Ivan Gašparovič sa zúčastnil na pohrebe poľského prezidentského páru
Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou sa v nedeľu zúčastnili na svätej omši v katedrále Panny Márie a na štátnom pohrebe zosnulého poľského prezidentského páru v Krakove. Slovenský najvyšší predstaviteľ štátny pohreb Lecha Kaczyńského a jeho manželky Márie vnímal ako veľmi dôstojnú rozlúčku Poliakov so svojim prezidentom a všetkými, ktorých postihlo toto veľké nešťastie. "Je symbolom pre túto krajinu, že práve pri Katyni zahynul ich prezident a elita národa. Aj dnešný deň ukázal vnútornú silu Poliakov a ich zjednotenie bude veľmi významné aj do budúcnosti. Nakoniec slová ’Polska nie zginula’ (Poľsko nezahynulo, pozn.) sa teraz dajú najaktuálnejšie uplatniť na budúcnosť tohto štátu," dodal. Letecká katastrofa, pri ktorej zahynul poľský prezidentský pár a množstvo významných predstaviteľov štátu, znamená pre Poľsko podľa nášho predstaviteľa začiatok novej budúcnosti. "Nová budúcnosť čaká Poliakov tak, ako nás všetkých v Európe, ak si budeme rozumieť," povedal. Ivan Gašparovič pripomenul, že každá rozlúčka znamená aj začiatok niečoho nového. "Poľsko je významným hráčom nielen v regióne strednej Európy, ale na celom kontinente. Táto krajina si svoje postavenie aj do budúcna určite zachová," uviedol náš prezident. Z morálneho pohľadu považuje Ivan Gašparovič leteckú katastrofu za tragédiu, ktorú prežívajú všetci. "Je to ich Poľsko, sú to ich predstavitelia a oni o nich prišli. No čas ide ďalej, o chvíľu čakajú krajinu voľby, najprv prezidentské a potom parlamentné," zdôraznil slovenský prezident. Zároveň dodal, že poľský národ sa s nešťastím, ktoré ho postihlo, musí vyrovnať, pričom vyjadril presvedčenie, že sa im to podarí.
Tragicky zosnulého poľského prezidenta a jeho manželku pochovali v krypte Wawelskej katedrály v Krakove. Ich telesné pozostatky uložili do sarkofágu vedľa poľských kráľov a ďalších významných osobností krajiny. Počas smútočného aktu v Krakove vystrelili na ich počesť 21 delostreleckých sálv. Na štátnom pohrebe sa za slovenskú stranu okrem prezidenta a prvej dámy, zúčastnili i predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico. Medzi prítomnými boli štátnici z Poľska i prezidenti Českej republiky, Ruska, Ukrajiny, Nemecka, Maďarska, Rumunska, Albánska i Gruzínska.
Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka Maria zahynuli s ďalšími 94 ľuďmi pri leteckom nešťastí pri ruskom meste Smolensk. Poľská delegácia v sobotu 10. apríla 2010 smerovala do neďalekej Katyne, na spomienkové podujatie venované 70. výročiu masakry 22.000 poľských dôstojníkov sovietskou tajnou službou.