News
   

Year 2013

Home | News | Press Department Archive | Year 2013

Francúzsky prezident Francois Hollande na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

Francúzsky prezident Francois Hollande na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

29. október 2013

Slávnostným privítacím ceremoniálom na nádvorí Prezidentského paláca začala prvá oficiálna návšteva francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Po zápise do knihy hostí a stretnutí medzi „štyrmi očami“ za účasti štátnikov predstavitelia oboch štátov podpísali Akčný plán strategického partnerstva. Za slovenskú stranu dokument podpísal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a za francúzsku stranu veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Didier Lopinot.

Na bilaterálnom rokovaní prezident Ivan Gašparovič poďakoval francúzskemu hosťovi za to, že prijal pozvanie na oficiálnu návštevu Slovenska. Pripomenul, že ostatná návšteva francúzskej hlavy štátu sa uskutočnila ešte v období Česko-Slovenska. Dnešná návšteva sa uskutočňuje nielen pri príležitosti 20. výročia samostatnosti Slovenskej republiky, ale aj 95. výročia vzniku samostatného Československa, „kde Francúzsko zohralo veľmi významnú úlohu. Veľmi významnú úlohu tu zohral Slovák – Milan Rastislav Štefánik a slovenský diplomat Štefan Osuský,“ povedal Ivan Gašparovič. Osobitne tiež zdôraznil, že Francúzsko považujeme za jedného z našich najdôležitejších strategických obchodných a investičných partnerov, čo bolo potvrdené aj podpisom Akčného plánu strategického partnerstva. Obe strany sa tak zhodli na pokračovaní intenzívnej hospodárskej, kultúrnej, vedeckej a školskej spolupráce. Francúzske podniky na Slovensku prosperujú. Od r. 2000 u nás preinvestovali viac ako 5 miliárd eur. Slovenská strana verí v ďalšie posilňovanie obojstranne prospešnej hospodárskej spolupráce.

Obaja štátnici si potvrdili zhodné názory na podporu jadrovej energetiky. Slovensko vníma jadro ako významnú súčasť energetického mixu a plánuje svoje kapacity ďalej posilňovať. Bezpečná jadrová energetika je pre nás osobitne dôležitá z pohľadu diverzifikácie energetických zdrojov a energetickej bezpečnosti a nezávislosti. „Potenciál na ďalšie posilnenie slovensko-francúzskej spolupráce má výskumný projekt Allegro na výstavbu prototypu rýchleho reaktora,“ povedal Ivan Gašparovič.

Na margo intenzívnej kultúrnej spolupráce podčiarkol slovenský prezident vyučovanie francúzskeho jazyka na gymnáziách aj univerzitách.
Témou rokovania boli aj otázky rozširovania európskeho spoločenstva, najmä téma Východného partnerstva. „Na samite Východného partnerstva vo Vilniuse (28.-29.11.2013) sa bude rozhodovať nielen o budúcnosti Východného partnerstva , ale aj o budúcnosti východnej politiky EÚ,“ pripomenula hlava štátu. Ivan Gašparovič zároveň zdôraznil, že podpisom asociačnej dohody sa Ukrajina automaticky ešte nestane členom EÚ, ale za pozitívum treba označiť aj snahu Ukrajiny prispôsobiť svoje zákony európskym normám.

V tejto súvislosti vyzdvihol veľký záujem Francúzska o stredoeurópsky región. Francois Hollande potvrdil zhodné stanoviská Slovenska i Francúzska na podpis Asociačnej dohody a Dohody o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu s Ukrajinou a parafovanie týchto dohôd s Moldavskom a Gruzínskom na summite vo Vilniuse. Tieto dohody vytvoria právne záväzný rámec, ktorý pomôže východoeurópskym krajinám priblížiť sa k Európskej únii a jej štandardom .“V otázke Ukrajiny tiež pracujeme na tom, aby sme za určitých podmienok dosiahli výsledky. Slovensko tu zohráva významnú úlohu a Slovensko je tu naším partnerom,“ podčiarkol Hollande.

Francois Hollande pripomenul mimoriadnosť a symbolickosť jeho návštevy pri príležitosti historických výročí v dejinách Československa, Slovenska, ale aj pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do EÚ a 5. výročia prijatia spoločnej európskej meny, kedy bolo Francúzsko našej krajine vždy nablízku. „Chcem vyzdvihnúť dlhú cestu, ktorú Slovensko absolvovalo za 20 rokov – máte stabilnú demokraciu, stabilné inštitúcie, stabilný menový systém a ekonomickú dynamiku, „ povedal Hollande. Osobitne vyzdvihol účinkovanie Slovenska v EÚ v čase problémov celej eurozóny. „Moja návšteva bola príležitosťou aj na podpísanie Akčného plánu strategického partnerstva, ktorý pokrýva všetky oblasti spolupráce, najmä ekonomickú a vedeckú,“ povedal francúzsky prezident. Ocenil tiež záujem francúzskych investorov o pôsobenie na Slovensku. „Máme spoločné vedecké tímy, ale spolupracujeme aj v kultúrnej oblasti. Košice a Marseille sú Európske hlavné mestá kultúry 2013, čo tiež posilňuje naše vzťahy, „ povedal Hollande. Vyzdvihol pozíciu Slovenska, ktoré bude pozorovateľskou krajinou v Medzinárodnej organizácii Frankofónie. Svoju návštevu charakterizoval ako takú, ktorá má „spoločné korene hlboko v minulosti, ale je orientovaná aj do budúcnosti, keďže sme čakali 20 rokov na to, že prídem na Slovensko a stretnem sa so slovenským prezidentom, „ povedal na záver svojho vystúpenia Francois Hollande.

Prezident Slovenskej republiky udelil Francoisovi Hollandovi najvyššie štátne vyznamenanie - Rad Bieleho dvojkríža I. triedy a francúzsky partner mu udelil najvyššie vyznamenanie jeho krajiny - Veľký kríž Čestnej légie.

Súčasťou programu oficiálnej návštevy francúzskej hlavy štátu je aj stretnutie s predsedom vlády SR Robertom Ficom, s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom na Bratislavskom hrade, kde si obaja prezidenti v sprievode predsedu NR spoločne pozrú expozície „Umenie a príroda Stredoveku prostredníctvom zbierok múzea Cluny“ a „Neznáme poklady francúzsko-slovenskej histórie.“



Back to top
Printer friendly version
© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.