Na pozvanie Jej Veličenstva kráľovnej Margrethe II a Jeho kráľovskej Výsosti princa Henrika navštívi prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a pani Silvia Gašparovičová 23. a 24. októbra 2012 Dánske kráľovstvo.
Prezidentský pár privíta na letisku kráľovná a členovia kráľovského dvora, ako aj predstavitelia vlády. Počas štátnej návštevy sa hlava štátu stretne aj s predsedom dánskeho parlamentu Mogens Lykketoftom a predsedníčkou vlády Helle Thorning Schmidt.
V sprievode prezidenta bude aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Súčasťou programu štátnej návštevy je Dánsko-slovenské inovačné a obchodné fórum, v rámci ktorého bude podpísaná dohoda o spolupráci medzi SARIO, SOPK a Konfederáciou dánskeho priemyslu. Prezidenta SR bude preto sprevádzať aj početná skupina podnikateľov. Dánsko-slovenské inovačné a obchodné fórum bude zamerané na inovácie, udržateľný rozvoj a zelené technológie. Na stretnutí slovenských a dánskych podnikateľov bude aj korunný princ Frederik.
Prezident SR Ivan Gašparovič spolu s dánskym ministrom kultúry Uffe Elbaekom v Kodani otvorí výstavu fotografií L. Struhára "Magické Slovensko". Počas návštevy nášho najvyššieho predstaviteľa v Dánskom kráľovstve bude predstavený unikátny slovensko-dánsky kultúrny projekt BIBIANA Denmark (otvorenie stáleho centra kultúry a umenia pre deti a ilustrácií detskej literatúry - podľa vzoru Bibiana v Bratislave), ktorý bude otvorený v rámci slovenského ostrova kultúry a umenia. Pri tejto príležitosti sa Ivan Gašparovič stretne aj s našimi krajanmi.
Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskou republikou a Dánskym kráľovstvom dosahujú veľmi dobrú úroveň. Slovensko je v Dánsku vnímané ako veľmi podobná partnerská a spojenecká krajina s identickou hodnotovou orientáciou a veľmi blízkymi prioritami vo vzťahu k EÚ a NATO. Dánsko bolo jednou z prvých krajín EÚ, ktoré v r. 1993 uznali Slovenskú republiku ako samostatný štát a jednou z najaktívnejších krajín, ktoré presadzovali vstup krajín strednej a východnej Európy (SVE), vrátane vstupu Slovenska, do EÚ a NATO. V rokoch 1990-2004 Dánsko podporilo v rámci Fondu pre demokraciu sumou 100 mil. USD viac ako 6000 projektov v strednej a východnej Európe. Záujem Dánska o Slovensko potvrdzuje aj rastúca investičná prítomnosť dánskych firiem na Slovensku.
Veľmi silné posolstvo pre všetky oblasti dvojstranných vzťahov, ale aj z hľadiska medzinárodného postavenia SR, predstavovala štátna návšteva dánskej kráľovnej Margrethe II. v Slovenskej republike v októbri 1994. Dánska kráľovná bola prvou hlavou štátu spomedzi členských krajín EÚ, ktorá navštívila samostatné Slovensko. Dánsko potom začalo so SR intenzívny politický dialóg a hospodársku spoluprácu. Pre Slovensko sú dôležité dánske skúsenosti z dánskeho predsedníctva v Rade EÚ (január – jún 2012). Dánsko prevzalo predsednícky post v pre EÚ náročnej dobe dlhovej a ekonomickej krízy. V poradí už siedme predsedníctvo v Rade EÚ Dánsko zvládlo na štandardne vysokej úrovni. Preto sa SR chce zamerať na zintenzívnenie dialógu s Dánskom v kontexte príprav slovenského predsedníctva EÚ v druhej polovici roka 2016.
Dánsko patrí k svetovej špičke z hľadiska inovačných technológií, aplikácie integrovanej energetickej a klimatickej politiky, mobility pracovnej sily, a efektívnej verejnej správy. Z tohto hľadiska existuje pre Slovensko potenciál na čerpanie inšpirácie od dánskych partnerov v súvislosti s potrebou Slovenska orientovať sa na prechod od industriálnej štruktúry výrobkov k znalostnej ekonomike založenej na intelektuálnej báze, inováciách, vede, výskume. Slovensko má záujem využiť širokospektrálne dánske poznatky a prepracovaný systém v oblasti základného a stredného školstva a univerzít a vytvoriť nové impulzy pre spoluprácu regiónov a miest v oblasti školstva, vedy a kultúry.
Cieľom historicky prvej štátnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky v Dánskom kráľovstve je potvrdiť kvalitu dvojstranných vzťahov a rozšíriť vzájomnú spoluprácu o nové ekonomické, investičné a inovačné projekty. Kľúčovým posolstvom Slovenska je potvrdenie dynamiky dvojstrannej spolupráce vo všetkých oblastiach. Prioritou pre Slovensko je pokračovať v prenose špičkových a celosvetovo uznávaných dánskych skúseností z oblastí znalostnej ekonomiky, inovácií aj v kontexte výstupov zo Seversko-slovenského inovačného fóra (október 2011 v Bratislave), ktoré prebehlo za silnej dánskej účasti. Úlohou Slovenska je sústrediť sa na udržanie a upevnenie postavenia Dánska ako 15. najväčšieho investora na Slovensku a zároveň 20. najvýznamnejšieho obchodného trhu pre Slovensko. Viac ako 50 dánskych spoločností s výrobnými prevádzkami na Slovensku vytvára Slovákom takmer 7000 pracovných miest.
Návšteva položí dôraz na budúcnosť Európy, posilnenie bankovej a menovej únie a prípravu na dohodnutie viacročného finančného rámca EÚ. Slovenská strana očakáva, že historicky prvá návšteva prezidenta Slovenskej republiky v Dánskom kráľovstve bude dôležitým míľnikom v slovensko-dánskych vzťahoch a potvrdením spojeneckých väzieb i modernej dvojstrannej spolupráce.