Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na zasadnutí Severoatlantickej rady v Štrasburgu
4. apríl 2009
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič ako vedúci slovenskej delegácie na Summite NATO v Štrasburgu vystúpil s prejavom na zasadnutí Severoatlantickej rady. Prezident ocenil rozšírenie aliancie o nových členov Albánsko a Chorvátsko. Podľa Ivana Gašparoviča „toto úspešné zavŕšenie ich dlhoročného úsilia najlepšie dokazuje nielen to, že Severoatlantická aliancia nielenže netrpí žiadnou únavou z rozširovania, ale naopak, postupným prijímaním pripravených nových krajín transformuje nielen seba, ako aj celý európsky kontinent – na zónu demokracie, stability, mieru a bezpečnosti.“
Prezident Ivan Gašparovič skonštatoval, že za uplynulých päť rokov mala Slovenská republika možnosť dostatočne oceniť prínos svojho členstva v NATO k celkovému rozvoju krajiny, prínos, ktorý nemožno merať len čisto vojenskými , či bezpečnostnými parametrami. Podľa prezidenta sa „plne stotožňujeme s názorom, že zaistenie nevyhnutnej miery stability v Afganistane a predovšetkým dosiahnutie toho, aby sa táto krajina už v budúcnosti nemohla stať útočiskom teroristov, je kľúčovou prioritou NATO, a to tak operačnou, ako aj politickou.“
Najvyšší slovenský predstaviteľ pred lídrami členských krajín aliancie zdôraznil, že Slovensko si je vedomé, že operácia v Afganistane je vážnym testom dôveryhodnosti pre nás ako alianciu, a to tak pred našimi občanmi, ako aj pred medzinárodnou verejnosťou. „Avšak dlhodobé riešenie v Afganistane nemôže byť dosiahnuté výhradne vojenskou cestou a NATO nie je jediným zodpovedným hráčom v regióne, ani nemá recept na vyriešenie všetkých jeho problémov,“ uviedol v Štrasburgu prezident Ivan Gašparovič. Podľa neho problém Afganistanu nemôže byť stabilizovaný bez prispenia ostatných regionálnych hráčov, najmä Ruska, Číny, Indie, Iránu a osobitne Pakistanu.
Slovenská republika podporuje prijatie Deklarácie o Afganistane a víta aktualizovaný Komplexný strategický politicko-vojenský plán NATO pre Afganistan, v ktorom sa odrazili nové reality i impulzy z novej stratégie administratívy USA.
Ivan Gašparovič potvrdil, že príslušníci Ozbrojených síl SR sa budú aj naďalej podieľať na činnosti Operačných vojenských výcvikových tímov a Provinčných rekonštrukčných tímov a na podporu volieb vyšleme do Afganistanu osobitný zdravotnícky tím. „V roku 2009 bol Afganistan v Slovenskej republike zaradený medzi prioritné krajiny pre poskytovanie oficiálnej rozvojovej pomoci, pričom jej podiel sme zvýšili o 40%“ – prízvukovala hlava štátu. Jedným zo záverov summitu NATO je posilnenie jednotiek v Afganistane, aby sa tak zaistila bezpečnosť v krajine počas augustových afganských prezidentských volieb. Slovensko sa podľa prezidenta Ivana Gašparoviča chce takisto podieľať na posilnení jednotiek NATO v Afganistane. Do krajiny by mal odísť osobitný zdravotnícky tím, ktorý bude pozostávať zo štyroch až piatich osôb.
Angela Merkelová na summite vyhlásila: „Afganistan bude naozaj testom pre nás. Prijali sme historickú zodpovednosť. Potrebujeme pomoc NATO aby sa Afganistan postavil na vlastné nohy a aby už z Afganistanu neprichádzali teroristi.“
Barack Obama privítal nových členov Severoatlantickej aliancie – Chorvátsko a Albánsko a vyjadril presvedčenie, že budú prínosom pre posilnenie bezpečnosti a mieru vo svete.
Lídri členských krajín NATO sa dohodli , že novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie bude dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Terajšieho šéfa NATO Jaapa de Hoop Scheffera nahradí Rasmussen na poste 1. augusta. Anders Fogh Rasmussen vyhlásil, že sa cíti byť poctený a urobí maximum pre to, aby naplnil dôveru, ktorú mu dali jeho kolegovia.
|