Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006
Prezident SR prijal šéfa rumunskej diplomacie
30. november 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal ministra zahraničných vecí Rumunska Mihai Razvana Ungureanua. Obaja predstavitelia ocenili, že vzťahy medzi našimi krajinami sú na veľmi dobrej úrovni a úspešná je aj spolupráca v medzinárodných organizáciách, kde sa navzájom podporujeme.
Ivan Gašparovič je rád, že od budúceho roka sa Rumunsko stane členom Európskej únie, čo možnosti vzájomnej spolupráce ešte rozšíri. Vyjadril potešenie z toho, že Slovenská republika bola prvá krajina, ktorá ratifikovala prístupovú zmluvu EÚ s Rumunskom. Túto skutočnosť označil šéf rumunskej diplomacie za naozajstný prejav solidarity a priateľstva. Ako dodal, Rumunsko si vysoko cení aj skutočnosť, že Slovensko bez problémov otvorilo trh práce pre občanov nových pristupujúcich krajín – Rumunska a Bulharska. Ivan Gašparovič hosťa informoval, že Slovenská republika sa uchádza o umiestnenie sídla Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť (EIRR) v Bratislave a privítali by sme podporu našej kandidatúre zo strany Rumunska. Ponúkol zároveň využitie našich skúseností s reformami pred a po vstupe do EÚ, vďaka čomu by sa Rumunsko mohlo vyhnúť viacerým chybám.
Politici ocenili aj úspešný rozvoj hospodárskej spolupráce, keďže vzájomná výmena tovaru každoročne rastie o viac ako 30 percent. Zhodli sa, že rezervy na oboch stranách sú v oblasti investícií. Jedným z možných stimulov by podľa prezidenta SR mohla byť ratifikácia Dodatkového protokolu k dohode o vzájomnej ochrane investícií.
V rozhovore sa obaja predstavitelia dotkli aj aktuálnych medzinárodných otázok. „Máme veľmi blízke názory na budúcnosť Kosova, ale Slovenská republika si počká na finálnu podobu správa Európskej komisie“, uviedol prezident Ivan Gašparovič. Minister zahraničných vecí Rumunska si tiež myslí, že ak by sa otázka Kosova vyriešila rýchlo a nanútene, bola by to živná pôda pre radikálov na oboch stranách. Ivan Gašparovič je presvedčený, že nech dôjde v otázke Kosova k akémukoľvek rozhodnutiu, nebude pre zachovanie bezpečnosti a stability v regióne v dohľadnom čase možný odchod jednotiek KFOR z územia.
Prezident SR na stretnutí tiež ocenil, že 18-tisícová menšina Slovákov žijúcich v Rumunsku má možnosť vzdelávať sa v rodnom jazyku, pestovať si svoju kultúru a má aj svojho zástupcu v rumunskom parlamente. To je podľa neho možné len vďaka tolerantnej politike rumunskej vlády voči menšinám.
|