Nová mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Kirgizskej republiky na Slovensku Lidia Adamkalyevna Imanalievová odovzdala poverovacie listiny do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten na stretnutí konštatoval, že medzi oboma štátmi nejestvujú problémové témy. Na druhej strane podľa hlavy štátu „máme otvorené možnosti na spoluprácu vo všetkých odvetviach, hlavne v politike, obchode, ekonomike, vzdelávaní, ale aj vo vede a kultúre, „ uviedol Ivan Gašparovič. Označil to za témy, o ktorých by chcel hovoriť aj s prezidentom Kirgizska počas jeho nadchádzajúcej návštevy tejto stredoázijskej krajiny.
Nová kirgizská veľvyslankyňa počas rokovania uviedla: „Je to pre mňa významná misia, pretože budem organizovať návštevu prezidenta v našej krajine.“ Ako dodala, Kirgizsko má blízky vzťah k Slovensku. „Začalo sa to ešte v 30-tych rokoch minulého storočia, v období Interhelpa, kedy mnohí Slováci prichádzali pomáhať Kirgizsku a jeho ľuďom „ povedala Lidia Adamkalyevna Imanalievová. Podľa jej slov je čas začať s ekonomickou spoluprácou a preto aj v Kirgizsku očakávajú slovenských podnikateľov.
Záujem z kirgizskej strany je predovšetkým o poľnohospodárske kultúry, o investície v chemickom a ľahkom priemysle. Očakávaná návšteva Ivana Gašparoviča v Kirgizsku podľa veľvyslankyne otvorí novú éru vzťahov medzi našimi krajinami.
V rámci Spoločenstva nezávislých štátov sa plánuje vytvorenie colnej únie medzi Bieloruskom, Ruskou federáciou, Kazachstanom a pravdepodobne aj Kirgizskom. Preto Lidia Adamkalyevna Imanalievová očakáva ďalšie rozšírenie možností obchodovania so Slovenskom.
Ivan Gašparovič v rozhovore podčiarkol, že „ spolupráca Kirgizska so Slovenskom bude predstavovať spoluprácu s Európskou úniou, ktorá má záujem o posilnenie vzájomných vzťahov s vašou krajinou, „ povedal slovenský prezident.
Náš najvyšší predstaviteľ na stretnutí vyjadril radosť aj z toho, že Slovenská republika má v Kirgizsku špeciálne postavenie aj vďaka pôsobeniu Miroslava Jenču na poste predstaviteľa Regionálneho centra OSN ako osobitného predstaviteľa pre Strednú Áziu. „Som rád, že Slovensko sa zaradilo aj do programu rozvojovej pomoci, kde konkrétne pomáha pri odbornom zavedení pestovania ryže v kirgizských podmienkach,“ povedal Ivan Gašparovič.
S Kirgizskou veľvyslankyňou diskutovala hlava štátu aj o možnostiach spolupráce v oblasti energetiky, konkrétne vo výrobe elektriny vo vodných elektrárňach. Práve v tejto oblasti môže podľa Ivana Gašparoviča Slovensko odovzdať kirgizskej strane svoje skúsenosti i kapacity.
Lidia Adamkalyevna Imanalievová na záver stretnutia s hlavou štátu konštatovala:“ Myslím si, že práve slovenskí podnikatelia dostanú ponuky na výstavbu menších vodných elektrární, ktoré Kirgizsko nevyhnutne potrebuje.“
Kirgizská republika je stredoázijská krajina. Je to republika prezidentského typu. Kirgizsko má približne 5,3 milióna obyvateľov. Administratívne sa člení na 7 oblastí (Čujská, Issykkuľská, Ošská, Narynská, Talasská, Džalalabadská, Batkenská) a hlavné mesto Biškek. Krajina je bohatá na nerastné suroviny a zásoby ropy a zemného plynu.
V Kirgizsku žije aj slovenská komunita, ktorú tvoria potomkovia slovenských robotníkov a technikov, ktorí začiatkom 20. rokov minulého storočia odišli spolu s Čechmi pomáhať sovietskemu štátu v rámci medzinárodnej pomoci Interhelpo.