Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2007 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novovymenovaným sudcom Ústavného súdu SR, Bratislava 16. 2. 2007
Vážený pán predseda vlády, vážený pán podpredseda Národnej rady SR, vážený pán predseda Najvyššieho súdu a súdnej rady SR vážený pán generálny prokurátor, vážený pán predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR, vážený pán zastupujúci predseda Ústavného súdu, vážení novovymenovaní sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky,
práve ste zložili sľub, ktorým sa ujímate funkcie sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti. Využil som svoje právomoci, ktoré mi dáva Ústava SR a na základe návrhu, ktorý mi predložila NR SR som vás potvrdil vo funkcii sudcov Ústavného súdu SR. Je to pre vás veľký záväzok. Dokázať, že vaša odbornosť a profesionalita, spolu s ľudskou dimenziou, sú zárukou kvalitného vykonávania tejto zodpovednej ústavnej funkcie, najmä ochrany neporušiteľnosti prirodzených práv človeka a práv občana a ochrany nášho ústavného poriadku.
V minulom roku sme si pripomenuli 13. výročie slávnej historickej chvíle, keď bola prijatá Ústava Slovenskej republiky, Ústava položila základy suverénneho, demokratického a právneho štátu, som presvedčený, že dnes uznávaného na celom svete. Prijatím Ústavy sa naplnilo niekoľko storočí trvajúce úsilie nášho národa o vlastnú svojbytnosť a sebaurčenie. Za čas svojej existencie sme urobili veľký krok vpred. Úspešne sme naplnili integračné ciele a vďaka svojej vnútornej, ale i zahraničnej politike sme dnes akceptovaní v zahraničí ako demokratický, právny štát. Prešli sme rôznymi etapami vývoja, nie všetky však vždy viedli k cieľu, čo však nepovažujem za nič neprirodzené. Som presvedčený o tom, že Slovensko vstúpilo na cestu samostatnosti s modernou ústavou, ktorá zakotvuje základné ľudské práva a slobody a zároveň garantuje rozvoj štátu na princípoch demokracie a právneho štátu.
Slovenská republika práve svojou ústavou, garantujúcou prirodzenoprávnu podstatu človeka s právom na slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, s hospodárskymi, sociálnymi a kultúrnymi právami utvára priestor pre fyzický , ale aj duchovný rozvoj každého, každého, kto žije na jej území. Ide teraz len o to, aby aj štátne orgány tento základný dokument štátu rešpektovali pri uvádzaní do života. Mám pritom na mysli aj súdy. Dovoľte mi, aby som zdôraznil, najmä súdy. Kľúčovou otázkou pre Slovenskú republiku je, okrem ekonomickej a sociálnej stability, aj stabilné právne prostredie.
Je potrebné hľadať vhodnú mieru právnej stability, potrebujeme vyvážený a prehľadný právny poriadok, zlučiteľný s právom Európskej únie. S tým súvisí aj uplatňovanie princípov právneho štátu, predovšetkým právnej istoty a ochrany nadobudnutých práv. Vymožiteľnosť práva musí byť súčasťou uplatnenia a najmä rešpektovania práva. Kvalitný legislatívny proces a jeho výsledky sú nielen základom upevňovania princípov demokracie v Slovenskej republike, ale aj súčasťou fungovania demokracie v rámci Európskej únie, čo, myslím si, nás jednoznačne zaväzuje venovať v súčasnosti viac času a priestoru pre vypracovanie zákonov, tak, aby boli v súlade s ústavou a s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná a ktoré nás spájajú s demokratickým svetom.
Vážení páni sudcovia Ústavného súdu, zložením sľubu ste sa ujali funkcie sudcu ústavného súdu. Z profesionálneho hľadiska je pre Vás dnešný deň nesporne veľmi významným životným medzníkom. Význam a rozsah rozhodovacej pôsobnosti ústavného súdu však predurčujú aj náročnosť práce jeho sudcov. Pevne verím, že aj Vašim pričinením sa bude autorita, ktorú počas svojej štrnásťročnej existencie Ústavný súd Slovenskej republiky nepochybne získal, ďalej posilňovať.
Preto mi dovoľte, vážení sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky, aby som Vám zaželal pevné zdravie, veľa erudovanosti, pretože vaša práca ju potrebuje. Chcem Vás zároveň vyzvať, aby ste sa svojim rozhodovaním podľa najlepšieho presvedčenia, nezávisle a nestranne, stali skutočnými ústavnými autoritami, reprezentantmi ochrany súdnej pravdy a právnej istoty v duchu historickej zásady: Nemo est supra leges – nikto nie je nad zákonmi. Vo Vašom postavení dodajme: nad Ústavou !
|