Prezident Ivan Gašparovič v New Yorku rokoval s generálnym tajomníkom OSN
Prezident SR Ivan Gašparovič v New Yorku hovoril s generálnym tajomníkom Organizácie spojených národov Pan Ki Munom o budúcnosti tejto medzinárodnej organizácie. Najvyšší predstaviteľ Spojených národov sa slovenskému prezidentovi poďakoval za príkladnú spoluprácu Slovenska. „Vysoko hodnotím partnerstvo medzi OSN a Slovenskou republikou, ako aj prácu slovenských diplomatov pre OSN,“ konštatoval Pan Ki Mun. Podľa neho potvrdením kvality slovenskej diplomacie je i pôsobenie jeho námestníka Miroslava Jenču na poste riaditeľa Regionálneho strediska OSN pre preventívnu diplomaciu strednej Ázii.
Prezident Ivan Gašparovič zdôraznil, že Slovenská republika si váži prácu generálneho tajomníka OSN, ktorú robí v prospech mierovej budúcnosti sveta, ako aj pre zlepšenie sociálneho postavenia ľudí z chudobných oblastí. Ako náš prezident na stretnutí v centrále OSN v New Yorku dodal, „svet potrebuje OSN, aby táto organizácia dokázala preventívne konať tam, kde sa chceme vyhnúť kritickým situáciám a aby sme udržali bezpečnosť a mier vo svete.“ Hlava štátu pripomenula, že SR naďalej podporuje reformu OSN, ktorá sa začala po nástupe generálneho tajomníka Pan Ki Muna.
Témou rozhovorov bola aj angažovanosť Slovenska v mierových misiách na Cypre, v Afganistane, Bosne a Hercegovine a v Kosove, za ktorú Ivanovi Gašparovičovi najvyšší predstaviteľ Spojených národov osobitne poďakoval.
Prezident potvrdil, že Slovensko má záujem v mierových misiách pokračovať aj napriek hospodárskej kríze, ktorá poznačila i rozpočet ozbrojených síl. Hlava štátu v diskusii s generálnym tajomníkom zopakovala náš postoj k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti srbskej provincie Kosovo. „Takéto riešenie problému medzi Kosovom a Srbskom podľa nás nebolo šťastné. Rozhodnutie Haagskeho súdu, ako aj Valného zhromaždenia OSN vytvorilo situáciu, v ktorej už kosovskí Albánci so Srbmi nemajú dôvod rokovať,“ poznamenal Ivan Gašparovič. Zároveň Pan Ki Munovi tlmočil názor srbskej strany, podľa ktorého je Belehrad ochotný s Prištinou diskutovať o technických záležitostiach, ale nie o nezávislosti Kosova. Ako ďalej náš prezident uviedol, „Srbi sú v pozícii, že musia rokovať, ale uznaním nezávislosti Kosova vo svete sa vytvára priestor pre otváranie ďalších problémových ohnísk na západnom Balkáne, najmä v Bosne a Hercegovine.“ Podľa prezidenta Gašparoviča budúcnosť západného Balkánu majú teraz v rukách lídri EÚ, ktorí môžu rozhodnúť o skorom prijatí Chorvátska a Srbska do tohto európskeho spoločenstva.
Ivan Gašparovič na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN tlmočil aj požiadavku slovenskej strany, aby sa do vedenia misie UNFICYP na Cypre dostal slovenský kandidát generál Pavol Macko, nakoľko naša jednotka v oblasti patrí medzi najdlhšie pôsobiace a má i najväčšie skúsenosti.
Hlava štátu zdôraznila, že SR má záujem aj naďalej sa aktívne zapájať do práce orgánov OSN a zužitkovávať svoje skúsenosti s nedávneho pôsobenia v Bezpečnostnej rade OSN v rokoch 2006 a 2007, ako aj zo súčasného pôsobenia v Hospodárskej a sociálnej rade OSN – ECOSOC.