Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008
Ivan Gašparovič vystúpil na 15. summite prezidentov krajín strednej Európy
3. máj 2008
Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na plenárnom zasadnutí 15. summitu prezidentov krajín strednej Európy v historickom macedónskom meste Ochrid. V rámci tematického bloku venovanom výzvam rozširovania Európskej únie vyjadril Ivan Gašparovič svoje presvedčenie o dôležitosti prehlbovania európskej integrácie, zároveň však apeloval, aby zostala zachovaná jej perspektíva pre krajiny, ktoré sa do nej doposiaľ z rôznych dôvodov plne nezapojili. Ako prezident SR zdôraznil, „je plne v súlade s princípom solidarity, aby rovnakú šancu, akú sme dostali my, dostali v budúcnosti aj krajiny južnej či východnej Európy, ktorým v ich úsilí radi podáme pomocnú ruku“. Budúcich partnerov ale varoval: „Nič nedostanete od EÚ zadarmo. Na druhej strane však ukotvenie v bezpečnom prístave únie vám umožní lepšie využiť vlastný potenciál. Na ten sa v prvom rade spoliehajte, ten rozvíjajte“.
Za jednu z veľkých výziev rozšírenia EÚ považuje prezident Ivan Gašparovič západný Balkán, kde sa práve teraz rozhoduje, či si zachová perspektívu integrácie do EÚ, alebo sa od nej vzdiali. „Je v záujme EÚ stabilizovať túto oblasť. Je v záujme EÚ, aby región čo najrýchlejšie pokročil v politických a ekonomických reformách. Európskou víziou pre tento región je členstvo jeho krajín v EÚ“, konštatoval prezident. Pripomenul, že únia má v rukách účinné nástroje podpory smerovania krajín západného Balkánu k EÚ. Je nimi napr. finančná pomoc, zameraná okrem iného aj na podporu rozvoja občianskej spoločnosti, štipendiá pre študentov s cieľom zvýšiť ich účasť na medzinárodných programoch, ale aj vypracovanie tzv. cestovných máp s presne stanovenými podmienkami pre vízovú liberalizáciu, ktorá bude samozrejme závisieť od individuálnej schopnosti krajín splniť stanovené podmienky.
Ivan Gašparovič pred svojimi partnermi zdôraznil, že Slovensko sa vzťahom s krajinami západného Balkánu venuje cieľavedome, dlhodobo a prioritne, a získala si tým značný diel svojej nesporne pozitívnej medzinárodnej reputácie. Pripomenul, že naša krajina sa v súčasnosti, z postu vysokého predstaviteľa Európskej únie pre Bosnu a Hercegovinu, usiluje skonsolidovať pomery v tejto krajine a napomôcť reformám, ktoré jej umožnia pokročiť v integračných procesoch.
Prezident SR na summite stredoeurópskych prezidentov ďalej zdôraznil, že Slovenská republika je proti podmieňovaniu integrácie Srbska do EÚ jeho postojom voči Kosovu. Takýto postoj považuje naša krajina za kontraproduktívny aj s prihliadnutím k súčasným rastúcim odstredivým tendenciám srbskej populácie a politickej reprezentácie voči integrácii do únie. Približovanie sa Srbska k EÚ je podľa prezidenta SR pre túto krajinu pozitívnou perspektívou a za podstatné považuje, aby sa sústredili na plnenie potrebných prístupových kritérií. „Verím, že napriek doterajšej reakcii Srbska na vývoj po jednostrannom vyhlásení nezávislosti Kosova, ktorú možno pochopiť, ostane proeurópsky kurz Srbska zachovaný aj po parlamentných voľbách“. Srbsko, ako jedna z kľúčových krajín západného Balkánu, vstupom do EÚ prispeje k trvalo udržateľnej prosperite a významným faktorom dlhodobej stability v celom regióne, zdôraznil Ivan Gašparovič. Podľa prezidenta SR by dvere do EÚ by mali zostať naďalej otvorené. „Integračné ambície ktorejkoľvek krajiny, geopoliticky prislúchajúcej k európskemu kontinentu, sú limitované jedine splnením známych kodaňských kritérií“, zdôraznil.
Z dlhodobého hľadiska hodnotí prezident SR rozširovanie EÚ jednoznačne ako jednu z najúspešnejších politík v celej jej histórii. Je presvedčený, že rozširovanie je jedným zo zásadných motivačných faktorov, ktorý urýchlil transformačné a reformné procesy v relevantných krajinách a pozitívne ovplyvňoval ich vývoj smerom k moderným európskym demokraciám. V tomto zmysle je rozširovanie EÚ najsilnejším politickým nástrojom, akým únia sama disponuje, zdôraznil Ivan Gašparovič. Podľa jeho slov to potvrdzuje aj skúsenosť Slovenska.
Slovenský prezident svojim partnerom tiež pripomenul, že každá vlna rozširovania úniu zmení. Ak sa toto spoločenstvo rozhodne prijať nových členov, budú jeho terajší členovia musieť rešpektovať aj špecifiká a priority budúcich partnerov. Slovenská republika je však presvedčená, že pokračovanie v rozširovaní je pre súčasné členské krajiny EÚ výhodné - politicky, ekonomicky i z bezpečnostného hľadiska. „Rozšírenie priestoru politickej stability, rozšírenie trhov a podnikateľského priestoru, potenciálne možnosti expanzie úspešného európskeho projektu na východ a juhovýchod od súčasných hraníc Únie, väčšia váha hlasu zjednotenej Európy na medzinárodnej scéne - to sú strategické výhody, ktoré nesporne prinesú prospech celej EÚ a jej občanom“, uzavrel svoje vystúpenie na summite v macedónskom Ochride prezident Ivan Gašparovič. |