Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou odcestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Chorvátskej republiky.
V Záhrebe sa stretne s chorvátskym prezidentom Ivom Josipovićom, premiérom Zoranom Milanovičom a podpredsedom parlamentu Josipom Lekom. Slovenského prezidenta budú na ceste sprevádzať aj podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister hospodárstva Tomáš Malatinský a skupina podnikateľov. Hlava štátu počas oficiálnej návštevy Chorvátska otvorí spoločné ekonomicko-hospodárske fórum, ktoré by malo prispieť k posilneniu slovensko-chorvátskej obchodnej a hospodárskej spolupráce. V druhý deň návštevy prezident s delegáciou navštívi mesto Pula v Istrijskej župe, kde sa stretne s predstaviteľmi mesta a župy.
Naše vzájomné vzťahy s Chorvátskom sú dobré, historicky hlboké, tradične priateľské, dynamicky sa rozvíjajúce a nezaťažené otvorenými otázkami zásadného významu. Slováci a Chorváti sú si blízki geograficky, jazykovo, kultúrne aj religiózne. Spojenectvo v NATO a o necelých 12 mesiacov aj spoločné členstvo v EÚ dodávajú vzájomným vzťahom nový rozmer a kvalitu.
Vysoká úroveň nadštandardných politických vzťahov však neodráža reálne možnosti v oblasti hospodárskej spolupráce. Od roku 2000 do súčasnosti vzrástol vzájomný obchod viac ako trojnásobne. V r. 2011 už presiahol predkrízovú úroveň. V posledných 5 rokoch SR dosahuje výrazne aktívne saldo obchodnej bilancie. Chorvátsko nepatrí medzi rozhodujúcich obchodných partnerov SR. Podiel exportu SR do Chorvátska predstavuje 0,38 % celkového exportu Slovenskej republiky a podiel importu z Chorvátska do Slovenskej republiky tvorí 0,14 % celkového dovozu SR. Exportné možnosti slovenských firiem na chorvátskom trhu sú pomerne dobré. Podiel priemyselnej výroby v Chorvátsku na tvorbe HDP sa pohybuje len na úrovni 20 %, chorvátsky trh je závislý do značnej miery na dovoze.
Do Chorvátska vyvážame: elektrické prístroje na drôtovú telefóniu alebo telegrafiu, osobné automobily, televízory, tlačiarenské stroje a zariadenia, ropné oleje a oleje získané z bitúmenových nerastov, živé hovädzie zvieratá, nenatieraný papier a lepenka, hygienický papier, rúry a duté profily bezšvíkové zo železa alebo z ocele, tlačiarenské farby, organické povrchovo aktívne látky, amínové živice. Komoditná štruktúra dovozu z Chorvátska: sedadlá (až 25% dovozu), lieky, stroje a prístroje na spracovanie kaučuku alebo plastov, cukor, piestové vznetové motory, nenatieraný papier a lepenka v kotúčoch alebo listoch, medené odpady a medený šrot, usne ďalej upravené, petrolejový koks.
Medzi Slovenskom a Chorvátskom každoročne prebieha živá kultúrna spolupráca prostredníctvom účasti umelcov na koncertoch, divadelných vystúpeniach či výstavách. Podľa posledného sčítania ľudu z roku 2011 v Chorvátsku žije 4712 Slovákov. Slovenská komunita má postavenie národnostnej menšiny. V roku 1992 bola založená Matica slovenská v Chorvátsku. V roku 1998 sa pretransformovala na Zväz Slovákov v Chorvátsku so sídlom v Našiciach.