Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou prijal predstaviteľov Kongresu Spojených štátov amerických. Hlava štátu ich informovala o súčasnom postavení Slovenskej republiky ako modernej demokratickej a ekonomicky aktívnej členskej krajine EÚ. Prezident zdôraznil, že "spojenectvo s USA je pre Slovenskú republiku strategické," pričom naše vzťahy posilnil aj vstup do NATO.
Prezident Ivan Gašparovič pripomenul, že úspech, ktorý Slovensko od svojho osamostatnenia dosiahlo, by nebol možný bez pomocí spojencov. "Som veľmi rád, že v americkom kongrese Slovensko našlo svojich spojencov, ktorí nás podporovali od začiatku," vyjadril sa prezident. Pokiaľ ide o našu spoluprácu v Severoatlantickej aliancii, Ivan Gašparovič potvrdil, že slovenskí vojaci zotrvajú v misii ISAF v Afganistane až dovtedy, kým tam ich účasť bude potrebná. Dodal však, že budúcnosť našej účasti v Afganistane bude závisieť od záverov májového summitu NATO v Chicagu.
Kongresman Dan Burton prezidenta informoval o pretrvávajúcej podpore USA Slovensku a jeho ľuďom. Ocenil, že včerajšie rokovanie ministrov financií v Bruseli prinieslo dohodu na riešení pôžičky Grécku. Podľa nebo USA majú záujem na vyriešení dlhovej krízy v Európe.
Prezident kongresmanov informoval o prijatí tzv. dlhovej brzdy, ktorá stanovila dlhový strop SR na 60%. Kongresmani vyzdvihli úspechy Slovenskej republiky, ktoré sú "obdivuhodné". Slovenská republika bez ohľadu na svoju veľkosť je pre USA dôležitým partnerom. Kongresman Gregoty Meeks vyzdvihol pôsobenie Slovenskej republiky v Afganistane a jeho podiel na operáciách NATO pri ochrane bezpečnosti a mieru vo svete.
Amerických zákonodarcov zaujímal názor Ivana Gašparoviča na spoluprácu s Ruskom. Ako v odpovedi prezident zdôraznil, "pre svet by bol najlepší signál, ak by vzťahy USA a Ruska boli vynikajúce." Ruská federácia je pre Slovensko významný partner v politickej i hospodárskej oblasti. Túto dimenziu posilňuje aj naša závislosť od nerastných surovín a energetických zdrojov z Ruska, pripomenula hlava štátu.
Prezident republiky kongresmanom priblížil aj racionálny pohľad Slovenskej republiky na vzťahy s Ukrajinou, s ktorou máme východnú Shengenskú hranicu Európskej únie.
Ivan Gašparovič za najzávažnejší problém súsčasnosti označil nezamestnanosť mladých ľudí, ktorí si len ťažko hľadajú prácu. Za pozitívum označil vznik nových pracovných príležitostí v automobilovom priemysle.
Predstaviteľov kongresu USA zaujímal názor prezidenta na povolebný vývoj na Slovensku. Prezident im priblížil svoj pohľad, podľa ktorého by Slovensko mohlo mať zmiešanú ľavicovo-pravicovú vládu, ktorej politika by mala byť založená na princípe rozumného kompromisu. Slovensko potrebuje podľa Gašparoviča silnú a stabilnú vládu, aby mohla čeliť súčasnej zložitej hospodárskej situácii.