Náš najvyšší predstaviteľ prijal reprezentantov početných zdravotníckych organizácií a združení, aby diskutovali o prehlbujúcej sa kríze v rezorte zdravotníctva.
O naliehavých otázkach rezortu hovoril s prezidentom Slovenskej lekárskej komory Milanom Dragulom, ale aj so zástupcami Slovenskej komory zubných lekárov, Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov, Asociácie súkromných lekárov SR, Asociácie nemocníc Slovenska, či Lekárskeho odborového združenia,
Ivan Gašparovič na úvod stretnutia konštatoval, že „rezort zdravotníctva pripomína organizovaný chaos a dlhodobo sa nedokáže dostať z akéhosi uzavretého kruhu.“ Podľa hlavy štátu sa na situácii v slovenskom zdravotníctva podpísalo dvadsať rokov transformácie ekonomiky na trhovú ekonomiku. Od roku 1990 sa menili vlády a s nimi aj ministri zdravotníctva. Ivan Gašparovič si vypočul argumenty predstaviteľov profesijných združení zdravotníkov k pripravovaným zmenám v rezorte.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula konštatoval, že zadlženosť slovenského zdravotníctva stúpla na 286 mil. €. „Poisťovne majú monopol, tvoria sieť v rozpore so zákonom. Systém zdravotníctva kolabuje a môže padnúť,“ uviedol Dragula na stretnutí s prezidentom. Naliehavo za lekársku komoru uviedol, že „žiadame vládu otvoriť rozpočet na rok 2011 a dofinancovať sadzbu za poistencov štátu na 4, 78%. V rozpočte na budúci rok chceme dofinancovať zdravotníctvo na úroveň EÚ,“ zdôraznil požiadavky zdravotníkov Milan Dragula. „Dávame pripomienky k zákonom ,ktoré rezort neakceptuje, takže asi prestaneme pripomienkovať zákony, pretože je to úplne zbytočné“ dodal Dragula.
Poistencov štátu, ako napríklad dôchodcov či študentov, je viac ako tri milióny. Keby došlo k požadovanému navýšeniu, pritieklo by do systému 126 miliónov €. V opačnom prípade treba podľa lekárov pristúpiť k zavedeniu poplatkov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, pripraviť podmienky na zúženie rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. V prípade, že sa ani jedno z týchto opatrení nezrealizuje, navrhujú, aby sa občanom umožnilo financovanie ich zdravotnej starostlivosti zo svojich súkromných zdrojov.
Ivan Gašparovič na margo uvedených výhrad povedal, že „vláda by mala pochopiť, že sadzba za poistencov štátu na úrovni 4,32% je málo.“ Ak sa podľa hlavy štátu zdravotníctvo dostane do stavu kolapsu, môže tým spustiť problémy aj v ďalších oblastiach, napr. v rezorte sociálnych vecí. „Som presvedčený, že budúcoročný rozpočet musí dať zdravotníctvu to, čo mu patrí,„ uviedol prezident SR.
Podľa vyjadrení Milana Dragulu chce minister zdravotníctva nepochopiteľne, novelou zákona o zdravotných poisťovniach, umožniť zvýšenie zisku súkromným zdravotným poisťovniam. „Neziskový model vo verejnom zdravotnom poistení je jediným modelom verejného zdravotného poistenia vo svete. Nikde inde, okrem Slovenska, poisťovne pôsobiace vo verejnom zdravotnom poistení nie sú oprávnené nechávať si zisk,“ argumentoval prezident Slovenskej lekárskej komory
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor na stretnutí pripomenul, že „Slovensko v prepočte na jedného občana vynakladá na zdravotnú starostlivosť približne 1200 USD. Česko, Maďarsko až 1500 USD, Rakúsko 3200 USD.“ Za slovenskom sa podľa jeho slov nachádzajú už len Bulharsko, Rumunsko, pobaltské štáty a Albánsko.
Podľa Ivana Gašparoviča na Slovensku nie je v ohrození iba zdravotná starostlivosť , ale aj kvalitu odborného vzdelávanie na stredných a vysokých školách. Hlava štátu vyjadrila presvedčenie, že vláda podnikne také kroky, aby naši lekári nešli tzv. českou cestou. „Nie som presvedčený, že by takáto radikalizácia viedla k niečomu pozitívnemu,“ uviedol Ivan Gašparovič.
Výsledok z dnešného stretnutia chce prezident predložiť aj premiérke a ministrovi zdravotníctva SR.