Hlava štátu si v rozhovore s japonským princom a princeznou Akishino zaspomínala na návštevu Japonska v júni 2012, ktorá bola prvou oficiálnou návštevou prezidenta Slovenskej republiky v Japonsku a významnou príležitosťou na posilnenie našich dvojstranných vzťahov.
Prezident Ivan Gašparovič požiadal Ich cisárske výsosti, aby tlmočili cisárskemu páru jeho osobné pozdravy, priania všetkého dobrého v osobnom živote i pri plnení náročných povinností.
"Moja úprimná podpora, obdiv a myšlienky i dnes smerujú k japonským ľuďom do oblasti Tohoku, ktorí boli ťažko skúšaní prírodnými živlami v marci 2011. Prijímam správy, že tamojší ľudia za uplynulé dva roky obdivuhodne zvládajú a prekonávajú následky prírodnej katastrofy, mnohé oblasti opäť prekvitajú krásou a životom a v niektorých mestách už nevidno vonkajšie stopy pohromy," povedal prezident.
Princ Akishino na stretnutí so slovenským prezidentom povedal: "Je pre mňa veľkým potešením, že pri príležitosti 20. výročia japonsko-slovenských vzťahov môže byť princ a princezná Akishino na návšteve Slovenskej republiky. Odovzdávam Vám pozdravy cisára Akihita," povedal člen cisárskej rodiny.
Japonský hosť ocenil, že minulý rok počas oficiálnej návštevy v Japonsku viedli prvé kroky slovenského prezidenta do cunami postihnutých miest v oblasti Tohoku.
Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí s japonskými hosťami z cisárskej rodiny párom zdôraznil, že Japonsko vnímame na Slovensku ako modernú krajinu s bohatou históriou a jedinečnou kultúrou. Dodal, že je obdivuhodné, ako japonský ľud dokázal vybudovať modernú a prosperujúcu spoločnosť, ktorá je v mnohom príkladom pre celý svet.
"Vážim si, že Vaša návšteva na Slovensku prispeje k prehĺbeniu porozumenia a zblíženiu medzi našimi národmi, k vzájomnej inšpirácii a duchovnému obohateniu," uviedol Ivan Gašparovič. Osobitne však ocenil aj ekonomický rozmer návštevy, nakoľko ho počas jeho návštevy Japonska v delegácii sprevádzali aj podnikatelia a predstavitelia vedy a výskumu.
„Som veľmi rád, že niektoré programy v tomto rámci pokračujú, čo potvrdil aj princ Akishino, „ povedal po stretnutí prezident Ivan Gašparovič. Vyzdvihol tiež priaznivo sa rozvíjajúcu spoluprácu v oblasti vzdelávania, kultúry a vedy. Ide predovšetkým o vyučovanie japonského jazyka na slovenskej univerzite. „Počas mojej návštevy v japonských výskumných inštitúciách som bol veľmi milo prekvapený skutočnosťou, že tam pracovalo niekoľko slovenských vedcov na veľmi vážnych programoch,“ uviedla hlava štátu.
Prezident Slovenskej republiky pripomenul, že slovensko – japonské spoznávanie siaha hlbšie do minulosti. Už v júli 1771 navštívil gróf slovenského pôvodu Móric Beňovský na lodi Svätý Peter oblasť Nagasaki a pôsobil na ostrove Tanašima v oblasti Okinavy. V roku 1919 sa zakladateľ Česko – Slovenska, slovenský generál Milan Rastislav Štefánik stretol v Tokiu s predstaviteľmi japonskej vlády. Od tých čias sa dvere vzájomného spoznávania otvorili v mnohých oblastiach.
Prezident sa s Ich cisárskymi výsosťami rozprával aj o histórii Slovenska a nášho jazyka, rovnako diskutovali aj o japonskej kultúre a umení.
Ivan Gašparovič vyjadril obdiv, že členovia japonskej cisárskej rodiny desaťročia nielen podporujú rozvoj vedy v Japonsku, ale mnohí z nich osobne prispievajú svojou vedecko-výskumnou činnosťou do studnice vedeckých objavov a poznatkov.
"Veľmi si vážim, že Vaša cisárska výsosť je aktívna v oblasti etnobiológie a ornitológie a v zavádzaní chovu niektorých druhov rýb -druh ryby Tilapia v Thajsku- nielen v Japonsku, ale aj ďalších krajinách sveta," uviedla hlava štátu.
Prezident Ivan Gašparovič v tejto súvislosti poznamenal, že medzi Slovenskom a Japonskom existujú možnosti na prehĺbenie a rozšírenie vedecko-technickej spolupráce. Spomenul, že Slovenská republika je v prepočte na jedného obyvateľa najväčším svetovým výrobcom osobných automobilov na svete, pričom naše automobilky patria k tým najmodernejším v Európe.
Prezident v závere rozhovoru uviedol, že si váži náklonnosť a priazeň cisárskej rodiny, ktorú nám preukazuje od vzniku Slovenskej republiky. Ako dodal, bol by osobne veľmi potešený, keby pri vhodnej príležitosti mohol opäť stretnúť Jeho cisárske Veličenstvo a potvrdiť tak tradične priateľské vzťahy medzi našimi krajinami a národmi.