Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2013 | Prípitok prezidenta SR na slávnostnej večeri podávanej na počesť prezidenta Rumunska Traiana Basesca, Bratislava 28. 8. 2013
Vážený pán prezident, vážení páni ministri, dámy a páni,
pricestovali ste do Bratislavy dva mesiace po tom, ako sme sa tu, spolu s kolegami z 20 európskych krajín, venovali otázkam pokrízového rozvoja a stability v stredoeurópskom i širšom európskom priestore. Je prirodzené a zároveň symbolické, že práve tieto témy boli ťažiskom aj našich bilaterálnych rokovaní. Vážim si túto zhodu i Váš záujem, pán prezident, prispieť k vyššej miere porozumenia a spolupráce v regióne.
S máloktorým štátom v Európe, s ktorým Slovensko nemá štátne hranice, máme toľko interakcií ako práve s Rumunskom. Spájajú nás nielen veľrieka Dunaj a mohutný Karpatský oblúk, ale púta nás k sebe aj mnoho duchovných, kultúrnych a politických väzieb.
Pozitívnou a aj prirodzenou koncentráciou týchto väzieb je počtom neveľká, ale zato životaschopná slovenská komunita, žijúca na území Rumunska viac ako dve storočia. Chcem oceniť dlhodobý rumunský prístup, ktorý vytvoril Slovákom priaznivé prostredie pre zachovanie identity - jazyka, viery, kultúry a tradícií - po mnoho generácií. Pokojné spolužitie Slovákov s väčšinovým rumunským obyvateľstvom môže slúžiť ako chvályhodný príklad. Tým viac, že dnes na rôznych miestach Európy silnejú prejavy nacionalizmu, xenofóbie a iredenty. Nesmieme ich podceniť.
Dnešná Európa sa musí vyrovnávať s rôznymi krízami. S potešením však konštatujem, že slovensko-rumunskej ekonomickej spolupráci sa darí. Nakrátko ju síce pribrzdila globálna kríza, ale pozitívny potenciál v našich vzťahoch ju opäť naštartoval. Počas mojej návštevy vo Vašej krajine v roku 2009 som konštatoval vzájomný obchodný obratu 1,2 miliardy eur, vlani to už bolo takmer 1,7 miliardy eur. Je to príjemné hodnotenie, lebo viac ekonomickej a obchodnej spolupráce znamená aj viac pracovných príležitostí pre občanov našich krajín.
Výraznou pridanou hodnotou našich vzťahov je skutočnosť, že obe naše krajiny sú pevnou súčasťou demokratického euroatlantického priestoru. Naše stanoviská k rôznym otázkam dnešného komplikovaného sveta sú si veľmi blízke. Je tomu tak hlavne preto, lebo záujmy slovenského aj rumunského národa boli a sú si veľmi podobné. Ak členstvo našich štátov v EÚ a NATO je múrom chrániacim tieto hodnoty, žiada sa mi dodať, že generáciami preverené spojenectvo našich národov je spoľahlivým spojivom pre tehly tohto múru. Vážený pán prezident,
Slovenská republika v tomto roku slávi 20. výročie svojej štátnosti. Naši predkovia však žili na tomto území už pred 15 storočiami. Dobre si pamätáme činy i spojencov predchádzajúcich generácií. Len za uplynulé storočie stáli Slováci bok po boku s Rumunmi na troch dramatických dejinných križovatkách. V medzivojnovom období sa naše politické elity - opierajúc sa o rovnakú historickú skúsenosť - snažili spoločne brániť nebezpečnému revizionizmu v strednej Európe. Koncom druhej svetovej vojny rumunskí vojaci významne prispeli k porážke fašizmu na slovenskom území. A napokon, minulú stredu sme si pripomenuli 45.výročie hanebnej invázie vojsk Varšavskej zmluvy na územie dnešného Slovenska s cieľom potlačiť túžbu Slovákov (a Čechov) po demokracii a slobode. Jediný štát vtedajšieho „východného“ bloku, ktorý sa nezúčastnil tejto agresie, ale ju aj verejne odsúdil, bolo práve Rumunsko.
Práve preto je jednou z dôležitých úloh našej generácie pamätať si dobré činy našich starých otcov a neopakovať ich prípadné chyby. Žiaľ, generácia, ktorá za mier v Európe bojovala, postupne odchádza. A s ňou akoby odchádzalo aj uvedomovanie si nesmiernej ceny, ktorá bola zaplatená za naše pokojné dni. Preto bolo pre mňa cťou vyznamenať dnes dvoch vzácnych ľudí – rumunských generálov, ktorí s nasadením života bojovali proti fašizmu. Reprezentujú 166 tisíc rumunských vojakov, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali na slovenskom území. Ich 10 354 spolubojovníkov leží na cintoríne v srdci Slovenska – vo Zvolene.
Vážený pán prezident, dámy a páni,
predpokladám a očakávam, že naše dnešné rokovania a zajtrajšia cesta do Zvolena a Banskej Bystrice vytvárajú priaznivé podmienky pre ešte vyššiu kvalitu spolupráce medzi našimi národmi. Nech nám pozitívna atmosféra našich vzťahov dodáva silu k prekonávaniu všetkých ťažkostí, s ktorými zápasíme v každodennom živote.
Pripíjam na úspech a šťastie Vám, vážený pán prezident, na blaho všetkých rumunských občanov a na úspešnú spoluprácu oboch našich krajín v zjednotenej Európe. Na zdravie a úspech Vás všetkých, dámy a páni. |