Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej pri príležitosti oficiálnej návštevy luxemburského veľkovojvodu Henriho a veľkovojvodkyne Marie Theresy, Bratislava 7. 9. 2005

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2005 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri podávanej pri príležitosti oficiálnej návštevy luxemburského veľkovojvodu Henriho a veľkovojvodkyne Marie Theresy, Bratislava 7. 9. 2005

Vaše kráľovské Výsosti,
Excelencie, dámy a páni,

Dovoľte mi, aby som vo svojom mene, v mene mojej manželky i v mene prítomných ústavných činiteľov a všetkých občanov SR srdečne poďakoval našim vzácnym luxemburským hosťom za to, že prijali pozvanie na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Občania mojej krajiny si zvlášť vysoko cenia osobný prínos luxemburského veľkovojvodu k prehlbovaniu našich vzájomných vzťahov, ale aj k upevneniu medzinárodného postavenia Slovenska.

Nezabúdame, že naša krajina sa mohla v krátkej histórii svojej samostatnosti vždy tešiť z priazne Luxemburského veľkovojvodstva a jeho najvyšších predstaviteľov. Významnými medzníkmi v rozvoji veľmi dobrých vzťahov našich krajín boli nesporne dve predchádzajúce návštevy Vašej kráľovskej Výsosti v rokoch 1993 a 1997, kedy ste k nám ako dedičný veľkovojvoda priviedli na čele ekonomických misií významných predstaviteľov luxemburského ekonomického a finančného spoločenstva. Veľmi nás teší, že v dobrej tradícii týchto luxemburských zahraničných ekonomických misií je s Vašou terajšou oficiálnou návštevou ako hlavy štátu spojená ekonomická misia, vedená princom Guillaumom (vyslov - Gijómom), dedičným veľkovojvodom. Veríme, že aj jej výsledky podnietia zintenzívnenie obchodno-ekonomickej spolupráce a ďalšie zbližovanie našich národov.

Slovensko od ostatnej návštevy Vašej kráľovskej Výsosti prešlo veľmi významnými a úspešnými politicko-ekonomickými zmenami. Od februára 2004 sme členom Severoatlantickej Aliancie a od vlaňajšieho 1. mája aj Európskej únie. Táto - pre Slovensko vskutku historická - skutočnosť neznamenala len dosiahnutie pragmatických ekonomických výhod, ale predovšetkým návrat do Európy spoločných hodnôt, ktoré sme spoločne vytvárali po stáročia na základoch kresťanskej civilizácie. Pre tento svoj návrat do Európy, do ktorej sme predsa vždy patrili, sme vedome nakumulovali novú energiu, najmä však zodpovednosť za svoj podiel na budovaní spoločnej prosperujúcej mierovej Európy.

To, že naše krajiny - dnes už aj ako spojenci a partneri - majú toľko spoločného, je bezprostredným odrazom podobných historických skúseností, osudov, hodnôt i túžob. Naše národy žili po dlhé roky svojej histórie ako súčasti multinárodnostných štátnych zoskupení. Vďaka tomu nás spolužitie s inými národmi naučilo umeniu tolerancie, rešpektovaniu záujmov iných, ale aj obhajobe a ochrane záujmov vlastných. Práve historický proces nás zároveň obohatil o vlastnosti, také dôležité pre korektnú a plodnú komunikáciu medzi ľuďmi a národmi prinajmenšom tu v Európe. Občania Slovenska dnes pociťujú tieto vlastnosti ako dodatočný zdroj svojich ambícií, energie i sebavedomia, pričom nás v mnohých smeroch inšpiruje a povzbudzuje uznávané medzinárodné postavenie a pôsobenie Vašej krajiny.

Vysoko oceňujeme solidaritu a veľkorysosť, s akou občania Luxemburského veľkovojvodstva podporovali proces rozšírenia Európskej únie i NATO a tým aj prijatie Slovenska za rovnoprávneho člena týchto významných zoskupení. Vážime si vysokú mieru zodpovednosti za osudy Európy, ktorú preukázali luxemburskí občania nedávnym pozitívnym všeľudovým hlasovaním o ústavnej zmluve pre Európu. Bol to mimoriadne významný impulz, ba priam výzva pre všetky členské krajiny v terajšom období vývoja Európskej únie. Rád dodávam, že ako Vaša krajina aj Slovensko už schválilo ústavnú zmluvu, čo je ešte jeden z výrečných dôkazov našich zhodných či blízkych postojov v závažných otázkach budúcnosti Európy.

Vyslovujeme obdiv a rešpekt ku krokom luxemburskej exekutívy počas v poradí už jedenásteho predsedníctva v únii v prvom polroku tohto roku. Vaša krajina sa mohla pragmaticky opierať najmä o bohaté skúsenosti z minulosti. A aj napriek tomu, že sa nepodarilo naplniť všetky hlavné priority, za úspech luxemburského predsedníctva považujeme dosiahnutie dohody o reforme implementácie Paktu stability, ako aj pokrok v rámci hodnotiaceho procesu Lisabonskej stratégie. Mimoriadne si ceníme angažovanosť Luxemburska v oblasti ďalšieho rozširovania Európskej únie, lebo jeho podpora patrí aj medzi priority zahraničnej politiky Slovenska od chvíle, čo sme sa sami stali súčasťou európskych integračných štruktúr.

Aj preto teda sa, Vaša kráľovská Výsosť, radi stotožňujeme so slovami, ktoré ste prednedávnom vyriekli na pôde Európskeho parlamentu, že totiž - citujem - „prvoradou úlohou našej únie je zosúladiť dedičstvo minulosti s výzvami budúcnosti“. Vidíme v tomto Vašou úsudku najsolídnejšiu záruku úspešného zjednotenia Európy.

Vaše kráľovské Výsosti,
Excelencie, dámy a páni,

Dovoľujem si Vás poprosiť, aby ste teraz pozdvihli čaše a pripili:

- na zdravie Ich kráľovských Výsostí veľkovojvodu Henriho a veľkovojvodkyne Marie Theresy a celej veľkovojvodskej rodiny

- na blahobyt luxemburského ľudu

- na ďalší rozkvet slovensko-luxemburských vzťahov a vzájomnej spolupráce!
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]