Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou dnes odcestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Čiernej Hory. Počas návštevy ho privíta prezident Čiernej Hory Filip Vujanovič, na pracovnom obede sa stretne s predsedom Parlamentu Čiernej Hory Rankom Krivokapićom a rokovať bude aj s predsedom vlády Čiernej Hory Igorom Lukšićom. Prezidenta SR bude sprevádzať aj početná delegácia podnikateľov. Prezidenti počas návštevy spoločne otvoria podnikateľské fórum.
Oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Čiernej Hore je prvou návštevou hlavy nášho štátu v tejto západobalkánskej krajine od vyhlásenia jej nezávislosti v roku 2006. Hlavné ciele návštevy sú posilniť rozvoj bilaterálnej spolupráce medzi SR a ČH vo všetkých oblastiach, s osobitným dôrazom na rozvoj hospodárskej spolupráce a podporiť ČH na jej ceste do EÚ a do NATO. Ďalším cieľom návštevy je vymeniť si informácie o situácii na západnom Balkáne.
SR je pripravená pomôcť ČH v oblastiach, v ktorých má skúsenosti z úspešného integračného procesu a následného členstva v NATO. Týka sa to napr. reformy ozbrojených síl, budovania civilnej kontroly v armáde, verejnej diplomacie. Medzi obidvomi krajinami sú vynikajúce politické vzťahy, ktoré by sa mali premietnuť aj do oblasti hospodárskej spolupráce. Úroveň našich ekonomických vzťahov nedosahuje možnosti ekonomík SR a ČH.
Zahranično-obchodná bilaterálna výmena medzi SR a ČH vykazuje nízke hodnoty. Rok 2010 bol už druhým rokom poklesu exportu SR do ČH, ako aj obratu obchodnej výmeny. Slovenský export v roku 2010 poklesol v porovnaní s rokom 2009 o 27 %, dovoz z ČH do SR zaznamenal rast o 23 %, avšak jeho celkový objem je zanedbateľný. Do Čiernej Hory vyvážame elektrické prístroje na drôtovú telefóniu alebo telegrafiu, rádiotelegrafiu, televízne prijímače, osobné automobily, svietidlá, výrobky z plastov, karbidy, motorové vozidlá na nákladnú dopravu. Z Čiernej Hory na Slovensko dovážame medené odpady a medený šrot (90%), súčasti a príslušenstvo motorových vozidiel, elektrické motory a generátory, ostatné výrobky z vulkanizovaného kaučuku. V rámci investícií je jedinou slovenskou investíciou v ČH investícia spoločnosti KOL ENERGY, ktorá stavia malú hydroelektráreň v okrese Kolašin.
Dôležitý prvok našej vzájomnej obchodnej výmeny tvorí turistický ruch. Počas turistickej sezóny navštevujú Čiernu Horu slovenskí turisti, ich počet sa v ostatných rokoch pohybuje medzi 15 000 až 20 000 osôb ročne. ČH je krajina, ktorá žije z cestovného ruchu. Vláda ČH investovala veľké finančné prostriedky do podpory cestovného ruchu a do imidžu krajiny.