Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011
Rómsky problém je problémom celej Európskej únie, nielen Slovenska
23. máj 2011
Hlava štátu sa stretla v Prezidentskom paláci s členom Európskej komisie zodpovedného za regionálnu politiku Johannesom Hahnom. Nosnou témou diskusie bola rómska otázka. Prezident v tejto súvislosti ocenil, že komisár pocestuje aj na východné Slovensko. „Nie je to iba problém Slovenska, ale problém celej Európskej únie.“ Rómsku problematiku nemôže podľa hlavy štátu riešiť iba jeden štát „a bez podpory druhých si s tým neporadíme.“
Za najväčší problém Rómov na Slovensku označil prezident Ivan Gašparovič chýbajúce vzdelanie a neochotu samotných Rómov vzdelávať sa. „Problémom je aj to, že Rómovia nedokážu spolu dobre komunikovať,“ konštatoval prezident. Na margo tejto otázky uviedol tiež: „ak sa vzájomne nedohodneme na spôsobe riešenia, bude trvať celé generácie, kým sa nám podarí rómsku otázku vyriešiť.“ Podľa hlavy štátu musí spoločnosť Rómom pomôcť, ale nepôjde to bez prispenia ich samých.
Eurokomisár Hahn vyzdvihol skutočnosť, že Slovensko je prvou krajinou, ktorá vyčlenila prostriedky a vypracovala programy na vzdelávanie Rómov. Komisár konštatoval, že treba nájsť riešenia pre konkrétne regióny, obce i osady, aby mali Rómovia záujem vzdelávať sa. „Je veľmi smutné vidieť, že menej ako polovica rómskych detí ukončí školu,“ dodal Hahn spolu s konštatovaním, že osobne považuje za najdôležitejšie to, aby mladí Rómovia ukončili základnú školu.
Ivan Gašparovič zdôraznil, že Rómom by pomohlo, keby sa v aktuálnom sčítaní obyvateľov prihlásili k rómskej národnosti. V ostatnom sčítaní, ktoré sa konalo pred desiatimi rokmi sa k Rómom prihlásilo asi 90 tisíc občanov, pričom ich počet na Slovensku sa odhaduje na niekoľko stotisíc. Prezident eurokomisárovi zodpovednému za regionálnu politiku únie vysvetlil, že Slovensko je prvým európskym štátom, ktorý kodifikoval rómsky jazyk. „Ako však zabezpečiť vzdelávanie rómskej komunity, keď z ich strany nie je záujem! „ pýtal sa otvorene prezident pred Johannesom Hahnom. Bez ochoty Rómov ku spolupráci sa ich podľa Ivana Gašparoviča nepodarí solidarizovať a priblížiť ich životnú úroveň majoritnému obyvateľstvu.
Johannes Hahn uviedol, že v niektorých členských štátoch EÚ sú sociálne dávky pre Rómov spojené s povinnosťou vzdelávania rómskych detí. Na to Ivan Gašparovič zopakoval, že vzdelanie Rómov je základom pre získanie práce a zlepšenie ich sociálnej a ekonomickej situácie. Prezident sa s eurokomisárom zhodol na potrebe presviedčania tých Rómov, ktorým sa podarilo úspešne začleniť do spoločnosti, aby sa nedištancovali od ostatných Rómov. Takéto pozitívne príklady sú podľa hlavy štátu jednou z možností ako Rómov motivovať ku vzdelávaniu a práci.
|