Aktuality
   

Rok 2012

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012

Prezident SR si uctil pamiatku obetí augustových udalostí z roku 1968

Prezident SR si uctil pamiatku obetí augustových udalostí z roku 1968

21. august 2012

Položením vencov na Námestí SNP a Šafárikovom námestí v Bratislave si dnes prezident SR Ivan Gašparovič pripomenul 44. výročie tragických udalostí z 21. augusta 1968. Na týchto miestach tragicky zahynuli po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa Peter Legner a Danka Košanová. "V histórii Československa, v histórii národov Čechov a Slovákov je tento deň zapísaný veľmi smutne. V Československu sme už vtedy videli nový život, slobodu cestovania, slobodu prejavu, menila sa  spoločenská nálada; stávali sme sa priateľskejší, otvorenejší. Jedného dňa sme sa prebudili a bol koniec - koniec predstavám o novom živote v Československu, "  konštatoval prezident. Spomenul tiež, že na túto tragickú udalosť Slováci a Česi desaťročia doplácali vo forme osobných perzekúcií za odvahu vyjadriť osobné protiokupačné postoje. Ivan Gašparovič zdôraznil, že ani po 44 rokoch nesmieme zabudnúť a "ozaj si musíme slobodu vážiť. Vážiť si to, že dnes je život v Česku a na Slovensku taký, aký sme si ho predstavovali vtedy."  

Hlava štátu má aj osobné spomienky na udalosti z roku 1968. „Ja mám viacero spomienok. Najmä spred univerzity, kde som vtedy bol. Pamätám si na tú spontánnosť ľudí, ani nie s nejakým hnevom na vojakov, ale na tých, ktorí ich sem poslali.“ Slovenský prezident pri tejto príležitosti nezabudol ani na obete politických represálií po auguste 1968 a pripomenul, že utrpenie tých, ktorí nezradili svoje presvedčenie a zostali verným svojim občianskym postojom a hodnotám slobody, by i dnes malo slúžiť ako vzor občianskej statočnosti.

Zásah vojsk Sovietskeho zväzu, východného Nemecka, Poľska, Maďarska a Bulharska v noci z 20. na 21. august prerušil vtedajší reformný proces v Československu. Okupačné vojská zabili na území republiky podľa odhadov desiatky ľudí, ďalšie stovky utrpeli zranenia. Namiesto reformného procesu potom nastúpilo obdobie normalizácie, počas ktorého sa Československo stalo jednou z najkonzervatívnejších komunistických krajín v strednej Európe.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]