Aktuality
   

Rok 2012

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012

Prezident prijal  predstaviteľov Neformálneho ekonomického fóra - Hospodárskeho klubu

Prezident prijal predstaviteľov Neformálneho ekonomického fóra - Hospodárskeho klubu

11. január 2012

Prezident Ivan Gašparovič sa stretol s predstaviteľmi Neformálneho ekonomického fóra - Hospodárskeho klubu(NEF- HK) aby diskutovali o aktuálnych pozíciách i východiskách slovenskej ekonomiky .
Prezident na začiatku rokovania konštatoval, že „rok 2012 nebude jednoduchý; budeme musieť riešiť veľa úloh, najmä ako zakotviť ekonomické a sociálne postavenie občanov.“ Podľa Ivana Gašparoviča bude dôležité aj to ako dopadnú parlamentné voľby. Z nich by mala vzísť stabilná vláda, ktorá vydrží celé funkčné obdobie. „Slovensku by prospela vláda širokej koalície, ktorá by nebola zložená z veľkého počtu strán. Maximálne z dvoch alebo troch strán,“ uviedol prezident.
Náš najvyšší ústavný činiteľ vyzval Neformálne ekonomické fórum – Hospodársky klub k aktívnej účasti na rozvoji spoločnosti v súčasnom zložitom krízovom období. Pred odborníkmi na hospodársku politiku sa zmienil aj o potrebe zvýšenia vymožiteľnosti práva a skrátenia súdnych prieťahov, ktoré komplikujú rozvoj ekonomiky na Slovensku.

Predseda NEF – HK Peter Kasalovský ocenil prístup hlavy štátu k činnosti 224-člennej komunity ekonómov, podnikateľov a odborníkov združených v NEF – HK. V súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami vyjadril potrebu nielen silnej a stabilnej vlády, ale hlavne vlády zodpovednej k svojim občanom. „Je najvyšší čas na zmenu myslenia a treba sa prispôsobiť masám,“ uviedol Kasalovský na margo potrieb súčasnej slovenskej spoločnosti.

Niekdajší minister financií Július Tóth vo svojom príspevku zdôraznil, že „nie je možné udržať ten sociálny prístup, ktorý je deklarovaný, pretože nevieme naplniť princípy vyrovnaného hospodárenia.“
Ivan Gašparovič v tejto súvislosti uviedol, že za najväčšiu prioritu roka 2012 považuje riešenie problematiky nezamestnanosti. „Musíme hľadať možnosti ako postaviť domácich podnikateľov do pozície porovnateľné so zahraničnými investormi,“ uviedol a ešte zdôraznil nevyhnutnosť kvality vzdelávania na slovenských vysokých školách a univerzitách.

Prezidentov názor zdieľa aj Ján Gabriel, ktorý podporuje myšlienku zrovnoprávnenia domácich podnikateľov so zahraničnými. Na tento problém sa poukazuje už dve desaťročia a
Gabriel uviedol, že na dosiahnutie uvedených cieľov by bolo žiaduce zefektívnenie štátnej správy. „Treba sa držať zdravého prúdu v Európe, eura a vyrábať ďalej v dobrej nemeckej kvalite, pretože to vieme a bude aj záujem zahraničných investorov o nás. „ Na margo zrovnoprávnenia domácich podnikateľov so zahraničnými Gabriel vyhlásil, že“ to, čo sa sľubuje, bolo by sa treba nad tým vážne zamyslieť a sľuby a splniť.“ V súvislosti permanentne neplnených politických sľubov Ján Gabriel uviedol, že by istým riešením boli aj väčšie kompetencie prezidenta Slovenskej republiky v zmysle kontroly plnenia volebných programov, či väčšie kompetencie hlavy štátu v legislatívnom procese.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]