Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011
Prezident prijme návrh premiérky na zrušenie poverenia ministra obrany
23. november 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič sa po stretnutí s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou rozhodol, že prijme jej návrh na zrušenie poverenia Ľubomíra Galka vedením rezortu obrany. Po skončení stretnutia prezident uviedol, že „po zdôvodnení a prednesení všetkých skutočností, ktoré v kauze odpočúvania vytvorili nedobrý dojem o práci ministerstva obrany a konkrétne Vojenského obranného spravodajstva som prijal návrh pani premiérky s tým, že pána ministra zbavím poverenia, ktoré dostal odo mňa viesť ministerstvo obrany. Urobím to ešte dnes po skončení rokovania vlády.“ Hlava štátu dodala, že ministrovi odovzdá aj zdôvodnenie, prečo ho pozbavuje funkcie.
Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti konštatoval, že Vojenské obranné spravodajstvo má úplne iné poslanie v rámci svojej činnosti. „Tu išlo podľa dostupných vyjadrení o trestnú činnosť, ktorú akonáhle Vojenské obranné spravodajstvo zistilo, nemalo čo konať a malo tieto skutočnosti oznámiť ministerstvu vnútra. Ak aj došlo k situácii, že boli všetky postupy legálne, ale obsah zistení nepatrilo VOS, okamžite mali prerušiť a dať to orgánom činným v trestnom konaní,“ zdôraznila hlava štátu.
Prezident s premiérkou hovoril aj o tom, kto by mal byť poverený vedením ministerstva obrany. Ako sa obaja vyjadrili, túto otázku ešte neuzatvorili a v tejto veci sa plánujú ešte v krátkom čase stretnúť.
Iveta Radičová odpovedala aj na otázky novinárov o údajnom odpočúvaní jej osoby Vojenským obranným spravodajstvom. „Pri práci tajnej služby, najmä vojenskej, je hlavný cieľ a zámer ochrana obrany a bezpečnosti SR. Akékoľvek iné odpočúvania nemajú opodstatnenie. To je všetko, čo chcem a môžem k tejto téme povedať," reagovala predsedníčka vlády na medializované informácie s tým, že je z toho sklamaná.
Prezident aj premiérka sa zhodli v názore, že odpočúvanie nemožno považovať na niečo, čo by sa nevyskytovalo za pôsobenia všetkých vlád, ale na Slovensku podľa nich chýbajú kontrolné mechanizmy práce tajných služieb. Podľa prezidenta republiky „tajné služby boli vždy špeciálny orgán, ktorý okrem zákonných činností, ktoré môžu robiť, si vždy našli cestu ako si pomôcť v iných veciach. To bolo, je a som presvedčený, že aj bude. Ale neznamená to, že by sme nemali hľadať mechanizmy, ako čo najmenej znížiť túto možnosť," konštatoval Ivan Gašparovič.
|