Home | News | Press Department Archive | Year 2012
Prezident Gašparovič na summite NATO potvrdil, že Afganistan ostáva našou prioritou
23. máj 2012
Prezident SR Ivan Gašparovič sa ráno vrátil zo summitu NATO v Chicagu do vlasti. V dňoch 20. – 21. mája 2012 v Spojených štátoch amerických hlava štátu viedla našu národnú delegáciu počas vrcholnej schôdzky Severoatlantickej aliancie, na ktorej sa zúčastnili aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, minister obrany SR Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek. Počas prvého dňa summitu zasadala Severoatlantická rada na úrovni hláv štátov a vlád. V druhý deň summitu sa svetoví lídri z krajín NATO stretli v rozšírenom formáte s prezidentom Afganistanu Hamidom Karzajom a zástupcami partnerských štátov Aliancie.
Svetoví lídri si za cieľ summitu stanovili naplánovať, ako Aliancia do konca roka 2014 zavŕši misiu svojich Medzinárodných bezpečnostných asistenčných síl (International Security Assistance Force, ISAF) v Afganistane, ukončí odovzdávanie zodpovednosti za bezpečnosť a správu krajiny do afganských rúk a zároveň ostane, ako súčasť širšieho medzinárodného spoločenstva a v podobe novej misie, zaangažovaná na stabilite a bezpečnosti Afganistanu aj po roku 2014.
Hlavy členských štátov a vlád NATO si zaumienili zabezpečiť, aby aj v priebehu a na konci druhej dekády 21. storočia a za podmienok nevyhnutného šetrenia mala Aliancia k dispozícii také obranné spôsobilosti, ktoré jej umožnia plniť jej hlavné úlohy - tak v oblasti kolektívnej obrany, ako aj medzinárodného krízového manažmentu. Spolu s partnermi prezidenti a premiéri v Chicagu hľadali ešte efektívnejšie cesty, ako spoločne čeliť bezpečnostným výzvam 21. storočia, predovšetkým formovaním priaznivého bezpečnostného prostredia, ale aj udržiavaním a rozvíjaním dosiahnutej schopnosti pôsobiť spolu v operáciách a misiách. Všetky tieto ciele summit podľa svetových lídrov v zásade splnil.
Spojenci a partneri podieľajúci sa na operácii ISAF sa zhodli, že budú pokračovať v stratégii odovzdávania zodpovednosti prijatej na summite v Lisabone. V polovici roka 2013 dôjde k odovzdaniu vedúcej úlohy v zaisťovaní bezpečnosti afganským bezpečnostným zložkám aj na zvyšnom území Afganistanu a jednotky ISAF prejdú z plnenia bojových úloh na prevažne podporné a výcvikové úlohy. Definitívne ukončia spojenci a ich partneri svoje pôsobenie v Afganistane v rámci operácie ISAF do konca roka 2014.
Aj po roku 2014 však bude v Afganistane prebiehať pod vedením NATO misia zameraná na výcvik, poradenstvo a podporu afganským silám, ktorej vojenské plánovanie má začať hneď po summite. NATO a jeho partneri v rámci ISAF budú zároveň svojím dielom finančne prispievať k udržateľnosti afganských bezpečnostných síl.
Spojenci sa rozhodli investovať efektívne do svojej obranyschopnosti aj v dobe úsporných opatrení. Dohodli sa pritom implementovať novú kultúru spolupráce, aby spolu dosiahli to, čo nemôžu za existujúcej finančnej situácie dosiahnuť samostatne.
Dohodli sa na realizácii mnohonárodných projektov, ktoré im poskytnú potrebné spôsobilosti za akceptovateľnú cenu. Toto sa bude diať v rámci iniciatívy tzv. inteligentnej obrany, pričom okrem rozvoja mnohonárodných projektov budú jej ďalšími dôležitými prvkami prioritizácia a špecializácia. Pri ich rozvíjaní však bude treba vyriešiť kľúčovú otázku, ako v prípade potreby zaručiť členským krajinám prístup k tým spôsobilostiam, ktoré sa rozhodli, v rámci prioritizácie a špecializácie, ďalej už na národnej úrovni neudržiavať.
Príkladmi nového prístupu k budovaniu obranných spôsobilostí sú nadobudnutie aliančného systému prehľadu pozemnej situácie a pokračovanie v ochrane vzdušného priestoru nad troma pobaltskými krajinami leteckými silami ostatných spojencov.
Hlavy štátov a vlád členských štátov NATO tiež deklarovali dosiahnutie dočasnej/predbežnej spôsobilosti protiraketovej obrany NATO v Európe a schválili posúdenie zostavy na odstrašenie a obranu, vypracované v predchádzajúcom období.
Lídri členských krajín NATO sa na summite stretli aj s predstaviteľmi „reprezentatívnej“ skupiny vybraných trinástich partnerských krajín, ktoré v uplynulom období osobitne výrazne politicky, vojensky, alebo finančne prispeli k operáciám a misiám pod vedením NATO a k následnej demokratickej transformácii v post-operačnom období a s Alianciou zdieľajú spoločné hodnoty a ciele. Svojím geografickým rozmiestnením tiež symbolizujú ambíciu NATO byť centrom globálnej siete bezpečnostných partnerstiev.
Partneri na stretnutí predstavili svoju národnú víziu ďalšieho rozvoja partnerskej spolupráce s Alianciou, ako aj spôsob, ako spoločne čeliť bezpečnostným výzvam 21. storočia. Severoatlantická rada na úrovni stálych predstaviteľov dostala na stretnutí za úlohu preskúmať v konzultáciách s partnermi možnosti posilnenia partnerstiev navrhované samotnými partnerskými krajinami.
Ministri zahraničných vecí NATO sa stretli na osobitnom rokovaní so svojimi partnermi z krajín ašpirujúcich na získanie plného členstva v Aliancii. Potvrdili, že Aliancia ostáva aj naďalej otvorená novým členom a že títo budú v tomto ohľade posudzovaní na základe ich vlastných výkonov a individuálnych hodnotení.
Ako konštatoval prezident Ivan Gašparovič, rokovanie aj napriek neúčasti ruského prezidenta Vladimira Putina na summite potvrdilo, že treba hľadať spôsoby spolupráce s Ruskom. Podľa prezidenta SR "Ruská federácia by mala byť do budúcnosti strategickým partnerom pre Alianciu." O možnej spolupráci s Ruskom hovoril Ivan Gašparovič aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Diskutovali tiež o budúcnosti Afganistanu a príspevkoch na jeho ďalší rozvoj.
Ako po skončení summitu informoval prezident SR Ivan Gašparovič, "Slovenská republika je pripravená podieľať sa na finančnej podpore Afganistanu, ale chceme od pána Karzaja (afganského prezidenta) počuť, ako je pripravený samotný Afganistan. Som rád, že túto moju myšlienku podporili aj niektorí iní prezidenti."
Prezident SR Ivan Gašparovič na summite informoval spojencov, že slovenskí vojaci zostanú v Afganistane, pokiaľ to Aliancia bude považovať za potrebné. "Pre Slovensko zostáva Afganistan aj naďalej prioritou,“ zdôraznil prezident SR. Naznačil však, že vojenský príspevok Slovenska by sa mal transformovať. "Budú nejaké zmeny pokiaľ ide o strážne jednotky a špeciálne jednotky a samozrejme prípravu budúcich inštruktorov, vojakov a policajtov," konštatoval prezident.
Po skončení summitu v pondelok podvečer prezident SR Ivan Gašparovič v Chicagu slávnostne otvoril Honorárny konzulát SR. |