Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006
Prezident SR Ivan Gašparovič pokračuje v návšteve Košického samosprávneho kraja
19. apríl 2006
Počas druhého dňa návštevy Košického samosprávneho kraja zavítal Ivan Gašparovič na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Prezidenta privítal rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Vladimír Babčák. Ivan Gašparovič vystúpil s prejavom na tému „Aktuálne vnútropolitické a zahraničnopolitické otázky“ pred pedagogickým zborom a študentmi. V úvode vystúpenia prezident upozornil na potrebu zlepšenia vzťahu študent – pedagóg, ktorý vytvára priaznivé spoločenské prostredie na vysokej škole. Úspech Slovenskej republiky v oblasti zahraničnej politiky označil Ivan Gašparovič za famózny, pretože za krátky čas svojej existencie dosiahlo Slovensko obrovský úspech a je na správnej ceste. Rovnako pozitívne hodnotil pred študentmi aj reformy, ktoré sú podľa neho nevyhnutné a nedajú sa zastaviť alebo zrušiť. Nová vláda podľa neho musí zachovať kontinuitu a reformy nemôže zrušiť. Povinnosťou nového kabinetu však bude opraviť tie reformy, ktoré sa neosvedčili ako dobré. Konkrétne mal slovenský prezident na mysli hlavne zle zvládnutú reformu zdravotníctva, ktorá podľa neho nezlepšila postavenie pacienta, ani úroveň zdravotnej starostlivosti.
Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení hovoril aj o výhodách členstva v Európskej únii a NATO. Po našom vstupe do euroatlantických štruktúr sa zlepšilo postavenie Slovenska, zvýšila sa jeho dôveryhodnosť a prílev zahraničných investícií. Neúspech Euroústavy označil za knokaut pre Európu, ktorý je však impulzom na novú diskusiu o budúcnosti Európskej únie. V diskusii s Ivanom Gašparovičom študentov zaujímal hlavne jeho názor na reformu vysokého školstva, problematiku vzniku nových vysokých škôl. Prezident SR podrobil kritike fakt, že Slovensko je na poslednom mieste v rebríčku krajín EÚ vo vynakladaní finančných prostriedkov na vedu, výskum a vzdelanie. Riešenie vidí vo zvyšovaní podielu HDP na financovaní vedy a vzdelania až na úroveň 2% ročne. Prezident SR apeloval na študentov, aby neboli ľahostajní k veciam verejným a využili svoje demokratické právo a išli voliť. V diskusii so študentmi sa Ivan Gašparovič vyjadril aj k aktuálnej ekonomickej a sociálnej situácii a zdôraznil potrebu vyrovnávania regionálnych rozdielov medzi východom a západom krajiny, dobudovanie infraštruktúry ako aj diaľnic, ktoré môžu priviesť investície až na východ Slovenska. Zároveň vyjadril názor, podľa ktorého nie priemyselné parky, ale malí a strední podnikatelia dokážu zadefinovať pevné pracovné miesta a vytváranie nových pracovných miest. Preto by sme sa mali sústrediť na to, aby slovenská vláda vytvorila čo najvhodnejšie podmienky pre malých a stredných podnikateľov.
Po diskusii so študentmi sa Ivan Gašparovi stretol s rektorom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a zamestnancami školy. Rektor Univerzity PJŠ Vladimír Babčák apeloval na slovenského prezidenta, aby pomohol slovenskému vysokému školstvu pri získaní adekvátneho postavenia v spoločnosti. Podľa neho je v poslednom období výrazný prepad ako vo financovaní vysokého školstva, tak i v nedostatočnej reforme, ktorá by lepšie vyriešila postavenie vysokých škôl v spoločnosti. Popoludní rokoval prezident SR s predsedom Košického samosprávneho kraja Zdenkom Trebuľom a prítomnými poslancami.
Podľa Zdenka Trebuľu najväčšími problémami, ktoré rieši vedenie Košického samosprávneho kraja sú zdravotnícke zariadenia a nemocnice a ich oddlženie, ako aj prevádzkovanie sociálnych zariadení. Samospráva má obavy, či z podporných prostriedkov EÚ budú zdroje na obnovu ciest prerozdelené spravodlivo, pretože najmä cesty druhej a tretej triedy si v Košickom samosprávnom kraji vyžadujú zásadnú obnovu a nemalé finančné prostriedky. Problematická je aj autobusová doprava. Štát je jej 51% akcionárom. Letisko v Košiciach si zaslúži strategickejšie postavenie aj v medzinárodnom meradle. Veľkú perspektívu a vytvorenie nových pracovných miest vidia v turistickom ruchu a vo vzťahoch s Ukrajinou. Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča by sa „peniaze mali dostať do regiónov tak, aby mali rovnakú šancu všetky regióny.“ Ako povedal, financovanie by sa malo dôkladne a racionálne nasmerovať tam, kde to región najviac potrebuje. V rozhodovaní o peniazoch by hlavné slovo mali mať regionálne parlamenty. |