Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Prezident SR na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi diplomatického zboru
13. január 2009
Viac ako sto diplomatov akreditovaných v Slovenskej republike prijal prezident Ivan Gašparovič na tradičnom novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci.
V príhovore uviedol, že tohtoročné želania do nového roka sa sústreďovali na začlenenie Slovenska do eurozóny. „Napriek neskrývaným obavám z rôznych dôsledkov tejto zmeny, chcem zdôrazniť, že sme hrdí na našu krajinu, ktorá je opäť o krok ďalej v procese jej vstupovania do širšej a pevnejšej európskej integrácie a posilňovania našej medzinárodnej pozície, „ povedal prezident SR.
V kontexte medzinárodnej politiky konštatoval zmeny na poste prezidentov dvoch svetových veľmocí, ale zmienil sa aj o negatívnych dôsledkoch medzinárodnej politiky, akými sú lokálne vojny, či svetová finančná a ekonomická kríza. „No a v prvých dňoch nového roka krajinami nášho regiónu otriasa energetická kríza, ktorá vážne ohrozila fungovanie slovenskej ekonomiky, mnohé odvetvia museli zastaviť výrobu. Ak bude súčasný stav pretrvávať, čoskoro môžu byť postihnuté aj nemocnice, školy a domácnosti. Preto vláda musí riešiť túto situáciu aj netradičnými rozhodnutiami a krokmi. V európskom meradle sme sa sústredili – okrem iných udalostí – na diskusie o prijímaní Lisabonskej zmluvy a možné dôsledky, ktoré poznačia ďalší vývoj v novej Európe. Dúfam, že aj polročné predsedníctvo Slovenskej republiky vo Výbore ministrov členských štátov Rady Európy potvrdilo, že naša krajina je etablovaná ako zvrchovaný štát, pevne stojaci na princípoch demokracie, právneho štátu a ochrany ľudských práv,“ uviedol Ivan Gašparovič.
V príhovore k veľvyslancom ďalej konštatoval , že aj naša domáca zahranično-politická scéna bola bohatá na udalosti. Ocenil všetky prijaté pozvania hláv štátu na návštevu Slovenskej republiky, ako aj pozvania od nich, z ktorých len niektoré v uplynulom roku v rámci časových možností mohol realizovať.
„Počas týchto vzájomných návštev sa potvrdilo známe príslovie, ktoré si dovolím parafrázovať: je lepšie aspoň raz vidieť Slovensko na vlastné oči, než stokrát o ňom počuť. Verím, že s týmto tvrdením súhlasia všetci tí, ktorí našu krajinu v predošlom roku oficiálne navštívili: Jej Veličenstvo britská kráľovná, generálna guvernérka Kanady, prezidenti Českej republiky, Litvy, Macedónska, Portugalska a Slovinska, „ povedal prezident SR.
V závere príhovoru poďakoval početným hosťom, nakoľko úspech dvojstranných i mnohostranných slovenských zahranično-politických vzťahov a kontaktov je aj ich úspechom a zásluhou.
Do nastávajúceho roka vyslovil Ivan Gašparovič pred diplomatickým zborom želanie, aby EÚ vyhlásila rok 2009 rokom solidarity. Vyslovil tiež želanie „aby sme sa spoločne usilovali o svet bez násilia, biedy a hrôz. Nech nám je potešením a cťou, že môžeme prispieť k budovaniu sveta, v ktorom ľudia žijú dôstojne, majú zmysluplnú perspektívu. Prosím Vás, aby ste toto želanie odovzdali ako moje posolstvo čelným predstaviteľom a ľudu krajín, ktoré zastupujete.„
Za prítomných diplomatov sa prihovoril doyen diplomatického zboru, apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku Mons. Mario Giordana. Odovzdal pozdravy a želania všetkého najlepšieho od hláv štátov, orgánov a občanov, ktorých zastupujú na Slovensku.
„Prostredníctvom vašej váženej osoby, ktorá s veľkým umom vykonáva funkciu najvyššieho ústavného činiteľa vášho štátu by sme vyjadrili naše pozdravy a rešpekt vláde SR a občanom Slovenska, „ uviedol Mario Giordana.
V príhovore ďalej zdôraznil význam zodpovednosti, s ktorou treba čeliť budúcnosti. Udalosti uplynulého roka podľa jeho slov „opodstatňujú nové nádeje pre Slovensko do budúcnosti. Vaša krajina, pán prezident, získava stále viac kredibility ako súčasť vyspelého spoločenstva rozvinutých národov, ktorá je schopná dať pôvodný význam základným právam a slobodám a ktorá je schopná fungovať ako veľvyslanec ľuďom a krajinám, ktoré nemajú dostatok slobody a práva,“ uviedol apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku.
V príhovore ďalej podčiarkol nevyhnutnosť rozlišovania medzi váhou ekonomických a finančných aspektov života a hodnotami ľudskej osobnosti. „Získanie hospodárskej slobody treba vnímať ako dôsledok a zároveň ako podmienku pre všetky ostatné ľudské aktivity a rozvoj,“ uviedol Mario Giordana.
Ocenil úspech Slovenska a zablahoželal Slovensku ako krajine, ktorá sa stáva aktívnym členom moderne orientovaných sociálnych štátov. Preto Slovensku zaželal rovnovážne rozhodovanie medzi bohatstvom a solidaritou tak, „ aby vždy bolo schopné nanovo mobilizovať sily pravej slobody, tak ,aby bolo schopné byť príspevkom nielen pre novú Európu, ale aby bolo schopné pomôcť získať všetkým krajinám sveta viac mieru slobody a bohatstva pre všetkých, „ povedal v závere príhovoru apoštolský nuncius Svätej stolice na Slovensku Mons. Mario Giordana.
Na slávnostnom novoročnom stretnutí hlavy štátu s diplomatmi akreditovanými v Slovenskej republike bol prítomný aj minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.
|