú vytvorený dostatočne veľký priestor na to, aby rozhodli, či „chcú mať nejaký špeciálny súd, špecializovaný súd alebo nejaké špecializované senáty. Generálna prokuratúra bude pri takýchto legislatívnych zámeroch spolupracovať, aby nebolo spracovanie zákonov v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.“
Prezident Ivan Gašparovič sa vyjadril aj k zastrašujúcim informáciám o dôsledkoch zrušenia špeciálneho súdu, ktorými malo byť prepúšťanie mafiánov, v prospech ktorých súdy rozhodujú. „Je to nezmysel. Právny štát na Slovensku je, musí byť a musí fungovať!“ uviedol prezident. Vyhlásil, že nikto z obvinených a odsúdených nebude posudzovaný inak, ale bude posudzovaný podľa platných slovenských zákonov - trestného poriadku a trestného zákona.
Na margo budúcnosti Špeciálneho súdu SR uviedol Ivan Gašparovič, že on osobne nebol zástancom jeho vytvorenia, „pretože existuje oveľa viac iných možností ako vytvoriť niečo v rámci justície, čo by malo byť špecializované a malo by sa venovať niektorým trestným činom. Žiaľ, vytvorila sa inštitúcia, ktoré ozaj nemá oporu v ústave.“
Slovenský prezident zastáva názor, že v prípade potreby treba vytvoriť špecializované senáty, ktoré môžu fungovať podľa súčasného trestného práva a trestného poriadku tak, ako doteraz funguje aj Špeciálny súd. Podľa slov Ivana Gašparoviča by mali krajské súdy odvolacie orgány, resp. špecializované senáty tak, ako funguje špecializovaný senát na Najvyššom súde SR. Prezident Ivan Gašparovič zastáva tento názor aj preto, lebo sa týmto riešením nemení ani trestný zákon, ani trestný poriadok. „Na druhej strane chcem povedať, že tie naj ťažšie trestné činy aj tak rozhodujú okresné súdy, teda všeobecné súdy. Rozhodovanie Špeciálneho súdu rozhoduje o vybraných trestných činoch, ktoré nakoniec vždy skončia na Najvyššom súde, čiže zasa rozhoduje všeobecný súd, „ uviedol prezident Slovenskej republiky.
Nevidí tiež problém v otázke budúcnosti rozhodovania o tých trestných činoch, o ktorých rozhodoval Špeciálny súd. Podľa jeho názoru o nich môžu rozhodovať špeciálne alebo špecializované senáty.