Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Prezident SR na vedeckej konferencii k 20. výročiu novembra 1989
13. november 2009
Zmenil sa náš život? Aj to je jedna z otázok, na ktorú hľadali odpoveď účastníci konferencie s názvom „Slovensko a odkaz novembra 1989“, ktorá sa konala v bratislavskom hoteli Bôrik. A to pri príležitosti 20. výročia udalostí z novembra 1989. Na vedeckej konferencii sa dnes zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý na podujatí vystúpil s prejavom „November 1989 – začiatok zmien v politickom a spoločenskom vývoji Slovenska“. Konferencia sa uskutočnila i za účasti predsedu NR SR Pavla Pašku a predsedu vlády Roberta Fica, ktorý nad podujatím prevzal záštitu. Medzi pozvanými nechýbali aj predsedovia vlády, poslanci Európskeho parlamentu či zástupcovia cirkví.
„Tento dnešný deň a naše stretnutie má určite trochu symboliky. Symboliky v tom, že si chceme pripomenúť, ani nie tak nejakými svojimi predstavami, ktoré by nás mali k niečomu zaväzovať, ale skôr k pohľadom cez všetky tie udalosti, ktoré od roku 1989 prešli,“ povedal na úvod svojho príhovoru prezident Ivan Gašparovič. 17. november 1989 prirovnal k míľnikom našich dejín 20. storočia, ako je 28. október 1918, 29. september 1938 či 25. február 1948, alebo 21. august 1968. Tieto dni boli podľa Ivana Gašparoviča zlomovými momentmi, rozhodovali o ďalšom politickom vývine spoločnosti a mali rozhodujúci vplyv na život našich občanov.
Ako ďalej konštatoval, na námestiach a v uliciach slovenských miest stáli v novembri 1989 státisíce ľudí, volajúci po zmene politiky. „Práve títo ľudia boli skutoční hrdinovia revolúcie 17. novembra. Ľudia, ktorým prestali vyhovovať pomery, panujúce za vlády jednej strany, boli nositeľmi tzv. Nežnej revolúcie. Boli to ľudia túžiaci po slobode, demokracii, po novom usporiadaní právneho štátu najmä po prosperite. Tí si vynútili zmenu vlády a spoločenského usporiadania vecí verejných“, zdôraznil Ivan Gašparovič
Jedným z významných výsledkov politického vývoja po novembri je samostatná štátnosť, zdôraznil prezident republiky. Slovensko sa stalo subjektom medzinárodného práva, hneď po svojom vzniku uznané veľkou väčšinou štátov a vstúpili do OSN. Vzniku Slovenskej republiky pomohli podľa hlavy štátu aj veľké geopolitické premeny, ktoré sa odohrali počiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia. „Bola tu teda doslova historická príležitosť, ktorú sme využili. Splnili sme tak odvekú túžbu predchádzajúcich generácií Slovákov. Áno máme dnes slobodnú samostatnú republiku, ktorá robí všetko preto, aby sa zaradila medzi prosperujúce štáty. Štáty, v ktorých sú slobodní občania“, uviedol Ivan Gašparovič.
Pred občanmi Slovenskej republiky vyvstali podľa hlavy štátu po novembri tri veľké úlohy – budovanie vlastného štátu a jeho štruktúr; uskutočnenie procesu transformácie ekonomiky a spoločnosti; integrácia Slovenska do Európskej únie a medzinárodných bezpečnostných štruktúr. „Pri napĺňaní týchto úloh sa mohlo Slovensko spoľahnúť najmä na vlastnú štátnosť, i na priaznivú medzinárodnú situáciu“- zdôraznil prezident SR.
Podľa prezidenta SR sa naši občania na vlastnej koži zoznámili s tým, čo znamená liberalizácia, či privatizácia, ako vyzerá a čo prináša zatváranie brán fabrík. „Teda aj fenomén nezamestnanosti, odchod za prácou do zahraničia. Hospodárske reformy a transformáciu sociálnej sféry pretrpeli najmä radoví občania. Predovšetkým početná nižšia stredná vrstva, pre ktorú sa nikdy nerátalo s kompenzačnými opatreniami“, konštatoval prezident.
„V rámci reforiem verejnej správy možno veľmi pozitívne hodnotiť prácu, a to som presvedčený, pretože sa s nimi stretávam denno-denne, stoviek primátorov a starostov našich miest a obcí, ale aj prácu županov, i to, ako sa samospráva zhostila pôsobnosti v rámci originálnych aj zverených kompetencií.“, myslí si hlava štátu. Zároveň dodal, že samospráva sa stala pevným ohnivkom našej demokracie.
„Máme čo robiť, aby sme naplnili idey, ktoré pritiahli zástupy ľudí v novembri 1989 na námestia našich miest. Fungovanie parlamentnej demokracie ani trhovej ekonomiky nie je bezproblémové. Máme problémy aj pri posilňovaní väčšej súdržnosti slovenskej spoločnosti. Najmä politickej, sociálnej, občianskej, národnostnej, či regionálnej. Problémy sú a určite to aj cítite pri zabezpečovaní dobrej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti, so vzdelávaním, rozvojom vedy a inovácií, s hodnotovým systémom spoločnosti, s kultúrou a s kultúrou politiky. Problémov máme, ako vidíte stále dosť“, konštatoval Ivan Gašparovič. Ako však dodal, napriek tomu sa do budúcnosti pozeráme optimisticky. Slováci vedeli vždy využiť zlomové dejinné udalosti a príležitosti na badateľný posun dopredu. V novembri 1989 sa podľa neho vytvorili len základné predpoklady pre vznik a formovanie slobodnej spoločnosti. Dnes už je obraz a charakter závislý nielen od občana, ale aj od ním zvolených zástupcov.
|